Aktualnu političku krizu u Austriji otpočeo je scenarij koji nalikuje nekom triler romanu. Naime, zamjenik kancelara Sebastiana Kurza, lider desničarske stranke FPO, Heinz-Christian Strache, baš je "filmski" pao. Tajne video snimke ulovile su ga u krajnje mutnim poslovima s navodnom nećakinjom navodnog ruskog oligarha - naime, za vrijeme druženja u vili na Ibizi, gdje su gostovali i njegov stranački kolega, njihove supruge, mladoj ruskinji Strache obećava građevinske ugovore, preuzimanje najčitanijeg austrijskog dnevnog lista... u zamjenu za potporu njegovoj stranci FPO. Već je detaljno osmislio i koje novinare bi trebalo mijenjati u listu Kronen Zeitung da se sve to dogodi...
Očito je bila riječ o zamci u koju je Strache upao. Naravno, odmah dan nakon objave kontroverznih snimki (od strane njemačkih medija), napravio je jedino što je i mogao - podnio ostavku, a imajući u vidu da se nalazi na čelu jednog od koalicijskih partnera u Vladi, to je odmah bio i kraj austrijske Vlade te su najavljeni prijevremeni izbori.
Strache se pokušao opravdati na način da je tvrdio kako je za vrijeme tog razgovora "bio pijan" te je, eto, pričama o korupciji i gušenju slobode medija želio "impresionirati" gošću. Slabašno je to opravdanje koje kod nikoga neće proći.
Svojom je pak blamažom izazvao veliki potres koji će se osjećati i daleko od Beča. Naime, ne samo da je srušio vladajuću koaliciju u svojoj zemlji već je nanio i veliki udarac desničarskom valu koji se već mjesecima priprema trijumfirati na europskim parlamentarnim izborima koji počinju već sutra.
Kritičari će sada iskoristiti Stracheov pad višestruko. Kao prvo će konstatirati kako je ovo "tipični krajnji desničar iza kulisa" - korumpiran, spreman zatirati slobodu novinarstva, a sve zbog vlastitog političkog probitka. Kao drugo, činjenica da je sve to pokušao namjestiti u dogovoru s misterioznom ruskom oligarhijom, to će pridonijeti jačanju argumenta o navodnoj ruskoj prijetnji, odnosno tvrdnji da Rusija širenjem svojeg utjecaja na Europu također želi zatirati i europske demokratske i druge vrednote. Ukratko, posljedice njegovog pada bit će znatno veće od političke krize u Austriji.
Kada pak govorimo o Austriji, ova kriza bi u konačnici možda mogla biti i dobra za Sebastiana Kurza. Naime, on se pokazao kao vrlo staložen i odmjeren državnik koji zna održati ravnotežu u međunarodnoj politici, nešto po čemu je Austrija i inače poznata (zbog čega Beč i jest jedan od glavnih centara diplomacije). No, koalicija s FPO-om sigurno mu nije donijela političke bodove u tom smislu, štoviše, pakt je kontroverzan od samog početka iako je u neku ruku bio više iz nužde nego iz komplementarnih ideologija.
Drugim riječima, ovo je Sebastianova prilika da se riješi krajnje desnice koja se, što je bilo itekako i za očekivati, pokazala kao veliki balast. Da i sam razmišlja na takav način pokazuje njegov jučerašnji potez kada je promptno dužnosti razriješio i tvrdolinijaša iz FPO redova, ministra unutarnjih poslova Herberta Kickla.
Dakako, to će značiti da će FPO uzvratiti udarac protiv kancelara, već sada prijete kako će podržati glasanje o njegovom povjerenju dok ovaj mladi 32-godišnji državnik nastoji ostati sabran i održati normalno funkcioniranje države. Ipak, izvanredni izbori održat će se najvjerojatnije već u rujnu ove godine, a način na koji će Kurz upravljati ovom situacijom uvelike će se odraziti na to kako će ga birači nagraditi ili kazniti na idućim izborima.
On sada ima namjeru mjesta FPO ministara popuniti s neovisnim tehnokratima, ali pitanje je hoće li to zadovoljiti opoziciju. Liderica vodeće opozicijske Socijal-demokratske stranke, Pamela Rendi-Wagner, već je poručila da ako Kurz planira dovoditi tehnokrate onda oni moraju popuniti sve funkcije, a to uključuje i one kojima trenutačno još uvijek upravljaju predstavnici Kurzove stranke desnog centra, Narodne stranke (OVP).
Bitan akter u ovoj priči svakako je i austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen koji je, nakon razgovora sa svim političkim predstavnicima, za vrijeme tiskovne konferencije jučer poručio: "Svi oni s kojima sam razgovarao naglasili su kako im je bitna austrijska stabilnost u narednom tranzicijskom periodu. Jednoglasnost po tom pitanju je dobar početak".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.