Tucker Carlson na ispravnoj strani povijesti: Analiza - intervju s Putinom bit će politička, ratna i medijska prekretnica, proboj kroz medijsku blokadu uz pomoć Elona Muska i drugih boraca za stvarnu slobodu govora
Potvrđeno je. Američki novinar Tucker Carlson, koji se proslavio kao bivši voditelj kanala Fox News, napravit će (ili je već napravio?) intervju s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Bit će to bez sumnje najveća ekskluziva od početka rata u Ukrajini jer Carlson će biti prvi zapadni novinar koji je dobio priliku razgovarati s ruskim predsjednikom.
Očekivano, i prije no što se zna o čemu će pričati i kakva će pitanja Tucker postaviti predsjedniku Rusije, mnogi su ga unaprijed osudili poručivši kako "radi za Rusiju" i njene interese.
Naravno, Tucker Carlson je čovjek kojeg se u Americi mnogi boje jer ima utjecaj koji je možda i bez presedana. U vrijeme dok postoji generalna averzija javnosti prema novinarima i medijskim ličnostima uopće, Tucker Carlson uživa poseban status kojeg si je sam izgradio.
Kako i na koji način? U suštini jednostavno - dovoljno je bilo da se usudi ići tamo gdje drugi nisu. Tucker Carlson zauzeo je poprilično drugačiji stav od vrlo usko definiranih republikanskih i demokratskih općih stajališta. Posebno se istaknuo kao kritičar američkih vojnih intervencija bez obzira o kojoj se administraciji radilo. Sama ta činjenica ga je već svrstala snažno mimo medijskog mainstreama.
Dakako, činjenica da Tucker progovora u ime "nezastupljenih" vrlo usko se svrstava uz kamp Donalda Trumpa jer i sam Trump je svoju političku karijeru započeo na način da se predstavio kao vrlo drugačija politička ličnost, netko tko nije i ne želi biti (tako je barem tvrdio) dio političkih elita. Po istom ključu uspijevaju obojica, a jasno je da zajedno mogu ići jako daleko, možda i do pobjede u studenom ove godine.
Percepcija autentičnosti u medijskom prostoru je nešto što je novcem gotovo nemoguće kupiti. Demokrati bi dali jako puno da mogu imati svog Tuckera Carlsona, ali to nije moguće. No, to ne znači da su ga svi republikanci željeli. Upravo suprotno, Tucker Carlson je trn u oku republikanskih elita koje se ne razlikuju previše od demokrata i odbacuju bilo kakve nove struje i ideje kad je riječ o rukovođenju Amerikom (samim time uvelike i svijetom!).
Ali ovaj intervju, s Putinom, u vrijeme rata u Ukrajini, mogao bi biti novi vrhunac karijere Tuckera Carlsona. O čemu će razgovarati i kojih će se sve tema dotaknuti, možemo samo nagađati, no već sad je jasno da će neki zbog same činjenice da razgovara s Putinom Tuckera prozvati "neprijateljem" iako, kako je i on to spomenuo više puta, to je u direktnoj koliziji s tvrdnjama da treba propagirati slobodu govora!
I prije nego vidimo intervju, koji će se možda tek odraditi, možemo slobodno reći da će ovo biti "velika stvar". Ovo predstavlja jedan vrlo konkretan proboj kroz medijsku blokadu koja je učinila sve da se druga strana sukoba ne čuje, da se ruski argumenti za ovaj rat po mogućnosti nikad ne saznaju. To se odradilo na način da su se silom pogasili svi ruski mediji dostupni na Zapadu da bi se zatim krenulo "u miru" sa svojim narativom koji je sastavljen oko ideje da je Rusija postala imperijalistička sila koja želi pokoriti Europu.
Možda i jest, ali zašto ne bismo čuli njihovog šefa kako to potvrđuje, negira ili laže o tome? Zar narodi Zapada nemaju pravo na vlastitu percepciju? To je retoričko pitanje - očito je da nemaju. Ali stvara se jedna nova generacija i jedna nova ideja, bazirana oko stvarne slobode izražavanja i informiranja. Tucker Carlson, iako konzervativac koji to ne skriva, jedan je od njih. U tu skupinu spada i Elon Musk koji je već najavio da će cijeli intervju s Putinom biti dostupan na X-u, odnosno bivšem Twitteru. To je isto velika stvar. Mogli bismo čak reći da je Musk morao dati više desetaka milijardi dolara da bi svijet imao platformu koja će biti u stanju emitirati tako nešto.
Najvažniji aspekt intervjua koji se iščekuje bit će eventualni korak bliže miru, jer poznavajući Tuckera i njegov pristup, to je glavna motivacija za dolazak u Moskvu. Jasno, mir kao takav mnogima nije po volji. Mogućnost da Amerika i Rusija surađuju dočekana je ekstremno "na nož" kad je Donald Trump osvojio izbore i od onda eskalira, a i sam rat u Ukrajini dio je te eskalacije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.