Jesu li Rusija i Ukrajina na rubu otvorenog rata? Ukrajina tvrdi kako svakako očekuju ruski napad te vjeruju da bi se isti mogao dogoditi početkom iduće godine. Rusija pak tvrdi kako su prijetnje izmišljene te kako Rusija nikome ne prijeti, no u isto vrijeme tvrde kako Ukrajina i NATO pojačavaju napetosti te kako se Kijev priprema na zauzimanje dvije istočne regije, Donjeck i Lugansk, koje se nalaze pod kontrolom pro-ruskih snaga još od 2014. godine.
Dakle, mir je moguć jedino ako ne vjerujemo niti jednima niti drugima? U suprotnom rat je na horizontu, a to bi mogao biti jedan te isti rat dok je razlika samo tko će ga pokrenuti. Kijev i Washington tvrde da će Rusija napasti prva iako nije jasno što i zašto bi Rusija napadala? Ostatak Ukrajine mimo Donbasa? Zašto? Da preuzmu kontrolu nad pola Ukrajine? Ali to nije nešto što Rusija ima u planu, barem ne deklarirano. Zapravo Moskva nije imala ni volje preuzeti Donbas u trenutku kad bi to po njih moglo biti puno jednostavnije nego danas.
Zapravo stvari bi bilo bolje gledati na ovakav način - kome je više u interesu preuzeti i proglasiti kontrolu nad Donbasom? Moskvi ili Ukrajini? Od Moskve se očekuje da zaštiti tamošnje stanovništvo, ali to je to. Nije da većina Rusa čekaju na pripojenje Donbasa Rusiji, štoviše, većina vjerojatno i ne bi bili za takvu opciju. Kijev pak s druge strane na Donbas gleda kao na teritorij koji je okupiran od strane pobunjenika te se godinama zapravo pripremaju na vraćanje kontrole tamo. Štoviše, moglo bi se reći da je vraćenje kontrole nad Donbasom za Kijev egzistencijalna misija, nešto na čemu ne mogu ne raditi, nešto što moraju dostaviti svom stanovništvu.
Imajući ta dva stajališta u vidu mogli bismo zaključiti da ako dođe do sukoba između Rusije i Ukrajine onda će to najvjerojatnije biti zbog Donbasa, točnije zbog ukrajinskog pokretanja ofenzive s ciljem vraćanja kontrole nad Donbasom.
Rusija je već donijela odluku da to neće mirno gledati. Nadalje, SAD svojim sve intenzivnijim naoružavanjem ukrajinske vojske postavlja situaciju na način da će Rusija učiniti isto sa snagama u Donbasu.
Čini se da i Rusija i Ukrajina u ovom trenutku pripremaju svoju vojsku na sukob. Ruske obavještajne službe ovu situaciju već uspoređuju s kratkim ratom s Gruzijom koji se vodio 2008. godine. Da, situacija je slična, naročito kad se uzmu u obzir akteri. Zelenski bi mogao lako postati novi Sakašvili koji je 2008. od SAD-a ohrabren da vojno preuzme kontrolu nad Abhazijom i Južnom Osetijom. Jasno, to je rezultiralo ruskom vojnom intervencijom i trajnim gubitkom ove dvije regije za Gruziju. Slično bi se moglo dogoditi i sad s Ukrajinom.
Podsjetimo, Donjeck i Lugansk već jesu proglasili samostalnost od Ukrajine nazivjaući se "narodne republike", no nedostaje im ona ključna komponenta koju imaju Abhazija i Južna Osetija - rusko priznanje.
Scenarij bi se lako mogao ponoviti, sad je jedino pitanje je li to nešto što Rusija priželjkuje ili bi takav vojni angažman ipak bio nešto što bi "nevoljko odradili"? Jedna stvar je sigurna, Rusija danas - za razliku od 2008. - ne može više očekivati da će bilo tko na Zapadu imati volje sagledati situaciju iz njihovog kuta gledišta. Bit će odmah proglašeni agresorom bez obzira tko bude stvarni pokretač novog sukoba.
Ukrajina odbacuje ruske optužbe. Tvrde kako ne planiraju nikakvu ofenzivu u Donbasu te uzvraćaju kako Rusija ima oko 100.000 trupa na njihovoj granici.
Anonimni diplomatski i obavještajni izvori upućeni u situaciju, uključujući i one koji su bliski s ruskim vrhom, poručuju u razgovoru za medije kako je vjerojatnost skorašnjeg napada Rusije na Ukrajinu mala. Što je onda s gomilanjem vojske? Tvrde kako ruski predsjednik Vladimir Putin na taj način želi dodatno naglasiti kako je Rusija spremna djelovati u slučaju da se prekrše njene "crvene linije". Zadnjih dana i tjedana Rusija je u mnogo navrata poručila kako nije spremna dozvoliti ulazak NATO oružja ili NATO vojnih snaga na prostoru Ukrajine, kamoli mogućnost da Ukrajina postane NATO članica.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.