Pretilost u raju: Kako su brza hrana i slobodna trgovina deformirali pacifičke narode
Danas je općepoznato da je pretilost jedna od najčešćih smetnji modernog društva. Prekomjerna kilaža uzrokuje brojne zdravstvene probleme, a posljedica je uvelike suvremenog načina života gdje se količina fizičkog rada smanjuje, a sve se više živi sjedilački. Povrh toga hrana koja se konzumira često je vrlo niske kvalitete te pridonosi debljanju. Od pojave tzv. "brze hrane", koju je diljem svijeta popularizirao američki lanac McDonald's, velik dio svijeta muku muči s pretjeranom kilažom.
"Domovina" McDonald's lanca je živući primjer. U Americi velik broj stanovnika ima problem prekomjerne težine pa tako postoje i uvredljivi stereotipovi o "debelim Amerikancima". No, Amerikanci, iako bi svakako trebali poraditi na svojoj kilaži, zapravo nisu ni blizu rekordno pretilih nacija te se nalaze na 12. mjestu na svijetu (zanimljivo, odmah iza Kuvajta!).
Na samom vrhu globalne pretilosti nalaze se relativno male zemlje, gotovo isključivo pacifičke otočne zemlje. Tamo imamo slučajeve da čak preko 90% stanovnika ima prekomjerno kilažu!
U otočnoj državi Nauru, primjerice, 94.5% stanovnika starijih od 15 godina ima prekomjernu težinu, a čak 61% je pretilo.
Slične brojke imamo i u Mikroneziji, na Cookovom Otočju, obje Samoe, Tongi...
Eskalacija pretilosti u pojedinim pacifičkim zemljama
Kako je došlo do toga? I zašto je ovaj problem, u svojem najizraženijem izdanju, specifičan baš za Pacifik?
Pojasnit ćemo, a mogli bismo odmah početi s jednom demistifikacijom. Naime, upoznavši se s brojkama, koje su poprilično alarmantne, netko bi pomislio da su ovi narodi jednostavno uvijek imali takvu kilažu i građu, da su jednostavno takvi kao što recimo imamo skupine koje su vrlo niske rastom, recimo Pigmejci, možda da je čak i do kulture ili pak specifične prehrane? No, nije tako. A znamo da nije tako zato što postoje fotografije iz vremena kad su ova prostranstva tek kolonizirana. Na tim fotografijama možemo jasno vidjeti da pacifički narodi nisu imali baš nikakvih problema s težinom. Štoviše, bili su vrlo skladno i čvrsto građeni, bez prekomjerne kilaže.
Stanovnici otočne države Nauru 1914. godine
Te fotografije su dokaz da im se nešto dogodilo tek kasnije. I iako smo već natuknuli dio problema koji je poharao ovaj dio svijeta, to nije cijela priča.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.