Liberija: Povratak u Afriku - o slobodi, ropstvu i kolonizaciji
Diskriminacija kao tužno nasljeđe: Kako su crnci nad crncima provodili rasnu i kulturalnu segregaciju, pa čak ih i prodavali u roblje
Crnci u SAD-u svakako su prošli pakao, od robovlasništva, segregacije do diskriminacije koja je i danas itekako prisutna. No, tužna je činjenica da su oni koji su napustili SAD kako bi počeli novi život u Liberiji, bježeći upravo pred neizdrživom diskriminacijom, na prostoru Liberije sami postali oni koji diskriminiraju i provode segregaciju.
• advance.hrGlavni grad Monrovia
Glavni grad Monrovia osnovan je nedugo nakon početka kolonizacije prostora današnje Liberije. Grad je dobio ime po američkom predsjedniku Jamesu Monroeu koji se istaknuo kao jedan od snažnih pristaša preseljenja slobodnih crnaca iz SAD-a u Afriku.
• advance.hrZašto su afrička plemena dala da se na njihovoj zemlji osnuje kolonija za američke crnce?
Priča kaže kako su Amerikanci otkupili zemlju od lokalnog plemenskog kralja, no, to je pod velikim upitnikom. Možda i jesu kralju dali neki novac, ali to je gotovo sigurno bilo pod prijetnjom silom.
• advance.hrNezavisnost Liberije
Bilo je samo pitanje vremena kada će crnci iz SAD-a na prostoru ove američke kolonije na obali zapadne Afrike početi razmišljati o mogućoj samostalnosti. Joseph Jenkins Roberts, prvi predsjednik nezavisne LiberijeTo se i desilo i to 26.
• advance.hrJesu li se crnci iz Amerike stopili s afričkim crncima po dolasku u Afriku?
ACS je (zajedno s američkim državnim službama koje su pomagale rad ove kolonijalističke organizacije) preselio oko 13,000 Afro-Amerikanaca na prostor današnje Liberije, no, kako smo i istaknuli ranije, po dolasku se ovaj prostor još nije zvao Liberija. Kako su živjeli ovi crnci iz SAD-a po dolasku u Afriku?
• advance.hrPočetak preseljenja američkih crnaca u Afriku i SAD kao prvi kolonizator
Godine 1822. organizacija ACS počela je s preseljenjem prvih slobodnih crnaca (koji su dobrovoljno pristali na to) iz SAD-a na zapadnu afričku obalu, prostor koji se nazivao Obala Papra - naziv je dat po papru od strane europskih trgovaca, a riječ je o prostoru koji se proteže od rta Mesurado do rta Palmas.
• advance.hrJesu li američki crnci željeli ići u Afriku?
Velika većina Afro-Amerikanaca, ljudi koji su rođeni i odrasli u SAD-u (potomci robova koji su dovedeni iz Afrike prije i do nekoliko stoljeća), nisu se željeli preseliti u Afriku, što je posve logično, već su željeli ostati u SAD-u i promijeniti životne uvjete ovdje. Vodeći aktivisti na sjeveru SAD-a snažno su se protivili pokretu i organizaciji ACS (Američko Kolonizacijsko Društvo), no, bilo je i onih kojima je već bilo dosta mukotrpnog života, čak i na "slobodi", te su bili voljni pokušati početi novi život negdje drugdje, daleko od zemlje koja je za njih sinonim za robovlasništvo.
• advance.hrTko je i zašto htio preseliti slobodne crnce iz SAD-a u Afriku?
Nije samo rasizam razlog zbog kojeg su slobodne crnce htjeli preseliti u Afriku, američki robovlasnici na jugu SAD-a bojali su se da će prisutnost slobodnih crnaca uvesti "nestabilnost" među robovlasničkim zajednicama. Razumljivo, prisutnost bilo kakvih slobodnih crnaca za robove je bio simbol sna o slobodi.
• advance.hrPreseljenje crnaca iz SAD-a u Afriku
Povijest Amerike je ujedno i povijest robovlasništva i rasizma. U 16. stoljeću krenulo je dovođenje robova iz centralne i zapadne Afrike u Ameriku.
• advance.hrGdje se nalazi Liberija i opće značajke
Liberija se nalazi na zapadnoj obali Afrike te graniči s državom Sierra Leone na zapadu, Gvinejom na sjeveru te Obalom Bjelokosti na istoku. Zauzima prostor od 111,000 kilometara kvadratnih, a u zemlji danas živi oko 4,5 milijuna ljudi.
• advance.hr