Analiza velikog preokreta: Rusija je invaziju počela u krizi, ali sad se transformirala u brzo adaptirajuću ratnu ekonomiju zbog koje će Ukrajina izgubiti rat, Biden izbore, a Europa će samo gledati
Situacija vezana uz Ukrajinu postaje sve napetija, naročito otkad se počelo sve otvorenije pričati o mogućnosti slanja zapadne vojske u Ukrajinu, te je sad, očekivano, tema razgovora i sve šireg spektra aktera koji nisu nužno direktno vezani uz politiku i vojsku, ali svejedno imaju društveni utjecaj. I upravo iz ovog prostora stižu stavovi koje se može nazvati "stvarnijima" od beskonačno ponavljanih tvrdnji o tome kako će Ukrajina potisnuti Rusiju samo ako bude dobila dovoljno naoružanja ili pak o tome kako se Rusija nalazi "na rubu propasti". Danas, u trećoj godini rata, postaje sve očiglednije da je Ukrajina ta koja se nalazi na rubu, a njeni saveznici poprilično panično i kaotično tragaju za rješenjem.
Komentari u tom širem spektru aktera pak napominju kako planovi koji se nude nisu promišljeni te možda vode i u još puno goru situaciju. Jedan od onih koji na to upozoravaju je i David Sacks, istaknuti investitor u tehnološkom sektoru. U intervjuu, koji je objavljen na X-u, Sacks argumentira kako su pokušaji Washingtona da oslabi Rusiju imali posve suprotan učinak te su je zapravo osnažili. "Ovo se Bidenu snažno vratilo u lice", rekao je. "Učinili smo rusku vojsku snažnijom, većom no što je bila. Ruska vojska danas proizvodi više oružje, ruska industrijska baza je zahuktana. Nadalje, sad su iskusniji u borbi, naročito protiv zapadnog naoružanja", rekao je.
S njegovim komentarom složio se i vlasnik platforme gdje je intervju objavljen, Elon Musk, ističući: "Nažalost ovo je točno".
Sacks također ističe kako je Biden "stvorio" puno snažniju rusku vojsku dok su se u isto vrijeme američke vojne zalihe smanjile. Nadalje, sankcije su se također pokazale kao poprilično pogrešna kalkulacija Bidenove administracije jer ruska ekonomija nije doživjela slom, kao što se uporno tvrdilo da hoće, štoviše, ruska ekonomija se stabilizirala i ide joj poprilično dobro, ponajviše zahvaljujući jačanjem trgovinskih odnosa s velikim silama istoka kao što su Indija i Kina. Došlo je do toga da ruska ekonomija danas raste brže od svih G7 ekonomija. "Ruska ekonomija je procvjetala, a naši europski saveznici su ti čije su ekonomije zdrobile sankcije", rekao je Sacks.
David Sacks Njegov komentar, odnosno kritika Bidenove administracije, zanimljiva je i iz perspektive širih izazova s kojima se demokrati suočavaju u izbornoj godini. Već sada Biden nije u dobroj poziciji što se anketa tiče, a ostatak godine do izbora u studenom mogao bi mu donijeti još dosta neugodnih situacija koje će dodatno oslabiti njegov položaj. Upravo Ukrajina mogla bi biti odlučujući faktor koji će odrediti predsjedničke izbore.
"Biden je rekao da će SAD pomoći Ukrajincima koji pate, no stav Washingtona da će se boriti preko posrednika, odnosno do posljednjeg Ukrajinca, odveo je u humanitarnu katastrofu", poručio je Sacks.
Ovo je inače drugi put u kraćem roku da se s njim složio Elon Musk. Prvi put je bilo ranije ovog mjeseca kad je Sacks rekao da se NATO suočio s egzistencijalnom krizom nakon raspada SSSR-a te je tada krenuo u misiju širenja kako bi popunio taj vakuum.
Komentari kakve iznosi Sacks mogli bi postati sve aktualniji u prostoru izvan mainstream medija i politike, a to je prostor koji "dohvaća" velik broj ljudi, uključujući Amerikance s pravom glasa. Do kraja godine moglo bi se uvelike iskristalizirati da bi glas za Donalda Trumpa mogao biti - što god mislili o Trumpu - "glas za mir" (barem što se tiče rata u Ukrajini). S druge strane glas za Joea Bidena možda je glas za još puno veći rat, za nešto što je teško čak i zamisliti, iako svakim danom sve manje. Dovoljno je bilo poslušati Bidenov govor o stanju unije prije nekoliko dana. Biden, kojem kao da se iznenada ponovno vratila energija za koju se činilo da je više nema, održao je govor koji je kao nešto iz hladnoratovskih udžbenika. Trenutačnu situaciju predstavio je kao egzistencijalnu i ideološku borbu između slobode i neslobode, demokracije i autoritarnih režima, uz pretpostavku da će na kraju sukoba ostati samo jedan. Iako to ne spominje eksplicitno, takav stav može se tretirati kao uvertira u novi svjetski rat jer jednostavno ne ostavlja dovoljno prostora za mir. Zapravo Biden mir prikazuje kao najopasniji ishod jer bi isti mogao predstavljati pobjedu Rusije.
I to je upravo ono o čemu govore Sacks i drugi - Amerika je svojim politikama dovela Rusiju zaista u situaciju da grabi prema pobjedi, u toj mjeri da je Moskva danas ta koja će sve teže i teže prihvaćati bilo kakve pregovore. U prijevodu: Ukrajini sad prijeti situacija potpunog nestanka, a to do nedavno još ipak nije bio slučaj. Nije izgledalo da je Rusija voljna ići tako daleko, ali čini se da je to vrijeme prošlo.
Trenutna dinamika bojišnice nema samo jedan uzrok - dinamika je uglavnom ukorijenjena u odlukama koje su donijete od jeseni 2022. kada je Rusija mobilizirala svoju ratnu ekonomiju, a Zapad nije dok Ukrajina nije mogla ni da je htjela.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.