Sve dok je nekim europskim državama preduvjet ulaska u EU ulazak u NATO pakt onda nema smisla govoriti o slobodnom ili demokratskom izboru ili samoodređenju. Svim recentnim proširenjima EU prethodila su proširenja NATO pakta, ali sve je očitije kako interesi EU nisu nužno kompatibilni sa interesima NATO pakta.
Pro-EU predsjednica Moldavije, Maia Sandu, organizirala je u petak skup u središtu glavnog grada Kišinjeva kako bi započela svoju kandidaturu za reizbor u kampanji koja se održava paralelno s referendumom kojim želi učvrstiti put Moldavije prema pridruživanju Europskoj uniji.
Sandu je okupila oko 3000 pristaša u večernjim satima ispred zgrade opere u Kišinjevu, dok je jedan od njezinih glavnih rivala, Aleksandar Stoianoglo, glavni tužitelj kojeg je smijenila, održao govor pred pristašama kod gradskog slavoluka.
Kako je rok za podnošenje kandidatura završio, središnje izborno povjerenstvo Moldavije izvijestilo je da su za izbore 20. listopada registrirana četiri kandidata. Taj broj bi mogao porasti na rekordnih 12 idući tjedan, nakon što povjerenstvo pregleda 15.000 potpisa koji prate svaku prijavu.
Sandu je osudila rusku invaziju na Ukrajinu te navodi da su Rusija i korupcija dvije najveće prijetnje s kojima se suočava njezina post-sovjetska država, smještena između Ukrajine i Rumunjske.
"Svaka generacija ima svoju misiju. Oni prije nas borili su se za slobodu, svoj jezik, samoodređenje... riskirali su gubitak posla ili uhićenje," izjavila je Sandu svojim pristašama. "Za našu generaciju demokracije, to je integracija Moldavije u široku europsku obitelj trajnog mira i prosperiteta", rekla je.
Stoianoglo je smijenjen od strane Sandu zbog, kako se tvrdi, nedovoljnog zalaganja u njezinoj borbi protiv korupcije. On pak ima podršku pro-ruske oporbene Socijalističke stranke, koja tvrdi da se ne protivi članstvu u EU, ali optužuje Sandu za manipulaciju referendumom kako bi osigurala drugi mandat.
Također su registrirani Renato Usatii, koji je završio treći iza Sandu na izborima 2020. i zauzima sredinu između Rusije i Zapada, te bivši premijer Vasile Tarlev. Ostali kandidati koji će vjerojatno dobiti odobrenje uključuju još jednog bivšeg premijera i bivšeg zamjenika premijera.
Sandu je predvodila inicijativu da se Moldavija, jedna od najsiromašnijih država Europe, pridruži EU, a prošle godine 27-člani blok složio se započeti pregovore o članstvu s njezinom Vladom.
Nedavne ankete pokazuju da Sandu uvjerljivo vodi s oko 27% podrške, dok Usatii i Stoianoglo imaju oko 11,5%. Istraživanja pokazuju da je oko 48% građana voljno glasati za ustavne amandmane kako bi omogućili zemlji pridruživanje EU-u, dok je 37% protiv.