Najteža zima za Europu, ali naročito Njemačku: Sve veći broj industrijskih kompanija gleda kako pobjeći iz zemlje na vrijeme, pritisak na Berlin raste, kako iznutra tako i iz susjedstva koje možda ne mari previše ako Njemačka nastrada
Njemački ministar gospodarstva (i jedan od lidera vladajuće koalicijske stranke Zelenih), Robert Habeck, suočio se s poprilično oštrim kritikama nakon što je jučer poručio kako može zamisliti situaciju u kojoj dijelovi njemačke ekonomije prestaju s proizvodnjom zbog rastućih cijena energenata. Njemačke kompanije su odmah uzvratile poručivši kako se time prijeti njihovoj egzistenciji.
Habeck je dao intervju za kanal ARD te je upitan od strane novinara očekuje li da će zbog cijene energetike brojne kompanije završiti u bankrotu do kraja zime. Odgovara: "Ne, ali mogu zamisliti da pojedine industrije jednostavno prestanu proizvoditi na određeno vrijeme".
Drugim riječima, čini se kako Habeck želi reći da će i industrija biti pogođena potencijalnim redukcijama, pogotovo ako se situacija nastavi pogoršavati kao što je trenutačno slučaj - podsjetimo, njegova izjava dolazi u trenutku dok Putin prijeti raskidom svih energetskih ugovora s Europskom unijom ukoliko blok odluči uvesti gornji cjenovni limit na kupnju ruskog plina (opšrnije o toj temi: Smrzavanje, kartelske ucjene i kidanje svih energetskih ugovora: Kreću li Europa i Rusija već ovog tjedna putem obostranog uništenja?).
Jasno, ne očekuje niti je mogao očekivati konsenzus za takav stav (mada u ovoj situaciji možda ni ne bude druge alternative, pogotovo ako Berlin ostane nepopustljiv glede odnosa prema Rusiji i ruskoj energiji). Uslijedile su oštre reakcije - njemački list Bild piše kako Habeck "očito nema pojma o ekonomiji".
Situaciju će svakako nastojati iskoristiti i konzervativna opozicija koja je godinama bila na vlasti dok je kancelarka bila Angela Merkel. Lider opozicije, Friedrich Merz, također je kritizirao Habecka ističući kako on i vladajuća koalicija ne shvaćaju energetska i ekonomska pitanja ozbiljno.
"Svi mogu vidjeti kako ste bespomoćni gospodine Habeck kad Vam se postave pitanja kao sinoć u TV emisiji", rekao je Merz danas pred zastupnicima.
Očekivano, mnogi su se obrušili na Habecka, ali nije da su baš ponudili neke vlastite argumente ili alternative. Habeck je rekao kako je moguća situacija u kojoj dio njemačke industrije mora zaustaviti proizvodnju, ali zar nije tako? Merz i drugi ne pojašnjavaju kako ista industrija može nastaviti proizvoditi ako energije ne bude dovoljno ili ako jednostavno postane preskupa da bi proizvodnja bila čak i približno isplativa? Zanimljivo je primijetiti da se ovdje Habecka napada kao glasnika, ali ne nužno kao sukreatora aktualnog stanja jer za to bi trebalo ići kontra generalne politike koju je Njemačka zauzela nakon odlaska Angele Merkel.
Podsjetimo, i Merkel je godinama bila pod popriličnim američkim pritiskom da se zaustavi izgradnja (i prije nego je počela) plinovoda Sjeverni tok 2. Unatoč tome plinovod je u konačnici kompletiran što u retrospektivi sugerira popriličnu žilavost tadašnje CDU vlasti.
Jasno, mogla bi Njemačka i sad jednostavno otvoriti Sjeverni tok 2 i svi njeni problemi bi bili riješeni - ali to bi bio geopolitički poremećaj još neviđenih razmjera. Za sada to nitko ne predlaže, barem ne javno, no vidjet ćemo kakva će situacija biti kad njemačke tvornice zaista dođu u situaciju da moraju gasiti pogone jer ovo je još uvijek samo najava gospodarskog posrnuća, a ne i "prava stvar".
U međuvremenu ekonomisti ističu ono što ne vrijedi samo za Njemačku već i za većinu zemalja Europe - manja i srednja poduzeća su kičma ekonomije, a baš po njih ovaj porast cijena sad predstavlja možda i najveći rizik.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.