Njemačka kancelarka Angela Merkel vodi posve drugačiju vanjsku politiku od svojih prethodnika – tako Berlin prodaje najsuvremeniju njemačku vojnu tehniku režimima s veoma lošom reputacijom što se tiče zaštite ljudskih prava.
Njemačka je dugi niz godina vodila jednostavnu i striktnu vanjsku politiku: državama koje su imale ozbiljne probleme po pitanju poštovanja ljudskih prava - nije prodavala oružje. To je bila politika, koja se nije mijenjala ni poslije promjene različitih vlada, bez obzira na to da li su državu vodile lijeve ili desne koalicije. Nije se mijenjala ni za vrijeme kancelara Helmuta Schmidta, ni za vrijeme Helmuta Kohla niti Gerharda Schrödera.
No, po svemu sudeći njemačka kancelarka Angela Merkel se u vezi tog pitanja odlučila za zaokret i posve drugačiju vanjsku politiku od svojih prethodnika – tako Berlin prodaje najsuvremeniju njemačku vojnu tehniku režimima s veoma lošom reputacijom što se tiče zaštite ljudskih prava i poštovanja međunarodnog prava. U Njemačkoj neki takvo napuštanje dosadašnjeg kursa već nazivaju Doktrina Merkel
Da se zaista radi o sustavnom zaokretu, dokazuje namjera da se Saudijskoj Arabiji proda 270 modernih njemačkih tenkova "Leopard (model 2A7). . Sredinom ove godine taj broj je multipliciran sa 270 na čak 600 do 800 tenkova.
Prema pisanju njemačkog tjednika Spiegel, to bi bio "prvi primjer (prodaje) teškog naoružanja nekoj arapskoj državi koja je najavila da će se sa svojim protivnicima obračunati 'željeznom rukom', državi koja je poslala tenkove protiv demonstranata u susjednu zemlju i zemlji koja se na indeksu demokracije, koji sastavlja list Economist, nalazi na 160. mjestu. Spiegel je na prodaju tenkova režimu u Rijadu upozorio još 11.listopada prošle godine.
Prodaju tenkova Saudijskoj Arabiji je kao neprimjeren potez ocijenio i nekadašnji njemački ministar vanjskih poslova Hans-Dietrich Genscher, inače iz stranke FDP. Slično razmišlja i Horst Teltschik, svojevremeno savjetnik za vanjsku politiku kancelara Helmuta Kohla, koji je odluku o prodaji njemačkih tenkova ocijenio kao "apsolutno pogrešnu".
Ali novac je novac i u vrijeme kada su najveći i tradicionalni kupci njemačkog oružja u velikim problemima, kao na primjer Grčka, službeni Berlin očigledno manje važnosti poklanja principima a više – kako da napuni državnu kasu. Budžetski rezovi su pogodili i njemački Bundeswehr, pa kupce za njemačko oružje treba pronaći i tamo gdje do sada to nije bilo uobičajeno. Uz to sve pojedinosti, vezane za taj posao - ostaju prikrivene javnosti, zahvaljujući dobro obavještenom, ali veoma šutljivom predstavniku za tisak kancelarke Merkel Steffenu Seibertu.
Glasnogovornik njemačke vlade brani prodaju tenkova Rijadu, jer navodno Saudijska Arabija predstavlja "stup stabilnosti u regiji" - iako je dobro poznato da je ta država jedan od najvećih pomagača pobunjenika, kojima nudi bogatu financijsku ali i vojnu pomoć u obaranju aktuelne vlade u Siriji. Kao argument "za" prodaju tenkova, njemačka vlada navodi činjenicu da Izrael i SAD "nemaju ništa protiv" tog posla. O detaljima aranžmana se veoma malo zna i stoga jer je njemačko zakonodavstvo veoma strogo, pa se kaznom od pet godina zatvora prijeti svakome od povlaštenih, tko bi otkrio bilo koju pojedinost o prodaji tenkova. Upravo zato su i njemački poslanici u Bundestagu gotovo nemoćni u suprotstavljanju namjerama vlade.
U ovom slučaju izlaze na vidjelo i "dvostruki standardi" Zapadnih zemalja, koje su formalno podržavale narode koji su rušili "diktatore" tijekom "arapskog proljeća", i koje su nasilje vlasti protiv demonstranata čak upotrijebile kao povod za napad na pojedine "režime", odnosno legitmne vlasti jedne države, poput onog u Libiji, dok sada dijametralno suprotno postupaju u drugim primjerima, recimo u Bahreinu ili Jemenu, gdje su na vlasti autokrati, ali "prijateljski" nastrojeni prema SAD-u.
Oružje, kojim raspolaže Saudijska Arabija, otvoreno je upotrebljeno protiv demonstranata u susjednom Bahreinu, u kojem se narod buni protiv vlastodržaca, koje podržava Rijad, dok je u Jemenu protiv demonstranata upotrebljeno čak smrtonosno izraelsko streljivo. U Bahreinu se nalazi sjedište američke flote, a većinsko šiitsko stanovništvo godinama, bez ikakve medijske podrške zapadnih medija - pruža otpor autokratskom vodstvu države.
Možda je i to bio razlog da odluku o prodaji tenkova Saudskoj Arabiji kritizira čak i katolička crkva u Njemačkoj, a ni drugi kritičari ne stišavaju glas. "Njemačka ne bi trebala prodavati oružje regijama koje se nalaze u ratnim krizama, ili režimima koji krše ljudska prava," napisao je biskup Stephan Ackerman, vođa komisije 'Justitia et Pax'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.