U Europi se dugo godina krivac zna već unaprijed, prije počinjenja nekog događaja, stvarnog ili imaginarnog (medijskog). Histerijski razmjeri ovog događaja (koji se vrlo moguće nije niti dogodio) su podsjećam imali za rezultat protjerivanje preko 150 ruskih diplomatskih službenika iz 28 država, i to gotovo u roku od 24h od objave. Znači vlade država i po 1000 kilometara daleko od Britanije su već istog dana "znale" sa stopostotnom sigurnošću tko je odgovorni krivac neprovjerenog i neprovjerljivog događaja ili anti-događaja. Takav diplomatski "rezultat" nije zabilježen čak niti nakon početka SVO u Ukrajini. Bio je potreban još jedan događaj (koji se također vrlo moguće nije niti dogodio, ili je pod lažnom zastavom) poznat i kao "masakr u Buči", kako bi se ubrzalo izbacivanje ruskih diplomata.
Nadam se da "ruski" događaji u Velikoj Britaniji neće postati stvarni, jer ako je ovakva reakcija na fiktivne (medijske i histerične) poludogađaje što bi onda zaista moglo biti kada se neki stvarni događaj dogodi.
LONDON, 20. studenog. /TASS/. Policija Ujedinjenog Kraljevstva nema video snimke CCTV-a koje bi dokazale umiješanost ruskih državljana Aleksandra Petrova i Ruslana Boširova u incidentu u Salisburyu 4. ožujka 2018., prema izvješću objavljenom u sklopu javne istrage o slučaju.
Prema izvješću, CCTV kamere nisu bile postavljene na cesti Christie Miller u Salisburyu, gdje su bivši špijun Sergey Skripal i njegova kći Yulia živjeli u vrijeme napada.
Istovremeno, policija sugerira da su počinitelji 4. ožujka 2018. tijekom drugog posjeta Salisburyu namazali kvaku agensom Novichok.
U dokumentu stoji da su Petrov i Boshirov stigli u Salisbury u 11:45 4. ožujka 2018. Policija ih sumnjiči da su koristili Novichok između 12:00 i 12:15, ali nema dokaza koji bi potkrijepili njihove tvrdnje. Tek u 12:16 Petrov i Boširov su snimljeni video kamerom na obližnjoj cesti. Sergej i Julija Skripal bili su kod kuće tijekom tog razdoblja, stoji u izvješću.
Saga o Skripalu
Prema Londonu, bivši pukovnik ruske vojne obavještajne službe (GRU) Sergej Skripal, koji je u Rusiji osuđen za špijunažu za Veliku Britaniju i kasnije zamijenjen za ruske obavještajne časnike, i njegova kći Julija, bili su izloženi navodnom nervnom agensu u britanskom gradu iz Salisburya 4. ožujka 2018. Tvrdeći da je tvar korištena u napadu bila klasa Novichok nervni agens razvijen u Sovjetskom Savezu, London je požurio optužiti Rusiju da je umiješana u incident. Moskva je oštro odbacila sve optužbe Ujedinjenog Kraljevstva, rekavši da ni Sovjetski Savez ni Rusija nikada nisu imali nikakav program usmjeren na razvoj takve tvari. Stručnjaci iz Laboratorija za obrambenu znanost i tehnologiju Ujedinjenog Kraljevstva u Porton Downu nisu uspjeli identificirati podrijetlo tvari koja je navodno korištena u napadu na Skripaleve.
Dana 4. srpnja 2018. britanska policija izvijestila je o incidentu u gradu Amesburyju gdje su dvije osobe prebačene u bolnicu u kritičnom stanju nakon što su bile pogođene neidentificiranom supstancom. Londonska metropolitanska policija kasnije je potvrdila da su muškarac i žena bili otrovani istim nervnim agensom koji je korišten na Skripalima. Žena - 44-godišnja Dawn Sturgess - umrla je 8. srpnja, dok je njezin partner - 45-godišnji Charlie Rowley - preživio.
London tvrdi da je ruska vlada umiješana u trovanje Skripala, koristeći nervni agens A234, dok je Sturgess postala slučajna žrtva nakon što je dobila bočicu koju je Rowley pokupio u parku misleći da sadrži parfem. Moskva je oštro odbacila te optužbe. Rusko ministarstvo vanjskih poslova poslalo je desetke diplomatskih nota britanskom Ministarstvu vanjskih poslova, zahtijevajući od Londona da Moskvi omogući pristup istrazi i pogođenim ruskim državljanima, kao i traženje pravne pomoći i ponude suradnje, posebice u zajedničkoj istrazi.
Saslušanje javne istrage započelo je u Salisburyu 14. listopada, a kasnije se nastavilo u Londonu. Završetak se očekuje u prvoj polovici prosinca.