U potrazi za umjetnim suncem i vlastitom evolucijom: Nuklearna fuzija - energetski san koji moramo pretvoriti u stvarnost
Godina je 2023. i još uvijek čekamo nuklearnu fuziju. Zašto? Zato jer nam treba energije. Energija pokreće sve oko nas pa i nas same. I dobivamo energiju s raznih strana, ali bez obzira iskopavamo li fosilna goriva, dijelimo atome ili pak nastojimo još više uzeti od ključnog izvora energije, Sunca, sve te metode imaju i određene probleme.
Fosilna goriva uništavaju okoliš, toga postajemo sve svjesniji. Nuklearna energija je isto poprilično problematična jer stvara nuklearni otpad. Solarna energija je pak ograničena jer još uvijek ne znamo kako i gdje skladištiti dovoljno njene energije za sve oblačne dane.
Potrebni su nam novi izvori, bolje metode, nešto održivo, nešto s čime bi budućnost bila izvediva... I koliko god razmišljali o tome stalno se nekako vraćamo na primjer našeg Sunca. Nije li ono izuzetno? Svima nam je jasno da je Sunce "izvor života", bez njega ništa od ovog ne bi postojalo, a i brzo bi prestalo postojati da se Suncu nešto dogodi. No, Sunce ne ide nikuda te nas svakog dana podsjeća da postoji naizgled beskonačni izvor energije. I to nam daje razne ideje... Što ako bismo, recimo, imali jedno takvo "sunce", ali manje, ali ovdje, na Zemlji? Da ga koristimo kao izvor energije, da ga stvorimo i eksploatiramo, da doslovno "zarobimo sunce u boci"?
To je, vrlo pojednostavljeno govoreći, glavni cilj nuklearne fuzije, ono što želimo. Jer što zapravo znači da Sunce "sija"? Sja upravo zbog procesa nuklearne fuzije. A što je to točno nuklearna fuzija? Bi li zvučalo jednostavnije da kažemo da je riječ o termo-nuklearnom procesu? Možda samo donekle.
Pojednostavnit ćemo dodatno, poprilično...
Znate kako funkcioniraju atomi, zar ne? Oni su, opet vrlo pojednostavljeno govoreći, nakupina nečeg što se drži zajedno jako čvrsto. No, kako smo istraživanjem naučili, kada velike atome razlomimo na dijelove to dovodi do oslobađanja znatne topline.
Ali ako lomimo takav atom nije da se samo čuje "krck" i da je to to. Događa se još nešto. Dijelovi tog atoma se razlete i počnu se međusobno sudarati pa se od siline udarca i ti komadi počnu raspadati.
Razbijanje atoma - nuklearna fisija
To što smo upravo ovako krajnje laički opisali, to lomljenje atoma i stvaranje energije iz tog čina, to se zove nuklearna fisija. A što bi onda bila nuklearna fuzija? Obrnuto od fisije!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.