Revolucija koja će promijeniti građevinsku industriju iz temelja: 3D "printane" kuće sadašnjosti i bliske budućnosti - dvostruko jeftinije uz dvostruku brzinu izgradnje?
Potražnja za novim stambenim jedinicima stalno raste i to je izazov, popriličan, u više domena. Imamo pitanje onečišćenja okoliša, trošak materijala, a tu je uvijek i ta hitnost. Potražnja raste, a stambene zgrade i kuće, iako "niču" brže no ikad, ipak zahtijevaju određeno vrijeme da se izgrade. Stalno se radi na inovacijama jer čak i najmanji napredak koji bi adresirao bilo koje od ova tri pitanja znači veliki skok. No, možda postoji pristup koji bi mogao predstavljati pravu revoluciju na sva tri područja. Danas govorimo o 3D printanju, ali 3D printanju domova!
U procesu 3D "printanja" poseban stroj polaže uzastopne slojeve materijala dok se ne završi stvaranje objekta. 3D-isprintani objekti nastaju postupkom dodavanja, pri čemu printer stavlja sloj za slojem materijala dok se željena stvar ne "isprinta".
Možda ste i vidjeli male kućne 3D printere koji mogu kreirati neke manje predmete koji su unaprijed osmišljene u računalnom procesu, odnosno putem CAD-a (dizajn napravljen uz pomoć računala - "computer-aided design"). Već to izgleda poprilično fascinantno, no zamislimo sad ogromne printere koji po istom principu "printaju" cijele kuće, možda čak i zgrade...
Zvuči futuristički, ali ovo nije daleka budućnost, čak ni bliska. Potrebna tehnologija već je dostupna, prototipi su već stvoreni. Ovo je desetljeće koje će donijeti revoluciju 3D printanih kuća. Prema nekim procjenama čak 30% domova u Australiji do 2030. bit će kreirano procesom 3D printanja (!).
Riječ je o tehnologiji koja nezaustavljivo raste i usavršava se. Godine 2021. na globalnoj razini 3D printanje bila je industrija od oko 15 milijardi USD. Do 2029. se pak procjenjuje da će ta brojka porasti na oko 84 milijarde USD.
Kroz strojeve za 3D printanje stvarat će se jako puno toga, a posebno zanimljiva domena je kreiranje cijelih domova.
3D printeri koji su u stanju "izbaciti" ili "posložiti" cijelu kuću nagovještavaju revoluciju u konstrukciji, isplativosti, ali i brzini izgradnje.
Koji je jedan od najvećih izazova s kojima se suočava građevinska industrija? Pronalazak kvalificirane radne snage. No, u ovom slučaju radna snaga gotovo da više nije niti potrebna. Potrebne su samo osobe koje će znati upravljati tim gigantskim 3D printerom.
3D "printani" stambeni objekti mogli bi biti iznimno bitni recimo na prostorima prirodnih katastrofa gdje je potrebno hitno osigurati smještaj za ljude koji su ostali bez krova nad glavom.
U konačnici, kako se sama tehnologija razvija, 3D printanje omogućava veću funkcionalnost, formu, estetiku, fleksibilnost... Isto kao što i danas možemo u računalnom programu osmisliti recimo neku figuru, tako bismo već sutra možda mogli sami "nacrtati" svoj idealni dom i poslati dizajn na "printanje".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.