Evo svi jedva cekaju biti slijedeca glavna meta.
Ubojstvo šefa Hezbollaha, Hassana Nasrallaha, ostavlja prazninu unutar pokreta koji je već izgubio velik dio svog vodstva kao rezultat višemjesečnih izraelskih atentata. No, dok traju intenzivni izraelski napadi na Libanon Hezbollah nema puno vremena i morat će brzo pronaći novog generalnog tajnika organizacije na čijem čelu se Nasrallah nalazio još od 1992.
Postoje dva vodeća aktera za koje se smatra da su kandidati za Nasrallahova nasljednika: Hashem Safieddine i Naim Qassem.
Hashem Safieddine
Voditelj Izvršnog vijeća Hezbollaha i Nasrallahov rođak, široko je prepoznat kao glavni kandidat za sljedećeg glavnog tajnika pokreta.
Rođen 1964. godine u južnom selu Deir Qanoun en-Nahr, blizu Tira, Safieddine je zajedno s Nasrallahom studirao teologiju u dva glavna centra šiitske religijske naobrazbe, u iračkom gradu Najafu i iranskom Qomu. Obojica su se pridružili Hezbollahu u ranim danima organizacije.
Safieddine potječe iz ugledne šiitske obitelji koja je dala vjerske učenjake i libanonske parlamentarne zastupnike, dok njegov brat Abdullah služi kao predstavnik Hezbollaha u Iranu. Safieddine ima bliske veze s Iranom; njegov sin, Redha, oženjen je kćerkom Qassema Soleimanija, vrhovnog iranskog generala ubijenog u američkom napadu 2020. godine.
Osim svoje uloge na čelu Izvršnog vijeća, Safieddine je također važan član Vijeća šure pokreta, kao i vođa njegova Džihadskog vijeća. Ta važnost učinila ga je neprijateljem inozemnih protivnika Hezbollaha. Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija proglasile su Safieddinea teroristom i zamrznule mu imovinu.
Naim Qassem
Qassem, 71-godišnjak, zamjenik je glavnog tajnika Hezbollaha, i često je bio nazivan "broj dva" unutar pokreta.
Rođen je u regiji Nabatieh, u južnom libanonskom selu Kfar Kila, koje je prošlo kroz brojne izraelske napade, osobito od prošlog listopada.
Qassem ima dugu povijest političkog aktivizma među šiitskim zajednicama. Sedamdesetih godina pridružio se Pokretu obespravljenih Imama Muse al-Sadra, koji je kasnije postao dio Amal pokreta, šiitske skupine u Libanonu. Kasnije je napustio Amal i pomogao u osnivanju Hezbollaha početkom 1980-ih, postavši jedan od temeljnih vjerskih učenjaka grupe.
Jedan od Qassemovih vjerskih mentora bio je ugledni ajatolah Mohammad Hussein Fadlallah, a i sam Qassem godinama predaje vjerske tečajeve u Bejrutu.
Zbog tajnovite prirode Hezbollaha, nisu poznate sve Qassemove uloge unutar organizacije. Međutim, u jednom trenutku nadzirao je dio obrazovne mreže Hezbollaha i također bio uključen u nadzor parlamentarne aktivnosti grupe.
Qassem je izabran za zamjenika glavnog tajnika 1991. godine, pod tadašnjim glavnim tajnikom Abbasom al-Musawijem, koji je također bio ubijen od strane Izraela.
Tijekom godina, Qassem je igrao važnu javnu ulogu unutar Hezbollaha, i također je član Vijeća šure pokreta.
Poznat je i po knjizi "Hezbollah, Priča iznutra" koju je objavio 2005. godine, a koja je prevedena na nekoliko jezika.