Bez obzira na česte napetosti između Washingtona i Moskve čini se kako SAD još uvijek smatra kako može računati na Rusiju da im pomognu oko nekih ključnih geopolitičkih pitanja. Tako barem ističe jedan neimenovani visoki američki dužnosnik koji je u razgovoru za Reuters otkrio kako SAD zaista ima takva očekivanja, i to kada je riječ o pomoći "oko Irana". Naime, ovog mjeseca će se u Jeruzalemu održati sastanak na kojem će sudjelovati glavni ljudi za nacionalnu sigurnost Izraela, SAD-a i Rusije.
Konkretan datum sastanka još uvijek nije otkriven, poznato je tek mjesto, navodi se da će biti ovog mjeseca, ali zato su poznati sudionici. S izraelske strane tamo će biti savjetnik za nacionalnu sigurnost Meir Ben-Shabbat, s ruske strane dolazi tajnik ruskog vijeća za sigurnost Nikolaj Patrušev, dok s američke strane dolazi vodeći "jastreb" u Washingtonu - savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton.
Izuzev najavljenog sastanka iz Trumpove administracije nisu željeli javno otkriti nikakve druge detalje. Informacije stoga dolaze od strane američkog neimenovanog visokog dužnosnika koji je u razgovoru za Reuters istaknuo kako će ovaj sastanak biti "diplomatska prilika bez presedana", a glavne teme bit će Sirija i Iran.
Po pitanju Sirije rekao je kako je sastanak bitan pošto su sve tri zemlje vojno uključene u tamošnju situaciju, sugerirajući kako će naglasak biti na sprečavanju eskalacije i opasnosti od mogućeg direktnog sukoba neke od uključenih strana. Dakako, razgovora o takvim pitanjima bilo je i ranije i isti se često vode u tajnosti. Činjenica jest da Rusi, Amerikanci i Izraelci očito jako dobro znaju tko je gdje i tko što radi u Siriji, a vjerojatno si i dojavljuju takve akcije, sve u svrhu - navodno - izbjegavanja mogućeg međusobnog slučajnog sukoba.
Dakle, po pitanju Sirije to su već standardni razgovori, puno je zanimljivija u ovom slučaju tema o Iranu jer spomenuti neimenovani dužnosnik ističe kako će ovo biti cilj pregovora: "Trebamo vidjeti kako možemo potencijalno raditi zajedno da bismo s Bliskog istoka uklonili primarnog iritatora, a to je Islamska republika Iran".
Poprilično je samouvjereno očekivati da bi Rusija bila jedan od sastavnih čimbenika provedbe takvog tipično američko-izraelskog plana koji je u pripremi godinama. Ipak, ovo nije ništa novo - SAD već duže vrijeme ulažu napore da dobiju Rusiju na svoju stranu kada je riječ o borbi protiv iranskog utjecaja na Bliskom istoku. Rusija pak javno odbacuje bilo kakvu mogućnost takve "suradnje", no u isto vrijeme sama činjenica da je voljna barem sudjelovati na sastancima koji očito imaju samo jedan cilj isto nešto govori. Možda je to želja da se upoznaju s trenutačnim američkim stavovima, no američka perspektiva je drugačija - sve dok mogu Rusiju dovesti na takve razgovore osjećaju da postoji i šansa da bi ona mogla biti "zainteresirana" za predloženo.
Na čemu Amerikanci uopće baziraju te spekulacije? Prije svega na percepciji da snažnijim ulaskom Rusije u geopolitičku arenu Bliskog istoka neminovno dolazi do određenog nadmetanja za utjecaj između Teherana i Moskve.
Je li Washingtonu "prihvatljivi" ruski utjecaj od iranskog? Možda, ako već moraju birati (najradije bi ipak da utjecaj bude njihov), no postoji drugi akter koji bi daleko više preferirao ruski umjesto iranskog utjecaja - Izrael. Sama činjenica da se ovaj sastanak događa u Jeruzalemu dosta nam govori i ne bi iznenadilo da je organiziran na izraelsku inicijativu.
Američko-ruski pregovori kada je riječ o geopolitici su, očekivano, ograničeni, no kontakt između Rusije i Izraela jedne je poprilično druge naravi. Moskva često kritizira američku prisutnost i američko djelovanje na prostoru Sirije, snažno staje u obranu sirijskog suvereniteta, legitimnosti vlasti u Damasku... no, kada je riječ o izraelskom agresivnom djelovanju u Siriji (koje je realno, barem što se kvantitete tiče, daleko veće i od američkog), Moskva prakticira nekakav "zavjet šutnje".
Malo je reći da to mnoge zbunjuje. Jedini trenutak kada je Rusija reagirala je onaj kada je zbog izraelske akcije srušen jedan njihov teretni vojni zrakoplov pri čemu je poginulo 15 ruskih vojnika. Tada je Moskva reagirala, a i morala je zbog vlastite javnosti, kritizirajući Izrael te su kao odgovor Siriji po brzom postupku dostavili protuzračni sustav S-300.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.