Hoće li plinski štednjak uskoro postati relikt prošlosti?
Puno toga vezano uz energetiku promijenit će se u narednom periodu zbog aktualnog sukoba u Ukrajini i širih implikacija. Europa je dugi niz godina bila ovisna o ruskim energentima i odjednom se našla u krajnje neugodnoj situaciji (koju upravo spašava iznadprosječno topla zima). I dok se razvijaju alternativni pravci nabave plina i nafte za Europu, pogledajmo neke druge posljedice koje će proizaći iz ove situacije - recimo klasični, svima dobro poznati, plinski štednjak.
Što s njim? Možda je ovo njegov kraj - smatraju neki. Činjenica jest da znanstvenici već duži niz godina tvrde kako su plinski štednjaci zapravo "tajni zagađivači". A koliko ih je uopće? Brojke su zanimljive s obje strane Atlantika. Primjerice, preko 70% kućanstava u većim američkim gradovima kuha na plin. U Europi su brojke pak vrlo raznovrsne. Na razini cijele Europske unije samo 30% kućanstava koristi plin za kuhanje, ali taj podatak snažno varira od zemlje do zemlje.
Oko 100 milijuna ljudi u Europskoj uniji koristi plinske štednjake, uključujući preko polovice domaćinstava u Italiji, Nizozemskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj. U SAD-u se procjenjuje da je aktivno oko 40 milijuna plinskih štednjaka dok pak plinske organizacije navode da čak oko 190 milijuna Amerikanaca na ovaj ili onaj način (kuhanje, grijanje...) ovisi o plinu.
I koji je problem s plinskim štednjacima? Mogu biti loši po zdravlje. Primjerice, prema aktualnoj studiji preko 700.000 slučajeva astme kod djece u Europskoj uniji godišnje direktno je povezano upravo s korištenjem plinskih štednjaka u kućanstvima. To je oko 7% svih slučajeva astme kod djece na razini EU bloka.
Zanimljivo je da u SAD-u štednjak dugo vremena nije bio popularan, ali je postao zahvaljujući vrlo agresivnim "cooking with gas" (kuhajmo na plin) marketinškim kampanjama. Te kampanje uspjele su uvjeriti brojne Amerikance da je kuhanje na plin superiornije od kuhanja na struju.
Činjenica da kuhanje na plin može prouzrokovati brojne respiratorne probleme, a i pridonosi emisiji štetnih plinova koji zagrijavaju atmosferu, gurnula se sa strane, "pod štednjak".
No, plinski štednjak mogao bi uskoro biti "protjeran", a upravo se takva kampanja vodi u SAD-u. Ovog tjedna jedan od šefova američke Komisije za zaštitu sigurnosti potrošača, Richard Trumka Jr., rekao je da njegova agencija razmatra "zabranu plinskih štednjaka" - ili pak uvođenje oštrih mjera kojima bi se definiralo koliko toksičnih para štednjak smije izbacivati u kuhinju.
Neki gradovi već su napravili prvi korak i bez da čekaju na komisiju. Primjerice, Los Angeles, Seattle i New York već su zabranili uporabu plinskog štednjaka u određenim domovima i stanovima.
Guvernerka savezne države New York, Kathy Hochul, predložila je zabranu postavljanja plinskih štednjaka u nove zgrade na prostoru cijele savezne države.
Ali zar kuhanje generalno ne stvara zagađenje zraka neovisno o metodi koju koristimo? Da, ali plinski štednjak je kategorija za sebe. Plinski štednjak izgara prirodni plin, kombinaciju metana i drugih kemikalija. Razne supstance, kao što su dušikov dioksid, ugljikov monoksid i formaldehid, ispuštaju se dok se koristi plinski štednjak, a sve redom mogu predstavljati zdravstveni rizik.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.