Borisova posljednja misija i šira britanska agenda: Cilj nije da Ukrajina dobije rat već da ga Europa izgubi
Kroz nekoliko dana Boris Johnson više neće biti premijer, početkom idućeg mjeseca njegova stranka, koja mu je okrenula leđa, bira novu osobu za njegovu funkciju, no do onda on je i dalje tehnički na dužnosti, a u ovim zadnjim danima poprilično posrnule političke karijere Boris je fokusiran na Ukrajinu. To ne čudi imajući u vidu kako je od europskih lidera možda i najveća potpora Kijevu od početka rata stizala upravo od njega.
Danas je stigao u još jedan iznenadni posjet Kijevu, povodom obilježavanja ukrajinskog Dana neovisnosti. Za vrijeme susreta s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim poručio je - kao i ranije - da s Rusijom se ne treba ulaziti u mirovne pregovore, pogotovo ne u ovom trenutku.
Ovo je već četvrti njegov posjet Ukrajini ove godine. Johnson, kojeg je Zelenski nazvao "dragim prijateljem", istaknuo je kako je od esencijalne važnosti da Europa nastavi vojno i ekonomski podupirati Ukrajinu. No, njegov poziv dolazi u vrijeme dok situacija u Europi izgleda sve lošije, a cijene energenata i hrane rastu.
"Da, mi plaćamo više energetske račune zbog zla Vladimira Putina, ali narod Ukrajine plaća svojom krvlju", poručio je Johnson. "I zato znamo da moramo ostati pri ovom putu. Jer ako bi Putin uspio onda nijedna zemlja u blizini Rusije ne bi bila sigurna, a to bi zatim bilo zeleno svijetlo za svakog autokrata diljem svijeta da smije mijenjati granice silom", rekao je.
Ovo je možda i zadnja Borisova misija u njegovom mandatu. Čini se da ga najviše od svega plaši eventualni mir te zbog toga glasno poziva na odbacivanje bilo kakvih pregovora. No, iako će za manje od dva tjedna biti bivši premijer, tko god da ga naslijedi politika Britanije prema ratu u Ukrajini vjerojatno će ostati ista jer slične stavove iznijelo je oboje kandidata za premijersku funkciju, odnosno ministrica vanjskih poslova Liz Truss i bivši ministar financija Rishi Sunak.
Što se pak tiče Zelenskog čini se da on dijeli Borisovu ideju da pregovora ne smije biti. "Ne možemo se opustiti, ne možemo zamrznuti sukob, ne možemo čekati godinu, dvije, tri... Ni pod kojim okolnostima ne možemo odustati od inicijative", rekao je Zelenski.
Dobro, Zelenski je predsjednik Ukrajine, zemlje u ratu, zemlje koja se suočava s ruskom vojskom i samim time njegovi komentari su posve razumljivi. Njegov posao je podizati borbeni moral i kontinuirano spominjati "inicijativu", čak i da privatno ili u uskom krugu svojih savjetnika misli drugačije.
Problematičan stav je pak Borisa Johnsona. On nije ukrajinski dužnosnik iako se u zadnje vrijeme ponaša kao da jest. Tko zna, možda na kraju i završi s nekom funkcijom u Ukrajini kao (ne)slavno i bivši predsjednik Gruzije, Mihail Sakašvili.
Problem s Johnsonom od početka rata je u tome što on, više od bilo kojeg drugog europskog lidera (dobro, možda mu Poljaci pariraju), isključuje mir i fokusiran je samo na rat. "Ukrajina može i Ukrajina hoće dobiti ovaj rat", poručio je danas još uvijek aktualni britanski premijer.
Za vrijeme G7 summita u Bavarskoj u lipnju ove godine Boris je također bio daleko najglasniji u podupiranju Ukrajine. Ali što Boris Johnson zapravo želi? Pomoći Ukrajini da se obrani ili nešto još i više?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.