Trenutačno se vode pregovori između SAD-a i afganistanskih Talibana s ciljem kako bi se eventualno okončao najduži američki rat koji je započeo američkom invazijom na Afganistan još 2001. godine. Američki predsjednik Donald Trump poručio je tijekom jučerašnjeg dana kako je spreman povući vojsku iz Afganistana ako pregovori dovedu do sporazuma.
"Po prvi puta spremni su na rješenje, spremni su pristati na sporazum - ako se to dogodi vraćamo svoje ljude doma", poručio je Trump u obraćanju iz Ovalnog ureda. "Vidjet ćemo što će se dogoditi. Po prvi puta su u vrlo ozbiljnim pregovorima", rekao je.
Pregovori su potrajali šest dana prošlog tjedna u Dohi, glavnom gradu Katara. Iz Kabula pak navode kako ih američki dužnosnici uvjeravaju kako je cilj ovih pregovora ostvarenje mira i povlačenje stranih trupa.
Zanimljivu informaciju iznio je ovih dana afganistanski predsjednik Ashraf Ghani - ističe kako je od 2014. godine, odnosno otkako je on na vlasti, izginulo više od 45,000 pripadnika afganistanskih snaga sigurnosti dok je u isto vrijeme NATO koalicija predvođena SAD-om izgubila "svega 72 ljudi".
Činjenica da je Ghani odlučio sada izaći u javnost s ovim brojkama neke je iznenadila. No, očito postoji razlog - informacije je iznio dok su u Dohi trajali pregovori između predstavnika Talibana i SAD-a. Ovim potezom dao je svima, a možda ponajviše SAD-u, do znanja da rat u Afganistanu mora prestati. Naime, sasvim je jasno da nije afganistanska Vlada ta koja je u stanju "proglasiti mir", to će morati biti SAD.
Ukoliko su brojke koje Ghani iznosi točne, to su poprilični gubici - oko 30 ubijenih dnevno.
Sama objava je pak došla u poprilično lošem trenutku za njegovu administraciju - prije nekoliko dana Talibani su izveli veliki napad na sjedište centra za obuku obavještajnih snaga (smješteno na oko 50 km od Kabula) te su pritom ubili više od 40 vojnika.
Jedan od razloga zašto je Ghani odlučio s brojkama izaći u javnost, i to baš sada, je da cijelom svijetu da do znanja da su afganistanske snage te koje zapravo vode rat dok NATO koalicija situaciju promatra sa strane,a vjerojatno i dirigira.
Podsjetimo, iako će rat ove godine ući u već 18 godinu, Talibani i dalje drže znatan teritorij Afganistana pod svojom kontrolom. Afganistanska vojska poprilično je razvučena što Talibani često koriste napadajući izolirane lokacije, punktove i baze.
Ono što Trump nikada neće priznati, a ni većina američkih zastupnika, je to da Talibani zapravo osjećaju kako se tijek rata odvija u njihovu korist, možda čak da ga i dobivaju. Dakako, ne može se očekivati da će tako brzo biti u stanju ponovno ugroziti velike gradove, ali momenat je svakako na njihovoj strani. Zato sada i pristaju na pregovore sa SAD-om, ali ne i s vlastima u Kabulu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.