Američki novinar Tucker Carlson objavio je noćas kompletan ekskluzivni intervju s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Intervju traje preko 2 sata i bavi se primarno ratom u Ukrajini, kako je započeo, kako traje i kako bi se mogao završiti. U samom uvodu Carlson napominje kako je intervju snimljen 6. veljače u Kremlju.
Također navodi kako je na samom početku intervjua otvoreno pitanje povoda za rat u Ukrajini. Carlson ističe da je pritom očekivao da će Putin konstatirati da je Rusija napala Ukrajinu jer je osjećala prijetnju ili nešto u tom stilu, no iznenadilo ga je kad je Putin krenuo u opširan monolog o povijesti. Dakako, ako je gledao ranije Putinove govore kad je riječ o sukobu u Ukrajini to i nije neko iznenađenje jer ruski predsjednik postao je poznat po maratonskim seansama gdje se bavi dubokim povijesnim detaljima što, naročito za međunarodnu publiku, može biti poprilično zamorno. Kritičari pak tvrde kako se "povratkom u povijest" samo nastoje prigodno kreirati argumenti za agresiju protiv Ukrajine, što nije daleko od istine.
Carlson navodi kako je isprva mislio da Putin zavlači s tako opširnim odgovorom te ga je pokušao u nekoliko navrata prekinuti, što nije baš dobro prihvaćeno. Na kraju je, kako sam ističe, zaključio da je Putinov odgovor ipak bio iskren u smislu da on zaista duboko vjeruje kako Rusija ima pravo na dijelove Ukrajine argumentirajući da je riječ o povijesnom ruskom teritoriju.
Dakako, mnogi će reći da je to ujedno i najkontroverzniji stav jer otvara Pandorinu kutiju na globalnoj razini. Cijeli niz zemalja mogao bi se (a možda u bliskoj budućnosti i hoće) ponijeti za ruskim primjerom i krenuti u vraćanje svojih "povijesnih teritorija". Primjerice, jedna Mađarska mogla bi po tom ključu također staviti pravo na dio Ukrajine, ali tko kaže da u takvom slučaju neće ići i dalje, recimo u traženju dijelova današnje Hrvatske?
S druge strane Putinova argumentacija, koliko god se mnogi neće složiti s njom, u direktnoj je koliziji s tvrdnjama onih koji vjeruje da je rat u Ukrajini početak nove ere ruskog imperijalizma te da će nakon toga krenuti dalje, na Poljsku, na Baltik... Iako, a to i jest najveća prijetnja pri korištenju povijesti za stvaranje novih zemljopisnih karata sadašnjosti, pitanje se postavlja koji povijesni period Putin tretira kao "ruski" u ovom fizičkom, zemljopisnom smislu? Očito je da on govori o davnim danima i prvotnom formiranju same Rusije. U tom kontekstu te dijelove današnje Ukrajine smatra posebno bitnima da budu u sastavu Rusije. No, što ako bi odjednom teritorij nekadašnjeg SSSR-a "proglasio" iznimno ruskim? U tom slučaju teorija o novom ratu na Baltiku brzo dobiva smisao.
Zanimljivo je da je Tucker Carlson u uvodnom prilogu u dugački intervju imao potrebu prokomentirati taj dio za gledatelje. Što proizlazi iz toga? Da se slaže s Putinom? Ne, ali kao netko tko je proveo par sati s ruskim predsjednikom u Kremlju, Carlson vjeruje da je ovo iskrena verzija. Ovo je razlog zašto je Rusija napala Ukrajinu i zašto od svojih namjera neće odustati. I u tom smislu već sam uvod u intervju (a taj uvod je potrajao oko pola sata) je fascinantan novinarski materijal. Moglo bi se reći da je svijet - onaj izvan ruskog govornog područja - napokon dobio kompletnu verziju zašto je Rusija napala Ukrajinu, ali i kako će rat završiti. Imajući u vidu da je Putin do te mjere izjednačio ovaj rat s očuvanjem ruske povijesti, samim time skoro pa i ruske egzistencije, daje do znanja da nikada (barem on) neće odustati od tog cilja.
U ostatku intervjua razgovarali su o širenju NATO-a, mogućem mirnom rješenju, pitanju tko je raznio Sjeverni tok, eventualnom pomirenju Rusije i SAD-a, ukrajinskom predsjedniku Zelenskom, ali i o Elonu Musku i pitanju umjetne inteligencije.
Kompletan intervju Tuckera Carlsona s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom možete pogledati ovdje:
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.