Analiza: Svi europski dugoročni planovi bili su vezani uz ruski plin, što sad? Uz maksimalno oslanjanje na alternative, i to iz cijelog svijeta, energije jednostavno neće biti dovoljno ni za kućanstva ni za industriju
Postoje periodi spekulacije da bi se nešto značajno moglo promijeniti u bliskoj budućnosti i postoje trenuci kad te promjene stupaju na snagu. Pripreme za te scenarije svakako su pokrenute još u fazi spekulacije, ali trenuci promjene ipak dolaze kao određeni šok samim time što, nekako, nisu izbjegnuti.
Njemačka, četvrto gospodarstvo svijeta, zbog energetske krize već je podigla razinu pripravnosti, dva puta, pripremajući se na razne scenarije, uključujući i potpuni prekid dostave ruskog plina. Danas je Sjeverni tok 1 zatvoren. Formalno na deset dana dok se odrađuje godišnje održavanje sustava.
Nitko zapravo ne zna što će se dogoditi po isteku tih 10 dana, ali počela je priprema na najgore, na potpunu rusku obustavu.
Neke tvornice u Europi, naročito u Njemačkoj i Italiji, već su ili znatno smanjile proizvodnju ili je potpuno obustavile - a to još ni nije učinak nedostatka energenata, to će tek doći na red, već nemogućnost plaćanja istih po ovako visokim cijenama.
Europsko razdvajanje od Rusije odvija se poprilično velikom brzinom otkako je Rusija napala Ukrajinu. Pritom se ne postavlja pitanje može li se Europa odvojiti od Rusije, to pitanje nije više na stolu.
Tijekom rata, koji traje već gotovo 20 dana, došlo je do određenog pomicanja stajališta, odnosno eskalacije, prvo s europske, a zatim i s ruske strane. Na početku, kad je Europa najavila sankcije Rusiji i poručila da će hitno smanjiti energetsku ovisnost o Rusiji, Moskva je djelovala poprilično samouvjereno vjerujući da Europa ipak neće dići ruke od ruskih energenata jer isti imaju jednu ogromnu komparativnu prednost pred svim drugim alternativama - jeftini su.
Kako je vrijeme prolazilo Rusija je uvidjela da Europa misli ozbiljno pa su i sami počeli vršiti energetski pritisak. Nijedna strana ne popušta i sad smo u jednoj novoj situaciji.
Zapad šalje velike količine oružja Ukrajini, a Rusija je spremnija no ranije pojačati pritisak, po mogućnosti i potpuno obustaviti isporuku plina. Ne zato što misli da će europska vladajuća elita slomiti se pod pritiskom, već prije nadajući se da će se u Europi početi događati nešto kao u Šri Lanki - kaos. I zatim bi kaos trebao "odraditi svoje".
I kaosa će vjerojatno i biti. Kad industrija upadne u probleme, a upast će, kako ćemo uskoro i pojasniti, za očekivati je radikalizaciju političke scene, puno snažniji pritisak na centar i s desne i s lijeve strane (pogotovo u Njemačkoj).
EU je veliki globalni ekonomski igrač, ali ova situacija prijeti njenom potpunom devastacijom. Što su uopće glavni izvozni proizvodi Europe? Kemijski proizvodi, automobili, strojevi. Ovo su ujedno sektori koji intenzivno ovise o energentima i sirovinama.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.