Tektonski geopolitički poremećaji na globalnoj razini: Hoće li zbog MbS-ove odluke da stane na "Putinovu stranu" puknuti odnos između SAD-a i Saudijske Arabije?
Situacija na globalnoj razini sve je napetija, zbog rata u Ukrajini, dakako, ali puno toga je međusobno povezano, čak i izvan Europe. Do sada je već sasvim jasno da je ovo rat koji će imati velike i transformativne učinke na globalnu energetiku, a dolazi u trenutku kad je pitanje energije već i postalo iznimno aktualno, da ne kažemo "nabijeno". O energetici se godinama intenzivno pričalo da bi ovaj rat došao kao nešto što će te priče ili potvrditi ili ih okrenuti naglavačke, zapravo kako gdje.
U Moskvi je danas započela energetska konferencija znakovitog slogana - "Globalna energija u multipolarnom svijetu". Govor je danas održao i ruski predsjednik Vladimir Putin. Osvrnuo se na puno toga, od nedavnih sabotaža na plinovode do energetske krize u Europi za koju tvrdi da si je Europa sama kriva.
Zanimljiv je i detalj koji se tiče sabotaža na ruskim plinovodima ispod Baltičkog mora.
Putinov osvrt je zanimljiv jer se tiče situacije koja je bila dobro poznata i prije rata. SAD je u Rusiji vidio velikog konkurenta jer nisu mogli opskrbljivati Europu s dovoljno konkurentnim cijenama kao što je mogla Rusija. Naravno, sada se situacija mijenja i Europa će doslovno biti prisiljena kupovati iznimno skupi američki LNG plin. Jedino što nije jasno je kome se Putin zapravo obraća u ovoj situaciji? Vodstvu Europske unije očito ne jer to vodstvo je do kraja fokusirano na raskidanje svih odnosa s Rusijom te kontinuirano jačanje vojne, političke i financijske potpore za Ukrajinu.
Možda se Putin obraća europskim industrijalcima koji će postati velika žrtva ovog sukoba, ali teško da oni mogu nešto promijeniti. Ovdje je, kako i sam kaže, sve vrlo jasno. SAD potpuno upravlja ovom situacijom, a europsko vodstvo je poslušno, kao i po običaju. Jedino je pitanje hoće li biti tako i nakon što zima stvarno "stisne", ali ako se bude pitalo samo njih (odnosno ako nešto ne bude imala za reći i europska ulica) vjerojatno će ustrajati na trenutačnoj politici.
No, neposluh se javlja negdje drugdje, nešto jugoistočnije, u tradicionalno vrlo važnom američkom savezniku na Bliskom istoku - Saudijskoj Arabiji.
Naime, američki predsjednik Joe Biden danas je poručio kako će "biti posljedica" po američki odnos prema Saudijskoj Arabiji. Čemu prijetnje? Prijetnje dolaze jer je SAD jako ljut nakon što im je saudijsko vodstvo nedavno pokazalo "neposluh" kakav nije viđen već dosta dugo godina, možda čak otkako su Washington i Rijad kreirali savez "petro-dolara" koji je oblikovao svijet kakav znamo.
Podsjetimo, SAD je vrlo čvrsto tražio od Saudijske Arabije da poveća proizvodnju nafte kako bi se smanjila cijena na tržištu, odnosno kako bi se ublažila energetska kriza u Europi, kako bi se Rusiji izbili veliki prihodi, ali i kako bi se situacija na američkom energetskom tržištu stabilizirala.
No, Saudijska Arabija ne samo da nije poslušala zahtjev SAD-a (i Bidena koji je s tim ciljem direktno posjetio Saudijsku Arabiju) već je napravila potpuno suprotno najavivši, zajedno s OPEC kartelom kojeg predvodi, da će smanjiti proizvodnju (što će pak dovesti do porasta cijena nafte).
Može se slobodno reći da je saudijsko vodstvo, na čelu s prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom (MbS), stalo u ovom sukobu na stranu Putina umjesto Bidena. Možda to toliko i ne čudi imajući u vidu da MbS-u Biden nikako nije drag. No, možda nije drag ni nekim EU liderima, ali nitko od njih se ne usudi napraviti bilo što kontra američkih zahtjeva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.