Nekadašnji diktator Haitija, Jean-Claude "Baby Doc" Duvalier, preminuo je 4.listopada 2014., u 63. godini od infarkta u glavnom gradu Haitija, Port-au-Prince. Duvalier je imao svega 19 godina kada je došao na vlast pod titulom "doživotni predsjednik", a vlast je naslijedio od svog oca, notornog Francoisa "Papa Doc" Duvaliera.
Vladao je od 1971. do 1986. kada je protiv njega buknula pobuna u kojoj je svrgnut. Bio je okrutan diktator - tisuće stanovnika Haitija su za njegove vladavine ubijeni ili su mučeni po zatvorima, a stotine tisuća su pobjegli iz zemlje.
On je pak vodio notorno luksuzni život u zemlji ekstremnog siromaštva. Primjerice, za njegovo ekstravagantno vjenčanje 1980. potrošeni su milijuni američkih dolara - iz državna blagajne. Baby Doc je svoje bogatstvo povećavao raznim kriminalnim aktivnostima uključujući trgovinu drogom kao i prodaju dijelova tijela mrtvih Haićana. Za njegove vladavine Haiti su postali najsiromašnija država zapadne hemisfere.
Unatoč činjenici da se radilo o jednom od najokrutnijih, ali i najbahatijih, diktatora Latinske Amerike, odnos sa SAD-om bio je poprilično dobar. Malo manje za vrijeme administracije Jimmya Cartera, no posve prijateljski za vrijeme Ronalda Reagana koji je jako cijenio Duvalierov čvrsti anti-komunistički stav.
1984., nekoliko mjeseci prije izbijanja narodne pobune protiv režima u kojem je Baby Doc imao apsolutnu vlast, zagarantiranu promjenama Ustava, tadašnji američki ambasador na Haitiju, Ernest Preeg, hvalio je Baby Doca ističući "stabilnost" Haitija pod njegovom vlašću.
Sve što se tipično može zamisliti u kontekstu jednog brutalnog latinskoameričkog režima bilo je prisutno za vrijeme vladavine Baby Doca. Zemljom su kružile paramilitarne jedinice pod nazivom "Tontons Macoutes" (u slobodnom prijevodu: "babaroge") eliminirajući neistomišljenike, nepodobne novinare i sve druge oblike disidentizma. Pojedini izvori navode kako je za vrijeme diktature ubijeno više desetaka tisuća ljudi. Mnogi su skončali u mukama unutar zatvorskog kompleksa pod nazivom "trokut smrti". Jean-Claude "Baby Doc" vlada nemilosrdno sve do pobune sredinom 80-ih godina. Sve do samoga kraja imao je podršku SAD-a.
Ponosna zemlja Haiti, jedina zemlja na svijetu gdje su robovi iz Afrike izveli uspješnu pobunu, zbacili svoje okove i stvorili državu
Haiti pamtimo po strašnom potresu koji je pogodio grad Port-au-Prince 12. siječnja 2010. Ova napaćena i siromašna država u toj kataklizmi izgubila je preko 230,000 stanovnika.
Republika Haiti zauzima zapadni dio otoka Hispaniole u Karibima. Otok dijeli s Dominikanskom republikom. Država ima oko 9,7 milijuna stanovnika. Ponos nacije je činjenica da su Haiti prva crnačka država koja je pokrenula revoluciju i oslobođenje od svojih robovlasnika. Još 1791. robovi su ustali protiv Francuza i u žestokim borbama koje su trajale godinama izvojevali potpunu pobjedu 1804.
Na čelu francuskog carstva tada je bio poznati Napoleon Bonaparte, a Haiti je postao njegov Waterloo zapadnog svijeta. Napoleon je izgubio preko 50,000 najboljih vojnika i čak 18 generala.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.