I dok se još uvijek vodi svađa između SAD-a i Turske po pitanju ruskog protuzračnog sustava S-400 (Washington inzistira na tome da ga Turska ne stavi u operativno stanje), Rusija već duže vrijeme, godinama, "gradi" nešto još bolje, moćnije i naprednije...
S-300 je već bio revolucionaran sustav protuzračne obrane koji i dan danas slovi kao nezaustavljiv, a u službi je već jako dugo - od 1978. godine (dizajniran je još 60-ih godina u SSSR-u). Nakon njega došao je S-400 (u službi ruske vojske od 2007. godine) koji je predstavljao unapređenje u svim aspektima, evoluciju koncepta koji je već pokupio sve epitete. Ali tu nije kraj - već godinama, točnije negdje od 2009., ruski inženjeri rade na novom, još moćnijem sustavu, dakako, govorimo o S-500 kodnog naziva "Prometej".
Po čemu će isti biti još napredniji od sustava S-400 i kada se očekuje da će biti kompletiran? Sustav već jest kompletiran i testiran, počela je i proizvodnja, no još nije ušao u sastav ruske vojske - to bi trebao dogodine.
Neke ključne informacije otkrio je glavni inženjer koji radi na projektu S-500, Pavel Sozinov. Istaknuo je kako se očekuje da će sustav biti dio ruske vojske već 2021., a glavna "evoluirana" karakteristika istog je ta da se zona djelovanja S-500 seli "s ovog svijeta" u svemir. Naime, sustav će biti u stanju rušiti mete koje se nalaze i više stotina kilometara iznad površine Zemlje, odnosno u zoni gdje već tehnički počinje svemir.
Dakako, sama činjenica da se S-500 razvija s ovim kapacitetima je nagovještaj gdje će se voditi ratovi u budućnosti - u svemiru. Glavni cilj bit će mu rušenje hipersoničnih raketa koje će u narednom periodu stizati i iz orbite.
Zapovjednik ruskih zračnih snaga, Sergej Surovikin, poručio je kako će S-500 sa svojim tehničkim kapacitetima predstavljati sustav "prve generacije svemirske obrane". Surovikin također navodi kako S-500 nema konkurenciju u svijetu.
S-500 Prometej, poznat i pod nazivom "55R6M Triumfator-M" ciljat će dalekometne rakete kao i one na velikoj visini, no njegova primarna funkcija i dalje će biti obaranje prijetnji kao što su rakete srednjeg dometa. Podsjetimo, nakon američkog izlaska iz INF sporazuma prošle godine zapravo je već počela nova utrka u naoružanju, a uskoro bi na sceni mogli vidjeti razna nova naoružanja srednjeg dometa.
Podsjetimo još jednom ukratko na važnost INF sporazuma koji je bio na snazi od 1988. do prošle 2019. (zanimljivo da je SAD izašao iz njega tako što je to pitanje naročito potencirao Trumpov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost, John Bolton, no iako je isti u međuvremenu otpušten te je postao Trumpov neprijatelj ne čini se da aktualni američki predsjednik ima volje pregovarati o potencijalnoj obnovi istog). INF je SAD-u i Rusiji (odnosno tadašnjem SSSR-u) zabranjivao korištenje raketa srednjeg dometa. Zašto je to bitno? Zato što te rakete imaju domet između 1,000 i 3,000 kilometara - dakle, zabranom istih izbjegava se (bar djelomično) mogućnost da u budućnosti novo poprište sukoba postane opet Europa.
Nakon ukidanja INF sporazuma otvara se mogućnost da SAD, sam ili preko NATO saveza, postavi rakete srednjeg dometa na prostor Europe, a to je nešto na što će Rusija odgovoriti krajnje oštro jer iz ruske perspektive riječ je o potezu kojim se direktno prijeti njihovoj sigurnosti, u konačnici i egzistenciji.
Samim time može se očekivati da će se posebna pažnja kod izrade S-500 sustava posvetiti upravo kapacitetu rušenja raketa srednjeg dometa jer srednji domet - i svemir - je prostor gdje Rusija vidi iduću ugrozu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.