Brzi let u Zaljev koji će imati globalne posljedice: Što se krije iza misterioznog posjeta Vladimira Putina Abu Dhabiju i Rijadu?
Nakon svečanog dočeka u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i sastanka s tamošnjim vlastima, ruski predsjednik Vladimir Putin otišao je u Rijad, glavni grad Saudijske Arabije, na sastanak s tamošnjim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom (MbS). Tamo su, kao lideri dvije najveće zemlje izvoznice nafte na svijetu, pozvali cijelu OPEC+ grupaciju da smanje proizvodnju nafte za "dobrobit globalne ekonomije".
"U području energetike, dvije su strane pohvalile blisku suradnju i uspješne napore zemalja OPEC+ u jačanju stabilnosti globalnih tržišta nafte", stoji u zajedničkom priopćenju koje je objavio Kremlj nakon sastanka. "Naglasili su važnost nastavka ove suradnje te potrebu da se sve zemlje sudionice pridruže OPEC+ sporazumu, na način koji služi interesima proizvođača i potrošača te podupire rast globalnog gospodarstva", stoji u priopćenju.
Saudijska državna novinska agencija SPA rekla je da su prijestolonasljednik MbS i Putin na svom sastanku naglasili potrebu da se članice OPEC+ "obvežu na sporazum skupine".
Izvori s naftnog tržišta rekli su da se takva eksplicitna javna primjedba Kremlja i Rijada o "udruživanju" glede rezova čini kao pokušaj slanja poruke članicama OPEC+ kluba koje nisu smanjile proizvodnju ili je nisu smanjile dovoljno.
Najveća članica OPEC-a koja je isključena iz rezova je Iran, čije je gospodarstvo pod raznim američkim sankcijama još od 1979. godine. Naime, Iran pojačava proizvodnju i nada se doseći proizvodnju od 3,6 milijuna barela po danu do 20. ožujka sljedeće godine.
Nakon povratka u Moskvu iz Saudijske Arabije, Putin se danas u Kremlju sastao s iranskim predsjednikom Ebrahimom Raisijem, a prisutan je bio i zamjenik ruskog premijera (i bivši ministar energetike) Aleksandar Novak kao i ministar obrane Sergej Šojgu.
Neki pak ističu kako je Putinov iznenadan put u Abu Dhabi i Rijad i dalje poprilično misteriozan. Zar se odlučio za vrijeme rata, u pratnji četiri vojna zrakoplova, otputovati na Bliski istok samo kako bi se poslala zajednička poruka oko namjere da se smanji proizvodnja nafte s ciljem stabilizacije tržišta? Nekako se čini da to nije cijela priča.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.