Vladimir Putin i Angela Merkel sastali su se danas u Kremlju gdje su razgovarali oko četiri sata, a zatim su zajedno proveli još pola sata govoreći za medije i odgovarajući na novinarska pitanja. To može svjedočiti o visokom stupnju suglasnosti lidera dvije zemlje u međusobnim odnosima, kao i prema glavnim kriznim pitanjima u svijetu.
Putin i Merkel izjavili su da se slažu da Iranski nuklearni sporazum treba sačuvati na sve načine. "Naravno, nismo mogli ne razgovarati o očuvanju Zajedničkog sveobuhvatnog plana djelovanja [JCPOA] za iranski nuklearni program. Ovo je pitanje izuzetno važno ne samo za regiju, već i za cijeli svijet", rekao je Putin na konferenciji za novinare. nakon razgovora s Merkel.
On je podsjetio da su nakon što su Sjedinjene Države odustale od ovog temeljnog sporazuma iranski partneri najavili obustavu svojih dobrovoljnih obveza u okviru JCPOA. "Želim naglasiti da je riječ upravo o dobrovoljnim obvezama. Oni naglašavaju njihovu spremnost da se vrate u potpunosti u skladu s nuklearnim sporazumom", dodao je Putin.
"Rusija i Njemačka snažno podržavaju daljnju provedbu JCPOA. Iranci se imaju pravo osloniti na potporu europskih zemalja koje su obećale stvoriti poseban financijski mehanizam neovisan o dolaru za trgovinu s Iranom. To je neophodno za instituciju za trgovinu, INSTEX, da bi konačno započeo s radom ", rekao je Putin.
Putin je odgovorio na pitanje o američko-iranskim napetostima nakon ciljanog ubojstva iranskog generala Qassema Soleimanija u Iraku i obaranja ukrajinskog putničkog zrakoplova u blizini Teherana raketom za koju je Iran rekao da je ispaljena pogreškom. "Željeli bismo izbjeći velike vojne akcije. Ako se to dogodi, to će biti katastrofa ne samo za regiju Bliskog Istoka, već i cijeli svijet", rekao je Putin.
Ruski predsjednik upozorio je da bi opći rat na širem Bliskom istoku bio globalna "katastrofa" i rekao da se nada da se to neće dogoditi. "Rat tamo već traje - niskog je intenziteta, ali je rat. Ljudi se ubijaju. To je činjenica", rekao je Putin.
Merkel je rekla da je "važan korak" priznanje Irana da je pad ukrajinskog aviona u srijedu bio "nenamjerna ljudska greška". Ona je pozvala na cjelovitu istragu rekavši da je "dobro što se znaju odgovorni ... sve se mora učiniti sada da se pronađe rješenje s onim zemljama iz kojih potječu pogođeni".
Osvrćući se na građanski rat u Libiji, u kojem je od 2014. poginulo najmanje 8.700 ljudi, njemačka kancelarka je rekla da se nada da će tursko-ruski napori na postizanju mira biti uspješni i potvrdila da će Berlin biti mjesto nadolazećih razgovora o prekidu vatre.
Međutim, naglasila je Merkel, pregovore bi vodili Ujedinjeni narodi, a ne Njemačka. Izrazila je nadu da bi Libija uskoro mogla postati suverena i mirna zemlja. "Ovakva vrsta konferencije može biti samo uvod u duži proces", dodala je njemačka kancelarka.
Upitan o pričama da ruski plaćenici djeluju u sukobu Libije između međunarodno priznate vlade i militanata, Putin je rekao: "Ako tamo ima ruskih državljana, oni ne zastupaju interese ruske države i ne primaju novac od ruske država."
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.