Analiza: Zašto je smijenjen Qin Gang? Zašto je kineski partijski vrh maknuo jedinog čovjeka koji je znao uzvratiti na američki pritisak?
Zadnjih nekoliko tjedana mnogi su se pitali gdje je novi kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang? Otkako je stupio na funkciju Qin (57) ostavio je poprilično snažan dojam. Već na samom početku djelovao je direktnije od tipične kineske diplomacije (koja je dovela do savršenstva pristup gdje dosta priča, ali ništa ne kaže). Krenule su i spekulacije da je dolazak Qina na ovako visoku poziciju važna prekretnica za vanjsku politiku Kine koja u svojem sveobuhvatnom preuzimanju statusa globalne super-sile počinje konkretnije odgovarati na izazove i prijetnje (vidi: Qin Gang i velika transformacija kineske vanjske politike: Desetljećima se čekalo da Peking skine rukavice, a sad su morali - SAD-u najavljuju sukob, a odnos s Rusijom nazivaju "bedemom snage i stabilnosti" u svijetu punom izazova).
U isto vrijeme krenule su i spekulacije da ovakav pristup možda ipak neće biti održiv, da će partijsko vodstvo ustuknuti pred diplomacijom koja kreće u konfrontaciju te da će se vratiti natrag u prepoznatljiv oblik očekivane nedorečenosti. Čini se da se na kraju baš to i dogodilo...
Naime, danas je stigla potvrda - Qin Gang više nije ministar vanjskih poslova. Razriješen je dužnosti nakon jedva pola godina na funkciji, a na njegovo mjesto dolazi njegov prethodnik (!) Wang Yi.
Zapravo Yija se nekako prečesto viđalo u zadnje vrijeme, do te mjere da su se neki pitali tko je zapravo ministar vanjskih poslova? Wang Yi je davao ključne izjave, a mediji su ga citirali kao "najvišeg kineskog diplomata".
Qin je pak preuzeo ministarstvo vanjskih poslova u prosincu prošle godine, ali ove godine, od 25. lipnja, nije ga bilo vidjeti.
Iz ministarstva vanjskih poslova poručili su kako je Qin uzeo pauzu zbog zdravstvenih razloga, ali pritom nisu objavili nikakav detaljniji razlog. Očekivano, odmah su krenule spekulacije da je Qin ili uklonjen s pozicije ili će uskoro biti jer sve ovo poprilično podsjeća na partijski modus operandi.
Zanimljivo je da je prošlo ukupno mjesec dana otkako je Qin "nestao" da bi se potvrdila njegova smjena, odnosno povratak na starog ministra vanjskih poslova. Zašto cijeli mjesec? Da pitanje ostane namjerno nedorečeno? Ili je u pozadini trajao neki interni konflikt? Činjenica da se na poziciju vraća Wang Yi sugerira da se tražilo adekvatnu zamjenu za Qina, ali je se nije pronašlo.
Qinov nasljednik - i prethodnik - Wang Yi (69) bio je na funkciji od 2013. do 2022. No, činjenica je da su se odnosi između Kine i SAD-a srozali na jako razine. Počelo je dok je Yi bio MVP, a otkako je funkciju imao Qin proces se još ubrzao. Je li Qin kriv zbog toga? Teško. Američki narativ nije se nimalo promijenio u tom periodu. SAD od Trumpovog mandata intenzivno vrši pritisak na Kinu (riječ je o strategiji koja je počela dobivati konture još za Obaminog mandata kada je upravo on najavio, 2012., "veliki zaokret prema regiji Azija-Pacifik").
No, možda je kineski vrh zaključio da je jednostavno preopasno imati "izravnog" Qina na funkciji u vrijeme dok se odnosi naglo zaoštravaju.
Jer činjenica je da je Kina uvijek polijevala vodom svaku američku vatru, svaku oštriju kritiku, svaku prijetnju, svaku nebrojeno puta ponavljanu tvrdnju da Kina "sve više predstavlja prijetnju".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.