Brodovi vječno nasukani u pustinji i narod kojem su isušili more: Priča o Karakalpakstanu, nestanku Aralskog jezera, donedavno 4. na svijetu, i aktualnoj eskalaciji nemira na zapadu Uzbekistana
Veliki nemiri šire se na zapadu Uzbekistana, na prostoru autonomne Republike Karakalpakstan. Vrijeme je da posjetimo tu regiju, njenu sadašnjost i prošlost, kako bismo mogli ustanoviti o čemu se radi i kakva će joj biti budućnost.
Podsjetimo ukratko, u prostor centralne Azije obično smještamo 5 bivših sovjetskih republika, a iako je Kazahstan po površini daleko najveći mnogi često smatraju da je zato i najmnogoljudnija zemlja centralne Azije, ali nije, to je Uzbekistan, štoviše, Uzbekistan ima čak gotovo dvostruko više stanovnika od rijetko naseljenog Kazahstana. Ovo su 5 zemalja centralne Azije s njihovim populacijama: Kazahstan (18 milijuna stanovnika), Kirgistan (6 milijuna), Tadžikistan (9 milijuna), Turkmenistan (6 milijuna) i Uzbekistan (35 milijuna). Zajedno imaju oko 72 milijuna stanovnika.
Ti nesrazmjeri između broja stanovnika i zemljopisne površine nešto su što će biti i sastavni dio današnje priče. Naime, Republika Karakalpakstan je autonomna republika unutar Uzbekistana te pokriva cijeli sjeverozapad zemlje, ali ima svega oko 1.9 milijuna stanovnika.
Glavni grad je Nukus, a ovo je Karakalpakstan na karti:
Bilo bi zgodno odmah pogledati i kartu Uzbekistana s označenom gustoćom naseljenosti:
Kao što možemo i vidjeti, velika većina stanovnika živi na krajnjem istoku zemlje, odnosno u glavnom gradu Taškentu i okolici.
I zemljopisno Uzbekistan je poprilično zanimljiv - pogledajmo topografsku kartu:
Dodajmo još samo točnu poziciju glavnog grada Taškenta:
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.