Polako, ali sigurno, moderno ratovanje i vojni kapaciteti sele se prema niskoj Zemljinoj orbiti, odnosno prostoru koji se nalazi na visini od 100 km do nekih 2000 km iznad površine Zemlje. Gotovo sve što smo stvorili i poslali u svemir zapravo se nalazi u ovoj zoni. Tu su sateliti, Međunarodna svemirska stanica... Čovjek nikada nije izašao iz niske Zemljine orbite osim u slučaju Apollo programa.
Iz vojnog aspekta jasno je koliko je ovaj prostor važan. Iz orbite satelitima se može pratiti što se događa na Zemlji, a što je to praćenje detaljnije veće su šanse da će pratitelj imati velike prednosti nad rivalima ili pak vojnim neprijateljima. Ratovi se još uvijek ne vode u orbiti, ali to je vjerojatno samo pitanje vremena kad će i do toga doći. Nedavno smo pisali o navodnom razvoju ruskog oružja koje bi bilo u stanju rušiti neprijateljske satelite (vidi: Ubojica satelita i uzajamno osigurano ludilo u svemiru: O otkriću novog ruskog svemirskog nuklearnog oružja koje je odjednom izazvalo toliku nervozu u Washingtonu). Rusija nije američke navode nikad do kraja ni opovrgnula ni potvrdila, a iz Moskve su poručili kako "ne rade ništa što ne rade i drugi" (što bi značilo da se u svemiru možda događa i više nego smo toga svjesni).
Zar su sateliti zaista toliko bitni da Rusija, kako se tvrdi, razvija neko napredno tajno oružje kojim bi ih (možda i masovno) uništavala? Upravo na to pitanje odgovor daje projekt kojeg ćemo danas pobliže pogledati. Naime, novinska agencija Reuters ovog je tjedna objavila ekskluzivna saznanja o tome kako kompanija SpaceX, u vlasništvu Elona Muska, gradi mrežu koja se sastoji od "stotina špijunskih satelita" u sklopu tajnog ugovora s američkom obavještajnom službom.
Reuters se poziva na pet različitih izvora koji su direktno upoznati s razvojem ovog programa koji pak upućuje, odnosno potvrđuje sve dublju suradnju između SpaceX-a i američkih sigurnosnih agencija. To ne čudi, zapravo jako bi čudilo da Muskov SpaceX ostvaruje značajan napredak u razvoju svemirske i raketne tehnologije, a da ista već nije duboko integrirana u neke još nam nepoznate planove i projekte američke vojske. Sam Musk poprilično je ekscentričan pojedinac, jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, a neke njegove političke izjave dočekane su s lavinom kritika od strane američkog medijskog establišmenta. Bilo bi jako teško zamisliti da Musk može biti disident i povrh toga držati vrata potencijalne vojne uporabe njegovih projekata i izuma zatvorenima za Pentagon, tajne službe i druge grane "duboke države". Zapravo moglo bi se reći da su ove njegove suradnje ono što mu daje ravnotežu i sigurnost da može biti to što jest. To pak opet otvara debatu o frakcijama unutar same Amerike, što će se ove godine itekako vidjeti jer je izuzetna izborna godina, no to je tema za neku drugu raspravu.
Vratimo se u orbitu - o kakvom je projektu riječ? Izvori za Reuters navode kako je riječ o ugovoru od 1.8 milijardi USD koji je Muskov SpaceX potpisao s američkom agencijom NRO ("National Reconnaissance Office" u prijevodu - Nacionalni ured za izviđanje).NRO je obavještajna agencija koja upravlja špijunskim satelitima.
Ako bude uspješan, izvori kažu da bi program značajno unaprijedio sposobnost američke vojske da brzo uoče potencijalne mete gotovo bilo gdje na Zemlji. Naime, unatoč činjenici da je orbita već poprilično zasićena satelitima, aktualna tehnologija još uvijek ne daje mogućnosti kakve su do sad viđane jedino na filmovima - da se može, u stvarnom vremenu, pratiti svaka točka interesa, možda čak i pojedinac. Ovaj projekt koji je povjeren SpaceX-u mogao bi američkoj vojsci i obavještajnim službama sad pružiti upravo to.
Vizualizacija svemirskog otpada u niskoj Zemljinoj orbiti. Izvor: NASA
Ugovor signalizira rastuće povjerenje obavještajnog establišmenta u SpaceX čiji se vlasnik sukobio s Bidenovom administracijom u više navrata, ali to samo potvrđuje da je i sam establišment (puno) veći od aktualne administracije. SpaceX, najveći svjetski satelitski operater, očekivano, nije odgovorio na nekoliko medijskih zahtjeva za komentar o ugovoru ni svojoj ulozi u njemu i detaljima.
Izvori upoznati s detaljima projekta navode kako sateliti mogu pratiti ciljeve na Zemlji i dijeliti te podatke s američkim obavještajnim i vojnim dužnosnicima. U načelu, to bi američkoj Vladi omogućilo brzo praćenje aktivnosti na terenu gotovo bilo gdje na svijetu, pomažući obavještajnim i vojnim operacijama, navode izvori. Otprilike desetak prototipova lansirano je od 2020., uključujući i na SpaceX-ovim raketama Falcon 9, rekla su tri izvora.
Baza podataka američke Vlade o objektima u orbiti pokazuje da je nekoliko misija SpaceX-a postavilo satelite koje ni kompanija ni Vlada nikada nisu priznale. Dva su izvora potvrdila da su to prototipovi za mrežu "Starshield" (Zvjezdani štit).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.