Slike koje nam stižu iz Italije izgledaju pomalo nadrealno. Prazne ulice, 60 milijuna ljudi u karanteni, žestoka borba protiv nevidljivog neprijatelja, intenzivno prebacivanje oboljelih helikopterima iz Lombardije u zdravstvene ustanove širem zemlje, hitno pražnjenje kreveta za sve pacijente kojima hospitalizacija nije apsolutno nužna, novi kreveti po hodnicima bolnica, dugački noćni redovi pred trgovinama...
I naizgled se čini da promatramo slike bez presedana, ali samo za ovaj dio svijeta - vrlo slične, gotovo identične scene pred svega koji tjedan gledali smo u Wuhanu, gigantskom kineskom gradu koji je, kao epicentar koronavirusa, prvi stavljen u karantenu, ali svakako ne i posljednji.
Prema nekim projekcijama sve ovo što danas gledamo u Italiji za 9 do 10 dana bit će stanje stvari i u Njemačkoj, Francuskoj, Španjolskoj... Drugim riječima, u karanteni bi se uskoro mogla naći cijela Europa, a to je situacija od koje će se kontinent oporavljati mjesecima. Dakako, da bi oporavak uopće počeo ovo stanje se mora završiti, a nitko u ovom trenutku nije u poziciji reći koliko dugo još može trajati.
Da, neki tvrde kako će se situacija oko virusa stišati dolaskom toplijeg vremena, čak je i američki predsjednik Donald Trump poručio ovog tjedna da će to zaustaviti daljnje širenje virusa. No, stručnjaci upozoravaju kako ne postoji nikakvi konkretni dokazi koji bi poduprli tu pretpostavku.
Prvi znaci proljeća već su tu, pojavljuju se diljem sjeverne hemisfere, no virus se širi sve brže. Kada je riječ o običnoj gripi točno je da u ovom podneblju, na prostorima kao što su Europa, SAD i veći dio Azije, sezonska gripa eskalira zimi i smiruje se dolaskom proljeća. Slično ponašanje pokazuju i prethodni oblici koronavirusa. No, ovaj novi virus - oznake COVID-19 - još uvijek nam je poprilično nepoznat i znanstvenici zapravo nisu sigurni kako će se ponašati dolaskom proljeća. Naime, ovo će biti njegovo prvo proljeće i tek ćemo u narednim danima i tjednima vidjeti "na čemu smo". Samim time ne čudi da se toliko intenzivno zagovara ideja karantene. Karantena, osim što ima za cilj smanjiti širenje virusa, također ima za cilj i ublažiti najgori scenarij ako bi do njega došlo.
Po tom pitanju nećemo nagađati, jer nismo ni znanstvenici ni virusolozi, možemo samo čekati. Ono na što se pak možemo osvrnuti i analizirati su konkretne posljedice koje su već sada očite i koje tek dolaze. Naime, vlasti diljem Europe upozorile su svoje građane da se pripreme za "više mjeseci ozbiljne disrupcije".
Ono što smo pak naučili zadnjih nekoliko dana od Italije je da se stanje s lošeg na gore može prebaciti jako brzo, u roku od dan ili dva. Malo tko je očekivao da će talijanske vlasti odlučiti se na uvođenje restriktivnih mjera nad cijelom zemljom. Naravno, ova nova situacija ponajviše je šokirala stanovnike na jugu Italije koji su smatrali da će se napori ulagati s ciljem izolacije Lombardije i okolnih sjevernih regija.
U vrijeme pisanja ovog teksta broj mrtvih u Italiji ponovno je skočio, najviše do sada - za 168 osoba. Možda su vlasti ipak korak ispred kada je riječ o saznanjima glede težine situacije te im je još tijekom vikenda postalo jasno da nema druge nego izolirati cijelu zemlju - ne samo zbog širenja prema vani već i zbog nastojanja da se maksimalno stabilizira situacija unutra.
9. ožujak 2020., gotovo potpuno prazne ulice Venecije (izvor: Marco Di Lauro/Getty Images)
Ipak, određena doza kaosa i neorganiziranosti je vidljiva. Naime, kako navode pojedini izvori, nakon što je cijela Lombardija završila u karanteni iz Milana su i dalje polijetali putnički zrakoplovi - nekoliko njih završilo je u Londonu gdje, tvrde svjedoci, u zračnim lukama nije bilo nikakve provjere putnika koji su stigli iz trenutačno glavnog svjetskog epicentra koronavirusa. To nam dosta govori o organizaciji u Italiji i Britaniji, a vjerojatno i većem dijelu Europe.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.