Nakon što su ovog tjedna registirali prvo cjepivo za koronavirus na svijetu, iz Rusije poručuju kako su spremni surađivati sa svakom zemljom koja je zainteresirana za suradnju. "Spremni smo za međunarodnu suradnju sa svim zainteresiranim partnerima u razvoju i proizvodnji cjepiva kako bismo osigurali koordinirani globalni odgovor na širenje COVID-19 i zajedničku pobjedu protiv ove pandemije", istaknuo je ruski UN ambasador Vasilij Nebenzia.
Podsjetimo, Rusija je u utorak registrirala prvo cjepivo protiv koronavirusa naziva "Sputnik V". Navode kako je cjepivo prošlo sve nužno testiranje (prema ruskom zakonu), no također se ističe kako će se testiranje nastaviti na tisućama volontera u Rusiji i izvan Rusije.
Ambasador Nebenzia ističe kako su klinički testovi pokazali da je cjepivo i sigurno i "izrazito učinkovito". Također je rekao kako u isto vrijeme Rusija i dalje razvija i druga "obećavajuća cjepiva".
Očekivano, ovo je priča puno veća od samog cjepiva jer već mjesecima traje žestoka utrka između svjetskih sila oko toga koja će od njih prva proizvesti cjepivo. Mnogi su već ovu utrku usporedili sa svemirskom utrkom 60-ih godina (ne čudi da je Rusija svoje prvo cjepivo nazvala Sputnik!). Isto tako očekivano je da će drugoplasirani (kojeg još ni nema) oštro kritizirati rusko cjepivo. Otkako je ruski predsjednik u utorak potvrdio da je Rusija kompletirala prvo cjepivo pljušte negativne reakcije sa Zapada koji rusko cjepivo nazivaju opasnim, nedovršenim, nedovoljno testiranim itd.
Koliko je rusko cjepivo zaista kvalitetno tek će vrijeme pokazati, no valja imati na umu da su sve farmaceutske kompanije na Zapadu već u svoje procese integrirale apsolutni imunitet od bilo kakvih pravnih tužbi za potencijalne negativne posljedice njihovih cjepiva kada ista budu kompletirana.
Ruski ministar zdravstva, Mihail Muraško, odbacio je zapadne kritike ističući kako se radi o potpuno neutemeljenim kritikama koje proizlaze iz "straha od konkurencije".
Kiril Dimitrijev, šef Ruskog direktnog investicijskog fonda (RDIF), ide i korak dalje te poručuje kako "politizacija ruskog cjepiva od strane određenog broja zapadnih zemalja ugrožava živote građana".
Dakako, glavni sraz ovdje je i dalje između Washingtona i Moskve, no Rusija stoji bolje po svim parametrima - ne samo da ima prvo cjepivo već je i znatno slabije pogođena koronavirusom. Rusija je do sada imala 15,260 smrtnih slučajeva, a SAD više nego deset puta toliko - 169,131. Uzimajući u obzir broj stanovnika, smrtnost u SAD-u ukupno je 5 puta veća nego u Rusiji (511 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika u SAD-u prema 105 u Rusiji). Spomenimo pritom da nekoliko europskih zemalja stoji još lošije od SAD-a, primjerice Španjolska ima čak 611 mrtvih na milijun stanovnika, Britanija 608, Italija 583, Švedska 571 itd.
Ipak, činjenica jest da rusko cjepivo još uvijek nije masovno testirano. Cjepivo je još uvijek tehnički u fazi testiranja, sama ta činjenica idealan je povod za kritike. Njemački ministar zdravstva, Jens Spah, poručio je kako je "jako skeptičan" te kako je riječ o "opasnoj odluci". S time se slaže njegov američki kolega Alex Azar koji je pritom poručio: "Ovo nije utrka u kojoj je bitno biti prvi". Kako za koga, možda za Azara nije, ali za američkog predsjednika Donalda Trumpa i mnoge druge svakako jest.
Ružno je reći, no mnogi koji su se u ovu utrku upustili do maksimuma sada se vjerojatno potajno nadaju da će rusko cjepivo "zakazati", bilo na području posljedica, bilo glede trajanja i učinkovitosti imuniteta. Toga se zasigurno, bar malo, boje i sami Rusi. Sama činjenica da Rusija i dalje razvija i druga cjepiva protiv koronavirusa pokazuje da su svjesni kako "Sputnik V" možda nije ono "definitivno" cjepivo koje će sada spasiti svijet i odagnati pandemiju koja je već nanijela velike ljudske i ekonomske gubitke.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.