Već duže vrijeme Izrael i Rusija održavaju sastanke po pitanju situacije u Siriji, a može se pretpostaviti da se većina tih pregovora svodi na ulogu Irana u post-ratnoj Siriji, odnosno što će se dogoditi s iranskim i pro-iranskim snagama koje su danas prisutne na brojnim mjestima diljem Sirije.
Izrael, dakako, želi da se Iran potpuno povuče iz Sirije te smatraju kako im Rusija može pomoći po tom pitanju. No, pitanje je koliko je Rusija voljna zaista asistirati - sudeći prema zadnjim informacijama, donekle jest, ali ne u mjeri koliko bi Izrael želio.
Naime, jučer se u Izraelu nenajavljeno pojavio ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, zajedno s ruskom delegacijom (u kojoj je bio i glavni zapovjednik ruskih oružanih snaga, Valerij Gerasimov), kako bi s izraelskim premijerom Benjaminom Netanayahuom raspravljao dodatne detalje upravo po ovoj temi.
Medijski izvori navode kako je ruski prijedlog otprilike ovakav: iranske snage mogu ostati u Siriji, ali ne smiju prići izraelskoj granici (Golanska visoravan) na manje od 100 kilometara. Isti izvori koji prenose detalje ruske ponude također prenose kako je Netanyahu istu odmah odbio.
Neimenovani izraelski dužnosnici ističu, prenosi novinska agencija Reuters, kako je Netanyahu poručio da je takav dogovor nemoguć. Nadalje, isti izvori navode kako je Rusija prije nekoliko dana Izraelu dala sličnu ponudu - da se iranske snage zadrže na 80 kilometara od Izraela. Dakako, Izrael je odbacio i tu i aktualnu ponudu gdje Rusija sada nudi dodatnih 20 kilometara "sigurnosti".
Službenih stavova za sada nema ni iz Izraela ni iz Rusije. Situaciju je samo vrlo kratko komentirao zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova, Grigorij Karasin, ističući u razgovoru za medije kako je posjet Lavrova Izraelu "hitan i važan".
Što je bilo toliko važno? Reći Netanyahuu osobno da ako ponuda od 80 kilometara ne prolazi, onda ova sa 100 km možda hoće? Nekako se čini da je to presitna informacija koja bi iziskivala putovanje u Izrael.
Činjenica je da do susreta također dolazi i u trenutku kada je Izrael po prvi puta aktivirao svoje proturaketne sustave "Davidova praćka" (proizvedene u suradnji sa SAD-om). Sustav je aktiviran nakon što su detektirane dvije rakete SS-21 ispaljene iz pravca Sirije. No, kada je postalo očito da rakete ipak neće pogoditi teritorij okupiranog Golana već će pasti na sirijski teren, rakete ispaljene iz Davidove praćke, koje su trebale presresti rakete iz Sirije, samo-uništene su u zraku.
Privesti sukob na jugozapadu Sirije kraju moguće je samo rješavanjem napetosti u odnosu prema Izraelu. Militanti su pak već gotovo u potpunosti poraženi, a zadnja bitka na terenu bit će, po svemu sudeći, protiv ISIL-ovih terorista koji još uvijek kontroliraju jednu enklavu između Izraela i Jordana.
No, u isto vrijeme Izrael sve češće izvodi napade na sirijski teritorij, a svaki taj napad može se promatrati u kontekstu političkog pritiska, primarno na Rusiju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.