Vijeća vojnih službi pri američkom Predstavničkom domu i Senatu, odnosno oba doma Kongresa, dogovorila su novi obrambeni zakon koji bi prisilio Trumpovu administraciju na uvođenje sankcija svim onim kompanijama koje budu surađivale ili na bilo koji drugi način pomagale ruskom Gazpromu u izgradnji, odnosno dovršenju plinovoda Sjeverni tok 2, ali i plinovoda Turski tok.
Podsjetimo, riječ je o trenutačno možda dva najvažnija ruska infrastrukturna projekta. Plinovod Sjeverni tok 2 prebacivat će plin iz Rusije preko Baltičkog mora do Njemačke (te će uvelike ići paralelno s već postojećim plinovodom Sjeverni tok). Turski tok je pak ruski plinovod koji će pak preko Crnog mora ruski plin prebacivati do Turske te od tamo dalje prema Europi.
Očekivano, SAD na razne načine nastoji zaustaviti oba projekta primarno ciljajući europske kompanije koje surađuju na istima. To je naročito slučaj kod plinovoda Sjeverni tok 2 pošto na izgradnji istog uz ruski Gazprom sudjeluju i neke od najvećih europskih energetskih kompanija kao što su francuski ENGIE, austrijski OMV, britansko-nizozemski Shell, njemački Uniper...
Dakako, to je "Ahilova peta" ruskog projekta - njihovi europski partneri u ovoj priči. Na iste SAD sada želi izvršiti veliki pritisak kako bi odustali od svega, odnosno sugerira im se da "zbroje i oduzme" koliko će ih koštati američke sankcije ukoliko ipak odluče ostati u projektu. Naravno, same prijetnje neće biti dovoljne, to je jasno svim američkim zastupnicima koji su se snažno angažirali oko ovog pitanja. Zato sada i dolazi na red ovaj zakon, da spomenute europske kompanije osjete da SAD "misli ozbiljno".
Demokratska senatorica Jeanne Shaheen, jedna od skupine zastupnika koji su izradili novi zakon, poručila je: "Ovime se šalje nepogrešiva poruka iza koje stoje obje stranke u Kongresu - poruka se šalje Vladimiru Putinu da SAD neće sjediti skrštenih ruku dok Kremlj širi dalje svoj maligni utjecaj".
Vrlo sličnu izjavu dao je i Ted Cruz, zastupnik Republikanske stranke: "Ovo će spriječiti Putina da digne milijarde USD koje bi tada bile utrošene kao pogonsko gorivo za rusku agresiju".
Riječ je o već dobro poznatim američkim stavovima prema ruskim vlastima. Zanimljivo je uočiti, iako to nije nikakva novost, da se u ovim komentarima eksplicitno spominje ruski predsjednik Vladimir Putin koji za brojne američke zastupnike predstavlja nekakvo "utjelovljenje zla" koje se mora spriječiti. Ništa čudno, to je i inače "modus operandi" po kojem SAD često djeluje diljem svijeta (navodna "borba dobra protiv zla"), no ono što je zanimljivo je činjenica da i sami zastupnici, ukoliko to nisu tek izjave za javnost, vjeruju u svoje riječi.
Spominje se "ruska agresija", iako se ne navodi gdje se ista točno manifestira, ali se u tom širem smislu već i ruski plinovodi počinju percipirati poput nekakvih "krakova agresije". Koji je idući korak? Taj militantno anti-ruski sentiment ne izgleda kao da bi se zaustavio na zaustavljanju ovih infrastrukturnih projekata što onda pak daje argument ruskoj strani koja već duže vrijeme tvrdi kako SAD ima plan "okružiti Rusiju".
Što se tiče ovog novog zakona, spomenuli smo kako isti ima za cilj "prisiliti" Trumpovu administraciju na uvođenje sankcija europskim kompanijama. Što to znači? To znači da američki dužnosnici, kao što su Shaheen, Cruz i drugi, i dalje smatraju da je Trump "blag prema Rusiji", čak i onda kada se to u njegovim izjavama ne održava (ali, dakako, izjave ih ne zanimaju, traže se djela).
Činjenica jest da je Donald Trump u više navrata kritizirao Njemačku zbog projekta Sjeverni tok 2 (iako, kako smo i spomenuli, to nije samo "njemački", već rusko-europski projekt), ali ne i Rusiju. Da Trump nema previše simpatija za Angelu Merkel, to je već dobro poznata činjenica, no svaka njegova izjava pomno se prati i svaki puta kada u kontekstu iste nema Putina američki Kongres podiže razinu alarma.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.