Između rata i Minska: Lukašenko ima određene kontakte na Zapadu i načuo je da želja za nastavkom sukoba u Ukrajini popušta, ubacio je ideju "neriješenog" ishoda, ali Lavrov je na istoj konferenciji i ne bi se složio
Tijekom današnjeg i sutrašnjeg dana u Minsku, glavnom gradu Bjelorusije održava se Međunarodna konferencija za euroazijsku sigurnost. Očekuje se da će konferenciji nazočiti dužnosnici i stručnjaci iz oko 30 zemalja. Na službenim stranicama bjeloruskog ministarstva vanjskih poslova navodi se: "Cilj konferencije je otvoreno i uključivo razgovarati o perspektivama euroazijske sigurnosti u kontekstu aktualne krize svjetskog poretka, kroničnih vojnih i političkih proturječnosti između ključnih globalnih igrača te gotovo potpunog nedostatka komunikacije među njima".
No, za vrijeme prvog dana već su date neke vrlo zanimljive izjave prije svega od strane domaćina, bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka koji je rekao da bi rat u Ukrajini mogao završiti "neriješeno".
"Moji zadnji kontakti s pametnim predstavnicima 'civiliziranog Zapada' ukazuju na to da smo postigli određeni pomak. Zapad je konačno shvatio da moramo pregovarati u vezi s Ukrajinom. Moguće je da će doći do neodlučenog ishoda, ako danas gledamo situaciju", rekao je bjeloruski predsjednik.
Istovremeno, napomenuo je da se situacija na terenu svakodnevno mijenja.
Prema Lukašenku, danas, kada su u pitanju potencijalni mirovni pregovori, sve ovisi o jednoj osobi - Volodimiru Zelenskom, čije su se "ambicije rasplamsale" dok se rat odvija u njegovoj zemlji. U međuvremenu, Zapad želi sačuvati obraz u ovoj situaciji, rekao je. "Ne mogu napraviti ono što su učinili u Afganistanu", izjavio je Lukašenko. "Ne mogu otići tek tako; obećali su Volodimiru Zelenskom da će mu osigurati određene privilegije u vidu oružja, streljiva i pomoći Ukrajini do posljednjeg Ukrajinca. Oni žele sačuvati obraz", navodi.
"Prije svega, ukrajinska vojska želi okončati ovaj pokolj. Ukrajina neće pobijediti na bojnom polju. I Ukrajinci i Zapad to razumiju. Stoga moramo ići dalje i pregovarati. Tisuće nevinih ljudi umiru svaki dan s obje strane," napomenuo je Lukašenko.
Pritom je istaknuo i opasnost trenutne situacije navodeći kako postoji prijetnja eskalacije sukoba. Konkretno, ukrajinska strana namjerno podiže temu sudjelovanja predstavnika Sjeverne Koreje u sukobu kako bi, kako je naveo, "konačno izvršila pritisak na Europsku uniju i uključila NATO trupe u ovaj sukob, inače će doći do poraza", navodi.
Aleksandar Lukašenko naglasio je da je sada važno za sve strane u sukobu sjesti za pregovarački stol bez preduvjeta. Prethodno razvijen dokument iz Istanbula može im poslužiti kao osnovni dokument, navodi bjeloruski predsjednik. "Naravno, taj će se dokument mijenjati tijekom pregovora, ali zašto ne početi s njim", dodao je.
"U posljednje vrijeme zapadne zemlje usvojile su praksu fokusiranja na uzroke sukoba, okrivljujući samo jednu stranu za sve. Ali danas se ne radi o uzrocima. Uzroke ćemo rješavati kasnije. Moramo početi rješavati problem za pregovaračkim stolom. Tada će biti moguće zaustaviti neprijateljstva pod određenim uvjetima i povući trupe s linije sukoba. Sve je moguće. Tek tada ćemo razgovarati o uzrocima", poručio je Lukašenko u svom govoru povodom otvorenja dvodnevne konferencije.
Dakako, ovo je stav koji Lukašenko zastupa od samog početka rata. Bez obzira na duboko savezništvo s Rusijom, činjenica jest da se on sve vrijeme zalagao za okončanje sukoba. To je, naročito iz bjeloruske perspektive, vrlo razuman stav. Lukašenko je svjestan da bi njegova zemlja mogla vrlo lako biti uvučena u sukob.
Ali što pak Rusija misli o njegovoj izjavi da bi rat mogao završiti "neriješeno"? Odgovor smo dobili istog dana i na istom mjestu jer jedan od sudionika konferencije u Minsku je i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
"Rusija zamišlja rješenje ukrajinskog sukoba koje bi zadovoljilo interese svih nacija u Euroaziji", izjavio je Lavrov očito direktno komentirajući izjave bjeloruskog predsjednika Lukašenka. Prema Lavrovu, izraz "neriješeno" ne odražava u potpunosti ishod kojem Moskva teži.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.