Visoki neimenovani izvor iz ruske vojske prokomentirao je veliki napad na Saudijsku Arabiju i činjenicu da protuzračna obrana američke proizvodnje nije bila u stanju zaustaviti isti. Navodi kako američki sustavi, Patriot, Aegis i radari, koji imaju za cilj braniti saudijsko nebo, zapravo nisu u stanju ostvariti ono "za što se reklamiraju".
"Zahvaljujući suradnji sa SAD-om izgradili su najveći protuzračni sustav u regiji s potpunim radarskim nadzorom. Imaju 88 Patriot sustava, od toga 52 koji su najnovija PAC-3 verzija s ciljem zaštite saudijske sjeverne granice. Imaju tri razarača, s navodećim raketama i 100 SM-2 raketa, koja plove Perzijskim zaljevom. No, učinkovitost svega toga upitna je kada se nađu u stvarnoj situaciji. Patriot i Aegis sustavi ne odgovaraju reklamiranim svojstvima - neučinkoviti su protiv malih meta i krstarećih raketa", rekao je.
"Jednostavno ne mogu odbaciti neprijateljski napad koji uključuje velik broj letjelica u stvarnoj borbi. Američki državni tajnik Mike Pompeo pokušao se opravdati tvrdeći kako i 'najbolji sustavi ponekad ne detektiraju sve prijetnje' - to bi imalo smisla da je aktivan bio samo jedan Patriot sustav, no to nije bio slučaj kod Saudijske Arabije", poručio je ruski izvor sugerirajući kako su dronovi i krstareće rakete s lakoćom prošle pokraj cijele saudijske "guste" protuzračne obrane što pak ukazuje na neučinkovitost sustava.
Dakako, ne bi iznenadilo da Rusija ovu situaciju pokuša iskoristiti na način da Saudijskoj Arabiji pokuša prodati svoje sustave za koje tvrdi da su daleko učinkovitiji (iako ni oni zapravo nikada nisu dokazani u stvarnoj borbenoj situaciji, naročito ne situaciji kao što je bila ova prije tjedan dana na istoku Saudijske Arabije).
Stvar je zapravo vrlo jednostavna - Saudijci su potrošili milijarde i milijarde USD na nešto od čega, kako se pokazalo, nemaju koristi. Za njih je to krajnje nezgodna situacija, ali ne samo za njih već možda još i više po SAD, odnosno američku vojnu industriju. Kako misle nabaviti nove "klijente" za naoružanje koje ne funkcionira? I to naoružanje koje jest "reklamirano" da će funkcionirati - uključujući baš i u slučaju ovakvih napada.
Iz te perspektive (ne samo te, naravno) SAD-u je itekako u interesu odgovornost svaliti na napredniji Iran, jer ako se ispostavi da su sve ovo zaista izveli jemenski Houthi borci (koji zaista još uvijek u pojedinim slučajevima ratuju bosonogi!) ovo će biti najveća negativna reklama po američku vojnu industriju ikad.
Podsjetimo, govorimo o jako velikoj industriji - prema podacima za 2017. godinu SAD je izvezao čak 222,6 milijardi USD oružja. Na dalekom drugom mjestu po izvozu naoružanja nalazi se Rusija sa "svega" 37,7 milijardi USD.
Ono što je također vrlo zanimljiv podatak je činjenica da je upravo Saudijska Arabija najveći pojedinačni uvoznik naoružanja na svijetu, kao što se može vidjeti i iz ove info-grafike:
Saudijska Arabija pretekla je čak i Indiju koja je dugi niz godina slovila za najvećeg uvoznika naoružanja na svijetu.
Saudijska Arabija godišnje uveze preko 4 milijarde USD naoružanja, a taj trend je već godinama u porastu:
Saudijski uvoz naoružanja u zadnjih 10 godina
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.