Ovog tjedna, u četvrtak, ukrajinske vlasti su usvojile zakon na temelju kojeg bi se oligarsi morali "popisati" te će im zatim biti zabranjeno bavljenje politikom, ali i sudjelovanje u daljnjoj privatizaciji državne imovine. Spomenimo kako se sve ovo odvijalo dan nakon što je u blizini Kijeva pokušan atentat na visokog savjetnika ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog te će nam odmah biti jasno da ovdje imamo jednu vrlo napetu situaciju po Ukrajinu koja bi također mogla postati i važna prekretnica.
Dakako, situacija po predsjednika Zelenskog od samog početka je krajnje delikatna. Naime, iako je Ukrajina nakon državnog udara početkom 2014. - u kojem je s vlasti srušen predsjednik Viktor Janukovič - svakako prešla iz ruske u zapadnu sferu, integracija sa Zapadom se još uvijek nije dogodila, a i pitanje je hoće li i kada. Naravno, Zelenski - ili bilo tko da se nalazi na vlasti u Kijevu - ne može mirno čekati jer Ukrajina više nije u poziciji da bi mogla dugo egzistirati u "neutralnoj zoni". Kao prvo, istok Ukrajine i dalje je nedostupan vlastima u Kijevu (o Krimu da ni ne govorimo), a zemlji prijeti i veća dezintegracija u slučaju bilo kakvog "krivog poteza".
Što je u ovoj situaciji krivi, a što pravi potez sada je na Kijevu da odluči, a post-majdanske administracije odlučile su da to mora biti integracija sa Zapadom, integracija koja bi bila veća od EU-a i koja bi svakako uključivala i NATO savez (dok isti još postoji!). Zelenski, još više nego njegov prethodnik Petro Porošenko, inzistira na što bržem priključenju zapadnom bloku u svim aspektima, ali po tom pitanju dobiva pomalo kontradiktorne, ili recimo to tako, ne baš iskrene signale.
Naime, EU tvrdi kako ne može primiti Ukrajinu u svoj klub sve dok Ukrajina ne postane stabilna, a jedan od glavnih faktora po tom pitanju bio bi da riješi pitanje oligarha. Naravno, u Ukrajini imamo oligarhe raznih političkih stavova i lojalnosti, ali svima im je zajedno jedno - žele moć, novac i sve što ide uz to.
Europska unija, dakako, ne želi takvu zemlju u svom klubu jer im oligarsi remete sve planove, bez obzira bili isti pro-zapadnih ili pro-ruskih orijentacija... Naravno, ove pro-zapadne se donekle lakše tolerira, ali svejedno, kad na stol dođe biznis Ukrajina mora biti "slobodna i otvorena" bez kočnica za strani kapital, a ne da oligarsi prilagođavaju situaciju sebi i svojim interesima. Neki će reći da je to zapravo sraz između sofisticirane korporativne eksploatacije i one sirove, pomalo "primitivne". Ta druga, koja osjeća da je se želi eliminirati, ove srijede je otvorila vatru na automobil u kojem se nalazio Serhij Šefir.
Nepoznati napadači otvorili su vatru na njegov automobil dok se kretao između dva naselja u blizini Kijeva. Šefir je prošao bez ozljeda, ali njegov vozač je ranjen. Policija navodi kako je pokrenuta intenzivna istraga.
Spomenimo pritom kako Šefir nije samo savjetnik predsjednika Zelenskog već i njegov bliski prijatelj. Drugim riječima, ovdje se, očigledno, šalje vrlo jasna i prijeteća poruka predsjedniku.
Što je u tom novom zakonu koji je u četvrtak usvojen s 279 glasova (od ukupno 450 zastupnika u ukrajinskom parlamentu) da je tako uznemirio ukrajinske oligarhe? Zakon prije svega definira što znači biti oligarh, a tijelo na čijem čelu se nalazi predsjednik Zelenski - Vijeće za nacionalnu sigurnost i obranu - dobiva ovlasti da određuje tko zadovoljava te "kriterije".
Kako smo već i spomenuli, zakonom bi se oligarsima zabranilo financiranje političkih stranaka, sudjelovanje u privatizaciji, ali i najviši državni dužnosnici - uključujući predsjednika, premijera i guvernera centralne banke - morali bi javno predočiti jesu li na bilo koji način povezani s nekim oligarsima.
Nema niti najmanje sumnje da je Ukrajina - nažalost kao i dobar dio zemalja bivšeg SSSR-a, pa i cijelog bivšeg socijalističkog bloka - prožeta dubokom korupcijom, a moćni oligarsi već desetljećima drže u šaci državni politički sustav. Stati oligarsima na kraj svakako bi bio pozitivan korak za Ukrajinu bez obzira kakva pritom bila motivacija (u ovom slučaju zadovoljavanje zapadnih zahtjeva).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.