Situacija na Gorskom Karabahu ponovno se drastično mijenja - noćas u ranim satima ruske mirovne snage poslane su na prostor ove sporne regije oko koje se već tjednima sukobljavaju armenske i azerske snage. Naime, riječ je o rezultatu mirovnog sporazuma koji je iznenada postignut i stupio je na snagu točno u ponoć.
Riječ je o poprilično poražavajućem sporazumu za Armeniju pošto će na temelju istog Azerbajdžan zadržati sve teritorije koje je uspio zauzeti tijekom ovog konflikta, a to uključuje i drugi po veličini grad ove regije, Šuši. Nadalje, etničke armenske snage moraju predati niz drugih teritorija Azerbajdžanu do 1. prosinca.
Ruske mirovne snage, koje imaju za cilj osigurati implementaciju ovog sporazuma, ostat će na prostoru Gorskog Karabaha najmanje 5 godina. Informaciju je noćas potvrdio i ruski predsjednik Vladimir Putin. Iz ruskog ministarstva obrane su pak potvrdili kako je prema Gorskom Karabahu već poslano oko 2,000 ruskih vojnika.
Ovo je potvrda da je Rusija još uvijek glavni posrednik u ovoj regiji iako iz Azerbajdžana poručuju kako će turske mirovne snage također biti uključene, no za sada po tom pitanju nema nikakvih informacija iz Ankare.
Prihvatiti ovaj sporazum bilo je očito jako teško za armensku stranu, a premijer Nikol Pašinjan sada će se morati suočiti s gnjevom vlastitog naroda. U svojoj izjavi poručio je: "Odluka je donijeta na temelju duboke analize borbene situacije u suradnji s najboljim stručnjacima. Ovo nije pobjeda, ali nema ni poraza dok sami sebe ne smatrate poraženima. Nikada nećemo sebe smatrati poraženima i ovo će biti početak nove ere nacionalnog jedinstva i obnove".
Drugim riječima, Pašinjan daje do znanja da je Armenija mogla ili prihvatiti ovaj teški mirovni sporazum ili nastaviti borbu u kojoj je postojala velika šansa da izgubi svu kontrolu nad Gorskim Karabahom.
Očekivano, odmah nakon njegove objave izbili su nemiri u Erevanu, glavnom gradu Armenije. Stotine njih uzvikivalo je "nema predaje" pred zgradom Vlade. Nedugo zatim pojavile su se snimke gnjevnih prosvjednika kako provaljuju unutar zgrade Vlade, razbijaju prozore i interijer...
Što se samog sukoba tiče čini se da je azersko zauzimanje grada Suši bila prekretnica. Grad se nalazi na strateškom brdu koje gleda na glavni grad ove regije, Stepanakert. Ukoliko armenske snage nisu bile u stanju obraniti Suši, koji ima idealne geografske uvjete za obranu, onda je jasno da bi uskoro izgubili i Stepanakert. Zato je Pašinjan i pristao tako naglo na ovaj mirovni sporazum koji uključuje ulazak ruske vojske pošto će ona tamo sada biti garancija da će Armenija zadržati barem dio sporne regije.
Spomenimo i to kako je nekoliko sati prije stupanja na snagu ovog sporazuma stigla informacija da je na ovom prostoru srušen jedan ruski vojni helikopter Mi-24 pri čemu su poginula dvojica ruskih vojnika, a jedan je ranjen. Uskoro su se oglasili iz Azerbajdžana te potvrdili da su oni greškom srušili ruski vojni helikopter te su se ispričali Rusiji i ponudili kompenzaciju. Helikopter je letio nisko po mraku u blizini zone sukoba i greškom je srušen, navodi azerska strana. Činjenica da su odmah priznali odgovornost i ponudili kompenzaciju znači da Moskva vjerojatno neće (pretjerano) zamjeriti ovaj incident.
Tijekom noći azerski predsjednik Ilham Aliyev potvrdio je postizanje mirovnog sporazuma te je istaknuo kako je riječ o povijesnom trenutku. Dakako, Baku slavi - njihova ofenziva pokazala se uspješnom i sada su de-facto proširili teritorij svoje zemlje. Nisu zauzeli cijeli Gorski Karabah, ali i uzimanje prostora s više desetaka naselja, uključujući grad Suši, svakako je velika stvar.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.