Apokaliptične tendencije i njihova normalizacija: Razmišljanje, kamoli predlaganje preventivnih napada na ruske nuklearne kapacitete zapravo je priželjkivanje sudnjeg dana
Nuklearno oružje upotrebljeno je protiv ciljeva samo dva puta - u američkim napadima na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki, 6. i 9. kolovoza 1945. Od onda, unatoč prijetnjama, nuklearno oružje "koristi se" se isključivo u obrambene svrhe i to kao moćni element odvraćanja. Drugim riječima - nitko neće napasti nuklearnu silu jer posljedice bi bile nesrazmjerno katastrofične.
To je ujedno i razlog zašto Moskva i Washington nikad nisu ratovali, iako su zapravo oštri rivali već cijelo stoljeće (uz pokoju pauzu). Otkako i SAD i Rusija, odnosno tadašnji SSSR, imaju nuklearno oružje, raste njihova sposobnost "uzajamnog uništenja". Kad bi jedna sila napala drugu, ova napadnuta imala bi dovoljno vremena i prostora uzvratiti nuklearnim kontranapadom i prouzrokovati potpunu devastaciju kod svog napadača.
Naravno, direktni frontalni napad od onda više nije opcija, ali što kad bi se nekako moglo eliminirati potencijal druge strane za uzvraćanjem? U tom slučaju to bi predstavljalo povratak na stanje prije no što je stvorena situacija uzajamno osiguranog uništenja. Pojednostavljeno govoreći, to bi nuklearnog neprijatelja učinilo ne-nuklearnim.
Kako to izvesti? U slučaju dvije najveće nuklearne sile, Rusije i SAD-a, jako teško. To bi se moglo eventualno primijeniti pri eliminaciji nuklearnog kapaciteta neke zemlje koja ima jako mali broj nuklearnog oružja, ili ga je pak tek dobila/proizvela. Recimo da Iran proizvede nuklearno oružje (iako tvrde da im to nije namjera), Izrael bi vjerojatno pokušao direktnim vojnim udarima eliminirati to oružje prije no što isto postane potencijalna egzistencijalna prijetnja po sam Izrael.
Naravno, o ovoj temi raspravljamo jer ju je na neki način svojim komentarima otvorio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sugerirajući u razgovoru s australskim think-tankom da bi protiv Rusije trebalo izvesti preventivne udare kako bi se onesposobilo njenu mogućnost izvođenja nuklearnih napada.
Nakon vrlo oštre reakcije iz Moskve - gdje su ovu izjavu upotrijebili i kao "dokaz" da je Rusija trebala pokrenuti invaziju na Ukrajinu jer, kako tvrde, vlasti u Kijevu predstavljaju prijetnju po Rusiju - Zelenski je napravio korak unatrag pa je tako danas u intervjuu za BBC rekao kako je njegova ranija izjava krivo prevedena.
"Rekao sam da je potrebno koristiti preventivne udare, ne napade", poručio je Zelenski te nastavio s nuklearnom tematikom ističući kako su ruski dužnosnici počeli "pripremati javnost" za mogući scenarij uporabe nuklearnog oružja. Pritom dodaje kako smatra da Rusija nije spremna upotrijebiti takvo oružje.
Zanimljivo je i da ove izjave i intervju sa Zelenskim dolazi svega nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Joe Biden rekao da se svijet približio mogućem "sudnjem danu", nuklearnom sukobu.
Moglo bi se stoga reći da je možda točno da ruski dužnosnici svoju javnost pripremaju za nešto, ali isto tako se može reći da možda i zapadni dužnosnici čine isto, uključujući dva ključna saveznika u ovom ratu, Zelenskog i Bidena.
Može Zelenski tvrditi da su ga krivo preveli i da je pričao o "udarcima, ne o napadima", ali u isto vrijeme - ovog puta na engleskom jeziku, u razgovoru za BBC - poručuje kako je "akcija potrebna sad jer Rusija predstavlja prijetnju po cijeli planet".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.