Bauhaus škola i njezini progresivni sljedbenici između dva rata u Njemačkoj - spoj umjetnosti i industrije, borba protiv imitacije, inferiorne izrade i diletantizma
Što je Bauhaus? Bauhaus je unikatna umjetnička škola koja je djelovala u Njemačkoj od 1919. do 1933. godine; Bauhaus je fenomen, pokret za novo i bolje društvo koji je zablistao u svojim idealima, tragično, između dva svjetska rata; Bauhaus je manifest koji je spojio umjetnost, obrt i industriju, to je pojam bezvremenskog dizajna za modernog čovjeka; Bauhaus je također i ludi kostimirani party za sve ljude dobre volje i otvorenog uma, jer dobre ideje nastaju ne samo kroz predani rad, nego i tijekom odmora i zabave!
Moderni dizajn i arhitektura, stilovi uređenja interijera poput industrijskog, minimalističkog ili skandinavskog, stilovi u grafičkom dizajnu, mnogi suvremeni brendovi masovne proizvodnje - za sve navedeno možemo reći da je refleksija Bauhausa. Sudeći po tome, era Bauhausa još uvijek nije prestala, jer i dalje razvija svoje izdanke.
Radi se o dizajnu koji izvrsno prolazi test vremena, počivajući na istraživanju praktičnosti, izračunima savršenih mjera za čovjeka, estetici geometrije i harmonije boja, filozofiji življenja, psihologiji...
Breuerov stolac od čeličnih cijevi, Wagenfeldove lampe i Brandt čajnik danas su bezvremenski klasici dizajna, a zgrade su prepoznatljive po geometrijskoj jednostavnosti, te uporabi betona, cigle, stakla i čelika, često ravnog krova i velikih prozora u nizu. Krug, trokut i kvadrat, crveno, žuto i plavo, asocijacija su na Bauhaus.
Interijeri su prostrani i ispunjeni svjetlom, nikako natrpani suvišnim stvarima, bez nepotrebnih ukrasa, s vidljivom arhitektonskom strukturom. Moderni, čak futuristički namještaj, kao i tekstili živih boja i apstraktnih uzoraka, vizualni su kontrapukt glatkim zidovima koji dolaze u svijetlim bojama poput sive, bež i bijele. Minimalni detalji u arhitekturi interijera su u osnovnim bojama - crvena, žuta, plava.
Arhitekti Bauhausa u svojem su radu slijedili misao da "forma prati funkciju", a "ornament je zločin".
Walter Gropius Arhitekt Walter Gropius danas se smatra jednim od najvećih edukatora i vizionara dvadesetog stoljeća. U veljači 1919. godine napravio je radikalan potez kojim je započeo kulturnu reformu u Njemačkoj i mnogo šire. Te je godine osnovao posve neobičnu i drugačiju umjetničku školu Bauhaus, punim imenom - Staatliches Bauhaus in Weimar.
Učinio je to u nekoliko poteza. Postavši ravnateljem umjetničke akademije u Weimaru, ujedinio ju je sa, inače već otpisanom, školom primjenjenih umjetnosti, a potom je objavio kultni Manifest Bauhausa!
Manifest je distribuiran diljem Njemačke i privukao je mnoge svojim optimizmom i inovativnošću! Možemo reći da je bit manifesta sjedinjenje obrta i umjetnosti i dizajniranje za potrebe suvremenog čovjeka i stvaranje novog i boljeg svijeta, no o čitavoj toj ideji će biti riječi kasnije, nakon što ovu zanimljivu kulturološku pojavu smjestimo u kontekst vremena.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.