Dio ratnog folklora i rušenje idućeg tabua: Zelenski u Europi traži vojne zrakoplove - sudeći prema viđenom i dobit će ih
Nema sumnje da je jedna od glavnih uloga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog od početka rata bila lobiranje kod zapadnih saveznika za slanje više pomoći, naročito vojne pomoći - i to je nešto u čemu se pokazao jako dobar, ili je pak Zapad upao u neki začarani krug da čim se Zelenski pojavi, bilo uživo ili putem nekakvog digitalnog prijenosa, vrata zapadnjačkih vojnih arsenala se brzo otvaraju te se ruše brojne barijere.
Nije baš svugdje tako. Jedna Italija poručuje kako nema namjere svoje tenkove slati u Ukrajinu. No, za Ukrajinu ni nije potreban baš potpuni zapadni konsenzus, dovoljno je da najveći igrači budu čvrsto uključeni, a to se odnosi na SAD, Britaniju, Francusku i Njemačku. To je glavna osovina potpore i ona se sad poprilično usklađeno vrti, naročito nakon što je njemački otpor prestao postojati.
Slanje naprednih tenkova, onih novije proizvodnje i novijih kapaciteta, bila je tabu tema koja to više nije. Ukrajina uskoro više neće biti samo odlagalište za zastarjelu sovjetsku vojnu opremu koja je skupljala prašinu po skladištima zemalja nekadašnjeg Varšavskog pakta (koje su danas redom vrlo pro-ukrajinski nastrojene, osim možda jedino Mađarske). Nakon što je Njemačka potvrdila odobrenje o slanju Leopard 2 tenkova puno toga se promijenilo, iako se dostava tek očekuje, a i eventualne promjene na bojišnici - no, ispostavilo se da je ovaj potez tek otključao ukrajinske želje, što je razumljivo, znajući da je zapadno oružje jedino što na kraju može imati konkretan učinak, tražit će ga do maksimuma i bez zadrške.
Gotovo pa isti dan visoki ukrajinski dužnosnici sugerirali su da nakon tenkova treba odmah početi razgovarati i o slanju vojnih zrakoplova. I opet smo dobili skoro pa reprizu prethodne runde lobiranja - Zapad inicijalno sugerira da neće ići tako daleko jer, eto, to bi moglo dovesti do širenja rata, da bi zatim ukrajinski stroj za lobiranje ubacio u višu brzinu, i na kraju dobivamo pad preostalih tabua.
Gdje upravo stojimo po tom pitanju? U novoj smo epizodi. Kijev želi vojne zrakoplove i Zelenski je ponovno u akciji, a da pokaže koliko misli ozbiljno ovog puta se i sam uputio u europske centre. Jutros je nenajavljeno (jasno) krenuo na europsku turneju s ciljem osiguravanja još veće potpore. Ne čudi da je za prvu destinaciju odabrao upravo Britaniju jer od svih jakih europskih centara ipak je London izvor najveće potpore, a ne samo potpore već i anti-ruske politike (dok su Pariz i Berlin zapravo više pro-ukrajinski, ali ne toliko anti-ruski, ako je to u ovoj situaciji uopće i moguće biti...).
I čim se Zelenski pojavio u Londonu s britanskim premijerom Rishijem Sunakom ovaj mu je odmah obećao da će Britanija početi davati obuku ukrajinskim pilotima na najnaprednijim NATO vojnim zrakoplovima. Ovo nije direktna potvrda da će se ti zrakoplovi uskoro početi dostavljati Ukrajinu, ali skoro da jest. Ovo je još jedan veliki korak naprijed u potpori Zapada za Ukrajinu, potez koji je možda negdje na istoj razini kao i pad njemačkog otpora glede slanja tenkova.
Možda je Sunak svjestan da u slučaju potpore za Ukrajinu mora biti "veći Johnson od Johnsona", odnosno da mora nekako pokušati zasjeniti svog prethodnog, bivšeg premijera Borisa Johnsona, koji je u ovoj kasnoj fazi svoje političke karijere skoro pa sve karte bacio na agendu podupiratelja Ukrajine (a preko iste se čak planira i vratiti eventualno na vlast u Britaniji).
Podsjetimo, ovo je tek drugi strani posjet Zelenskog otkako je prije nešto manje od godinu dana krenula ruska invazija na Ukrajinu (prvi posjet bio je američkom Kongresu).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.