Paklena računica: Zbog pobjede Trumpa SAD je odobrio duboke napade na Rusiju, misleći da će Putin sigurno čekati 20. siječnja, ali Kremlj je upravo objavio 7 točaka koje sugeriraju da bi Ukrajina uskoro mogla doživjeti nuklearni udar
Tisuću dana od početka rata u Ukrajini obilježava se kako se ovih dana moglo i naslutiti - eskalacijski, nakon što je Washington odobrio Ukrajini raketne napade duboko unutar Rusije, a Ukrajina je danas po prvi put i iskoristila to novo odobrenje. Ukrajinska vojska ispalila je nekoliko raketa ATACMS američke proizvodnje na rusku regiju Briansk. Rusko ministarstvo obrane tvrdi da su neke rakete presretnute. No, ovo ispaljivanje raketa tek nagovještava eskalaciju koja slijedi jer Ukrajina se sad priprema na još ovakvih napada, a Rusija priprema višestruku odmazdu kojoj se sad mora posvetiti pažnja.
Podsjetimo odmah na to kako je Moskva prethodno najavila da bi napadi dugog dometa zapadnim oružjem predstavljali "izravni rat između NATO-a i Rusije". Ne zvuči dobro, naročito ako odluče u praksi demonstrirati da je taj rat ovim napadima počeo.
Prema izjavi, Kijev je rano u utorak ispalio šest raketa dugog dometa ATACMS. Pet raketa presrele su, tvrde Rusi, protuzračne snage s obrambenim sustavima S-400 i Pantsir, dok je jedna oštećena te je pala na rusku vojnu lokaciju u regiji Briansk, izazvavši požar koji je brzo ugašen. Ruska vojska tvrdi da nije bilo štete uslijed ovog napada.
Ukrajinski mediji ranije su objavili navodni snimak lansiranja ATACMS raketa. Napad je navodno bio usmjeren na skladište municije u regiji Briansk iako vojni dužnosnici u Kijevu nisu potvrdili ove tvrdnje.
Prva ruska reakcija stigla je već tijekom dana i to u vidu nove promjene ruske nuklearne doktrine od strane predsjednika Vladimira Putina. Ukratko - Putin je smanjio prag za uporabu nuklearnog oružja, što se i očekivalo da bi mogao učiniti kao jasnu poruku što je sve moguće ako se eskalacija nastavi.
Dekret koji je Putin potpisao predstavlja revidiranu verziju ruske nuklearne doktrine koju je Putin iznio u televizijskom obraćanju u rujnu.
Na pitanje može li Rusija odgovoriti nuklearnim oružjem na takve napade, Dmitrij Peskov, Putinov glasnogovornik, ponovio je kako Rusija "zadržava pravo" koristiti takvo oružje kao odgovor na napad konvencionalnim oružjem koji stvara "kritičnu prijetnju" ruskoj "suverenosti i teritorijalnoj cjelovitosti".
Nova doktrina navodi da Rusija može koristiti nuklearno oružje u slučaju napada od strane zemlje koju podržava nuklearna sila. Tijekom dana na stranicama Kremlja objavljeno je 7 ključnih točaka ove dorađene nuklearne doktrine, pogledajmo ih sve:
1) Državna politika nuklearnog odvraćanja ima obrambeni karakter, cilja na održavanje potencijala nuklearnih snaga na razini dovoljnoj za nuklearno odvraćanje te jamči zaštitu nacionalnog suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Države, te odvraćanje potencijalnog protivnika od agresije prema Ruskoj Federaciji i/ili njezinim saveznicima. U slučaju vojnog sukoba, ova politika predviđa sprečavanje eskalacije vojnih akcija i njihovo okončanje pod uvjetima koji su prihvatljivi za Rusku Federaciju i/ili njezine saveznike.
2) Ruska Federacija smatra nuklearno oružje sredstvom odvraćanja, čija je upotreba krajnja i nužna mjera, te poduzima sve potrebne napore kako bi smanjila nuklearnu prijetnju i spriječila pogoršanje međudržavnih odnosa, što bi moglo izazvati vojne sukobe, uključujući nuklearne.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.