Tragedije, profiti i kontinent na rubu: Norveška je linija spasa za Europu i zarađuje "kroz plafon" otkako traje rat u Ukrajini
Kad je energetska situacija u Europi komplicirana (malo je reći) poput aktualne svaki dodatni problem itekako se osjeća i stvara još i veću nesigurnost na tržištu, a neizvjesnost po pitanju nadolazeće jeseni, naročito zime, raste iz dana u dan. Sada pak imamo i dodatni problem - štrajk u Norveškoj, a Norveška se već neko vrijeme spominje kao esencijalna "životna linija" za europska gospodarstva koja hitno traže alternativne pravce opskrbe energentima.
Dodatak tekstu (6. srpnja):
Kako se i očekivalo, norveške vlasti su intervenirale i blokirale planirani štrajk radnika u energetskom sektoru.
---------------------------------
Nema sumnje da su toga itekako svjesni i norveški radnici koji sad koriste situaciju i nastoje za sebe osigurati bolje uvjete imajući u vidu važnost svoje uloge u daljnjem opskrbljivanju Europe. Radnici na naftnim i plinskim platformama danas su stupili u štrajk u sklopu planirane industrijske akcije, a ista bi mogla smanjiti norveški izvoz plina za čak 60% u trenutku dok i Rusija smanjuje opskrbu prema više EU zemalja uključujući i najveće europsko gospodarstvo, Njemačku.
Do subote se očekuje da će isporuka plina iz Norveške pasti za oko 56%. Vijest pak stiže neposredno nakon što su iz Rusije objavili kako će 11-og ovog mjeseca na 10 dana obustaviti rad plinovoda Sjeverni tok 1 zbog, kako tvrde, radova. No, neki su skeptični oko same tvrdnje da je uopće riječ o "radovima" te spekuliraju da je ovo zapravo dodatni ruski pritisak na Europu. U svakom slučaju bit će zanimljivo vidjeti što će se dogoditi 21. srpnja, hoće li Sjeverni tok 1 uopće proraditi i kojim kapacitetom.
Cijena plina odmah je skočila nakon objave da norveški radnici stupaju u štrajk. U Britaniji je cijena otišla gore za gotovo 16%. U isto vrijeme cijena nafte na globalnom tržištu je u padu, a neki smatraju da je razlog pojačani strah od globalne recesije koji nadilazi strah od nedostupnosti nafte.
Lider norveškog sindikata Lederne, Audun Ingvartsen, danas je objavio: "Štrajk počinje!" - pritom je također rekao kako će sindikat eskalirati pritisak na poslodavce te će zahtijevati povećanje plaća kako bi se time kompenziralo za rastuću inflaciju. Inače po tom pitanju Norveška čak i dobro stoji u usporedbi s nekim drugim zemljama - trenutačna stopa inflacije je 5.7%.
Koliko može ovaj štrajk trajati? Ovisi o tome tko će se više zainatiti - sindikat, poslodavci ili pak država. Naime, u vrhu sindikata su i ljudi koji se smatraju esencijalnima za vođenje cijele operacije, što znači da ih se neće moći "zaobići". S druge strane država može, u izvanrednim situacijama, jednostavno zabraniti štrajk kao što su to već činili i ranije.
Norveške vlasti već su tako u nekoliko navrata blokirale štrajkove u energetskom sektoru tvrdeći kako su to morale učiniti da bi "sačuvale reputaciju Norveške kao dobavljača od povjerenja". Zadnji put su posegnuli za takvom intervencijom 2020. godine.
No, norveška ministrica rada, Maria Schumacher Walberg, poručila je kako se država neće uplitati u ovaj zahtjev sindikata te je sugerirala kako je to nešto što bi trebali riješiti s poslodavcima.
Lider sindikata Ingvartsen je pak poručio kako se nisu čuli s ni s kim iz Vlade te kako svrha ovog štrajka nije vršenje pritiska na vlast. "Naš cilj je jasan - želimo da poslodavci sjednu s nama i direktno saslušaju nas, radnike", rekao je.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.