Krenuo je obračun titana: Zbog kineskog poteza američki Apple je u dva dana izgubio 200 milijardi USD - osveta za Huawei i eskalacija tehnološkog rata
Dionice američkog giganta Apple pale su tijekom jučerašnjeg dana za 2.9% nakon što je Kina najavila kako će proširiti zabranu korištenja iPhone telefona u vladinim službama i državnim kompanijama. Dakako, svaki potez poput ovog koji se povlači u Kini, najmnogoljudnijoj zemlji svijeta i drugoj ekonomiji svijeta, ima instant velike posljedice.
Investitori su, očekivano, u strahu što će biti s daljnjom prisutnošću najveće kompanije na svijetu s kojom se trguje na burzama. Hoće li kineske vlasti ići dalje? Hoće li uvesti neku još težu zabranu, možda čak i stanovništvu? To bi, dakako, bio ogroman udarac za američki Apple. No, situaciju treba sagledati u širem kontekstu američko-kineskog tehnološkog sraza koji postaje sve intenzivniji.
Dionice Applea u zadnjih 5 dana
Prije nekoliko dana pisali smo o novom telefonu kineskog giganta Huawei i činjenice da je Kina uspjela samostalno proizvesti napredne čipove za koje se mislilo da ih još ne mogu imati (vidi: Elite od 7 nanometara: Rastavljanjem novog Huawei telefona otkriva se koliko je zapravo kineski tehnološki napredak otišao daleko). U SAD-u je odmah nastala poprilična panika te zahtjevi Bidenovoj administraciji da uvede Kini dodatne sankcije (iako, sama činjenica da je Huawei proizveo ovaj napredni čip potvrda je da američke sankcije ne djeluju!). U čemu je točno "problem"? Stvar je u tome da Amerikanci zapravo ne vjeruju da je Kina uspjela sama proizvesti ovaj napredni čip već da negdje sankcije "puštaju", odnosno da im je netko nabavio te čipove...
Procjenjuju se da se danas više iPhonea prodaje u Kini nego u SAD-u Je li baš slučajno da je Kina u tom trenutku najavila širenje zabrane korištenja iPhonea? Teško. Čini se da su sve ovo potezi tehnološkog rata koji postaji sve intenzivniji.
Apple je u srijedu zabilježio najveći dnevni pad u više od mjesec dana. Tvrtka je od onda, odnosno u dva dana izgubila oko 200 milijardi dolara, a njezine dionice trenutno najlošije stoje na Dow Jones Industrial Averageu.
Pritom valja podsjetiti da je Kina najveće inozemno tržište za Apple proizvode, a prodaja u Kini predstavljala je oko petinu ukupnog prihoda tvrtke prošle godine.
Apple ne objavljuje prodaju iPhonea po zemljama, ali analitičari istraživačke tvrtke TechInsights procjenjuju da je u prošlom tromjesečju bilo više prodaje iPhonea u Kini nego u Sjedinjenim Državama. Apple također proizvodi većinu svojih iPhonea u kineskim tvornicama.
I baš zbog činjenice da su Apple proizvodni pogoni u Kini dugo se smatralo da je Apple siguran od kineskih vladinih poteza kao što su zabrane i druga ograničenja. No, čini se da se i to mijenja.
U srijedu je Wall Street Journal izvijestio da je Kina zabranila korištenje iPhonea službenicima središnje vlade i da su upravitelji obavještavali osoblje o zabrani putem chat grupa ili sastanaka. Bloomberg je zatim dan kasnije izvijestio da su te zabrane proširene na tvrtke koje podupire država, uključujući energetski div PetroChina, koji zapošljavaju milijune radnika i kontroliraju ogromne dijelove kineskog gospodarstva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.