Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je tijekom jučerašnjeg dana Berlin te je, uz njemačku kancelarku Angelu Merkel, održao govor u njemačkom parlamentu. Pritom je snažno naglasio kako je kooperacija između Berlina i Pariza ključna snaga kontra "globalnog kaosa".
"Imamo zadatak učiniti Europu otpornijom u ovo vrijeme ponovnog ustanka nacionalizma. Dugujemo to Europi. Europa, i njemačko-francusko partnerstvo unutar nje, ne smiju dozvoliti da svijet sklizne u kaos", poručio je Macron.
Što konkretno predlaže? Veću integraciju, veća izdvajanja za zajednički budžet, usklađeniju vanjsku politiku, jačanje EU suvereniteta (ranije je snažno dao potporu za stvaranje EU vojske) itd.
"Ako ne preuzmemo u potpunosti odgovornost za vlastita pitanja nastavit ćemo igrati podređenu ulogu u svjetskoj politici", rekao je francuski predsjednik te govor završio nekom vrstom pokliča: "Živjelo francusko-njemačko prijateljstvo. Živjela Europa!".
Sve to lijepo zvuči, no koliko je zapravo realistično? Činjenica je da čak ni ideju stvaranja europske vojske, nešto o čemu se u Europi raspravlja još od završetka Drugog svjetskog rata, ne podupiru sve EU članice - Austrija je u petak objavila kako neće podržati takvu ideju jer je ista protivna njihovom Ustavu. Nizozemski premijer Mark Rutte je pak istaknuo kako su Pariz i Berlin "prenaglili" te smatra kako je teško garantirati sigurnost Europe bez NATO saveza.
Naravno, niti Macron niti Merkel neće reći da je projekt europske vojske usmjeren protiv NATO-a, iako je jasno da u suštini jest. Nadalje, kada zagovaranje europske vojske stiže iz Pariza to je posebno znakovito jer Francuska se vratila u NATO tek 2009. godine.
Macron pak svoju popularnost očito želi sačuvati na EU razini, no kod kuće situacija je po njega puno lošija, a novi prosvjedi - zbog poskupljenja goriva - dodatno će mu srušiti popularnost koja je već i sada na niskim razinama.
Točno je da snažna EU može biti, kako kaže, sila koja treba spriječiti "kaos u svijetu", no pitanje se postavlja - kakva Europa? Ona koja bi se ponašala drugačije od simbioze SAD-EU? Dobro, Macron bi mogao onda odmah prijeći s riječi na djela, primjerice, neka pokaže vodstvo i kazni Saudijsku Arabiju zbog afere Khashoggi. Dakako, neće, jer kao i SAD ima unosne ugovore o prodaji oružja za Rijad.
Što onda zapravo nudi novo? Ujedinjeniju i demokratskiju Europu? Opet, to je teško izvedivo, bar ako naglasak ostane na onom "demokratskija" jer zemlje članice trenutačno imaju poprilično različite stavove po nekim ključnim pitanjima, recimo po pitanju imigracije Francuska i Njemačka imaju jednu politiku, a Italija i Mađarska sasvim drugačiju.
Ipak, Francuska i Njemačka dvije su vodeće sile u Europi, po svim parametrima, a Macron očito drži da je dovoljno da se po ključnim pitanjima usklade Pariz i Berlin, a ostalo će se posložiti samo od sebe. Upravo suprotno - što više manje članice, među kojima imamo i nekoliko jačih (Italija, Španjolska...), budu percipirale "suvereniju Europu" kao plan pariško-berlinske dominacije to će kod njih više jačati euroskepticizam.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.