Donald Trump zamrsio se u koronakrizu kao riba u mrežu i nema puno nade da će se iz toga moći ispetljati. Osim što se nalazi pod silnim udarom američkih medija, svjetska javnost također koristi svaku priliku da ga ismije, da mu se naruga i da od njega napravi strašilo. Sada mu se smiju što nosi masku. Do jučer su ga ismijavali što je nije nosio.
On se ne bi smio ljutiti zbog toga, jer je u svojim izjavama, a naročito u izjavama o koronavirusu, izrekao neke od besmislica koje je teško ponoviti. Njegova nedosljednost tijekom pandemije već je legendarna i sama je po sebi razlog da ga se više ne shvaća ozbiljno. U pokušajima da zataji ono što je jučer sam rekao ili uradio, Trump se ukopava još dublje u blato. Postaje nalik na grotesknog antijunaka iz stripa, kakvim ga veliki mediji crtaju već godinama.
Pored takvog Trumpa, čovjeka uništenog kredibiliteta i poljuljane sigurnosti, favoritom predstojećih predsjedničkih izbora postao je Joe Biden. Ne presudno svojom zaslugom ili krivicom, nego stjecajem nezapamćenih okolnosti. Teško da je ikada neki protukandidat na izborima za predsjednika Amerike imao više šansi. Doista, čini se kao da Biden ne bi morao ništa reći do 3. studenog, a da mu pobjeda na izborima toga dana ipak ne bi izmakla.
Uostalom, on je prije nekoliko tjedana izjavio: "Ja sam suprug Joe Bidena, Joe Biden". I nikome ništa. Trumpove fleke su do te mjere masne, da se javnost neprestano njima bavi, a Bidena se tek ponekad spomene. Kao recimo u svibnju kada je izjavio da "više cijeni istinu od činjenica". Situacija je takva da Trumpu raste nepopularnost, a to je valjda jedina veza Bidena s porastom osobne popularnosti.
Da, taj i takav protukandidat ima ogromnu prednost u odnosu na inkumbenta, prema istraživanju Financial Timesa, 308 elektorata naspram Trumpovih 131 uz 99 neodlučnih. Za pobjedu na izborima potrebno je 270. Pri pravljenju ove procjene trenutačnog omjera snaga, korišteni su podaci Real Clear Politicsa. Naravno, istraživanje pretpostavlja da će Biden, a ne netko drugi, biti kandidat Demokratske stranke na izborima. No, protukandidat Trumpu, čini se, mogao bi biti bilo tko, pa i sam vrag.
Od 308 Bidenovih elektorata 188 smatraju se sigurnim, a 120 su vjerojatni, ili kako je objašnjeno, tih 120 "naginju" ka Bidenu. Što se tiče Trumpa, on ima 94 čvrstih i 37 vjerojatnih elektorata, ukupno 131, dok preostalih 99 mogu pripasti bilo kome od njih dvojice. No, čak i ako bi se svi neodlučni pridodali Trumpu, to mu ne bi bilo dovoljno da sustigne demokratskog protukandidata. Eto, toliko Trump loše stoji, prema ovom istraživanju.
Istraživanje ne mora biti točno, kao što nisu bila točna niti mnoga ljetna istraživanja prije četiri godine. Prema većini od njih trebala je pobijediti Hillary Clinton, a ne Trump. No, sada su posve drukčije okolnosti. Epidemija se širi po SAD-u, a mediji znaju tko je 'kriv za to' - nitko drugi nego Donald Trump. Svakim danom bit će sve više kriv, a njegova nepopularnost nastavit će rasti. To je valjda neminovno.
Točno je da je Trump odgovoran za velike brojke, ali nije jedini odgovoran. Uostalom, najviše slučajeva zaraze registrirano je u Californiji i u državi New York, koje pored guste naseljenosti odlikuje i to što su čvrsta uporišta Demokratske stranke. Tamo su na vlasti demokratski guverneri koji ne slušaju Trumpa i po Ustavu nisu dužni slušati ga, makar u dijelu koji se tiče uvođenja i poštivanja epidemioloških mjera.
Nema dokaza da je Trumpov olako poduzeti plan o ponovnom otvaranju Amerike u svibnju glavni razlog dramatičnom porastu slučajeva zaraze u SAD-u. Broj dnevnih zaraza krajem svibnja opao je na nešto ispod 20.000, a prvog dana svibnja bio je viši od 30.000. Rapidno pogoršanje epidemiološke situacije u Americi krenulo je s masovnim prosvjedima, ako se može vjerovati grafikonima. Od lipnja zaraza se dramatično proširila. Sada su spomenute brojke veće od 70.000.
Podsjetimo, prosvjedi su započeli nakon sadističkog ubojstva Afroamerikanca George Floyda 25. svibnja u Mineapolisu, kojeg je pritiskom noge na vrat zadavio bijeli policajac Derek Chauvin. Milijuni Amerikanaca diljem zemlje izašli su na ulice nakon toga, a pobuna još traje. Neće prestati do izbora, u to možemo biti prilično uvjereni. Nitko razuman ne bi mogao pravdati to zvjersko ubojstvo, ali Amerika kao da je ustala protiv Trumpa, a ne samo protiv policijskog nasilja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.