Traje veliki prosvjed potpore ruskom opozicijskom akteru Alekseju Navaljnom, prosvjedi se održavaju diljem Rusije s time da je, očekivano, onaj najveći u Moskvi. Sudeći prema prvim procjenama ovo je svakako jedan od najveći anti-vladinih prosvjeda u Rusiji zadnjih godina - samo u Moskvi se, prema procjeni reportera novinske agencije Reuters, okupilo više od 40,000 prosvjednika. U vrijeme pisanja ovog teksta uhićeno je više od 1,000 osoba diljem zemlje, a sudeći prema vijestima koje pristižu ta brojka zasigurno će biti i veća. Među uhićenima je i supruga Alekseja Navaljnog.
Kako je uopće došlo do ove situacije? Navaljni se krajem prošlog tjedna vratio iz Njemačke i odmah je uhićen već u zračnoj luci. Očito je da je bio svjestan takve mogućnosti te je uskoro objavljena video snimka u kojoj on svoje pristaše, i generalno ljude nezadovoljne s dva desetljeća vladavine Vladimira Putina, poziva da izađu na ulice.
Da, Putin je, što kao predsjednik, što kao premijer, već dva desetljeća na vlasti, ali od tog vremena već više od deset godina tu je i Aleksej Navaljni koji ga aktivno nastoji srušiti na vlasti.
Navaljni je svoj put započeo 2008. kao mali investitor u ruski naftni biznis - uložio je oko 300,000 rubalja (otprilike 25 tisuća kuna) u dionice 5 naftnih i plinskih kompanija (Rosneft, Gazprom, Gazprom Neft, Lukoil, i Surgutneftegas). Kao dioničar-aktivist počeo se zalagati za transparentnim financijskim izvještajima ovih kompanija. Očekivano, uskoro je shvatio da je biznis u Rusiji prožet korupcijom te je odlučio da će upravo on nešto učiniti po tom pitanju. 2010. objavio je na svom blogu dokumente plinsko-transportne kompanije Transneft argumentirajući kako su šefovi iste zamračili oko 4 milijarde rubalja. Uskoro se počinje baviti i drugim sličnim pitanjima, primjerice korupcijom u policiji, a 2011. pokreće online projekt pod nazivom "RosYama" (Ruska jama) - zamišljen je kao centar gdje će građani moći anonimno prijavljivati korupciju.
Malo po malo Navaljni je postao zvučno ime, možda čak i više izvan Rusije nego u samoj Rusiji - proziva sve istaknutije političare, okomio se na bivšeg premijera Medvjedeva, a zatim i na samog Putina.
Ruske vlasti su se dugo vremena prema Navaljnom postavile na način da su ga ili ignorirali ili ga pak optuživali i samog za korupciju, odnosno za navodnu utaju novca.
Namjere Alekseja Navaljnog bile su borba protiv korupcije, a u Rusiji svakako ima korupcije u izobilju. No, svoju borbu pokrenuo je u vremenu jedne puno veće borbe - geopolitičkog sraza koji traje između Rusije i Zapada te iz godine u godinu biva sve intenzivniji.
Sasvim očekivano, na Zapadu se Navaljnog počelo tretirati kao vrlo važnog aktera, nekog tko potencijalno može pomrsiti račune Kremlju, a u konačnici možda i izazvati pobunu koja bi dovela do rušenja Vladimira Putina s vlasti.
Realno pak gledajući Aleksej Navaljni nikad nije u Rusiji bio toliko popularan koliko ga se na Zapadu predstavljalo. Ipak, pokazao se iznimno upornim. Bio je već u više navrata zatvaran, a prošle godine na njega je pokušan i atentat. Nije sporno da se Alekseju nešto dogodilo na letu iz Tomska u Moskvu prošle godine. Zrakoplov je hitno sletio u Omsk, tamo je hospitaliziran te je pao u komu. Uskoro je prebačen na liječenje u Njemačku gdje je tamošnji vojni laboratorij zaključio da je Aleksej Navaljni otrovan bojnim otrovom Novičok.
Nakon što se probudio iz kome odmah je najavio da će se prvom prilikom nakon punog oporavka vratiti u Rusiju. Nešto kasnije objavio je audio snimke za koje tvrdi da predstavljaju glasove tajnih agenata koji raspravljaju o njegovoj likvidaciji. Jasno, ruska vlast odbacuje bilo kakve optužbe, a Vladimir Putin je u svom završnom govoru prošle godine rekao, u nekoj polu-šali, da bi Navaljni bio mrtav da je tako zaista odlučeno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.