Pogrešna konfiguracija i "plavi ekran smrti" jutros su protresli svijet: CrowdStrike incident prizemljio je zrakoplove, blokirao banke, bolnice... Što bi bilo sa svijetom da neki od ovih novih "potpornih stupova" padne umjesto da se samo zatrese?
Globalni tehnološki prekid u petak je poremetio rad u više industrija, pri čemu su zračni prijevoznici obustavili letove, neke televizije prestale su emitirati, a raznih problema u sustavu bilo je u brojnim sektorima, od bankarstva do zdravstva.
Australska Vlada prva je priopćila kako se čini da su prekidi rada tamošnjih medija, banaka i telekomunikacijskih kompanija povezani s problemom u globalnoj kompaniji za kibernetičku sigurnost Crowdstrike. Uskoro su se problemi počeli javljati diljem svijeta.
Prema upozorenju koje je Crowdstrike poslao svojim klijentima, softver tvrtke "Falcon Sensor" uzrokuje rušenje Microsoft Windows sustava i dovodi do prikazivanja plavog ekrana, neformalno poznatog kao "Plavi ekran smrti". Nema informacija koje bi sugerirale da je prekid bio incident kibernetičke sigurnosti.
Putnička industrija bila je među najteže pogođenima. Pogođene su zračne luke diljem svijeta, uključujući Tokio, Amsterdam, Berlin i nekoliko španjolskih zračnih luka koje su prijavile probleme sa svojim sustavima i kašnjenja.
Međunarodni zračni prijevoznici, uključujući Ryanair, najveći europski zračni prijevoznik po broju putnika, upozoravaju na probleme s njihovim sustavima rezervacija i druge smetnje.
U Britaniji, sustavi rezervacija koje su koristili liječnici bili su izvan mreže, rekli su brojni izvještaji medicinskih dužnosnika, dok je Sky News, jedan od glavnih emitera vijesti u zemlji, bio isključen, ispričavajući se što nisu mogli prenositi uživo.
Banke i druge financijske institucije od Australije do Indije i Južne Afrike upozorile su klijente na prekide u svojim uslugama.
Za očekivati je da će se ova situacija relativno brzo riješiti, no incident s CrowdStrikeom još jednom podsjeća koliko je svijet ranjiv u slučaju tehnološkog problema kod neke od krovnih kompanija preko kojih posluju brojne druge. Izvan industrije mnogi za CrowdStrike do danas možda nisu ni čuli, no riječ je o jednoj od najvećih kompanija koja se bavi zaštitom online operacija u "oblaku". Riječ je o američkoj kompaniji sa sjedištem u Austinu, savezna država Texas.
Informacije sugeriraju da je do kvara došlo zbog pogrešne konfiguracije sigurnosnog softvera. Riječ je o potencijalno sitnoj pogrešci koja je svejedno izazvala cijeli val ozbiljnih problema diljem svijeta. Činjenica da su na nekim mjestima bolnice imale probleme pri radu, ili pak hitne 911 službe, pokazuje da ovakav incident može imati vrlo ozbiljne posljedice čak i po ljudske živote. Možemo samo zamisliti što bi se dogodilo u slučaju većeg kvara ili pak silovitog hakerskog napada na Crowdstrike ili neku drugu kompaniju koja predstavlja "potporni stup" današnjeg internetom povezanog svijeta.
Jasno, što svijet više ovisi o međusobnoj povezanosti kroz internet, opasnost od urušavanja nekih od glavnih novih "potpornih stupova" stalno raste kao i magnituda posljedica. U današnje vrijeme naglo se smanjuje i broj uređaja koji su još uvijek "offline" - čak i kućanski uređaji koji su se do nedavno smatrali "glupima" sad u svojim novim verzijama postaju umreženi, primjerice usisavači, perilice, svjetla, pa čak i brave. Jasno, nove sposobnosti čine proizvode funkcionalnijima, ali kolektivno se povećava opasnost od raspada sustava koji bi odjednom pogodio skoro sve aspekte modernog života.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.