Ususret napetosti: 7 bezvremenskih trilera koje vrijedi pogledati više puta
Triler osvaja široku kino-publiku i postojano je glavni dio filmske industrije. U ovom tekstu biti će riječi o karakteristikama trilera kao žanra, a zatim naša lista prijedloga filmova s analizama, nakon čega ćete možda poželjeti i ponovo pogledati neki od filmova. Na kraju, pozivamo vas da u komentarima i sami dodate svoje favorite među trilerima!
Naziv "triler" za filmski žanr izveden je iz engleske riječi "thrill", koja se odnosi na iznenadni osjećaj uzbuđenja, neizvjesnosti ili straha. Izraz je izvorno korišten u književnosti za opisivanje sličnog žanra fikcije koji izaziva snažne emocije i drži čitatelje u neizvjesnosti.
Majstor napetosti Alfred Hitchcock često se smatra najzaslužnijim za popularizaciju ovog žanra, koji je dobio značaj još polovicom 20. stoljeća. Dizajn zvuka igra jednu od glavnih uloga u pojačavanju neizvjesnosti i napetosti u trilerima, a kultni primjeri uključuju scenu tuširanja u Hitchcockovom filmu Psiho, s prodornom partiturom za violinu, kao i napetu glazbenu partituru Spielbergovog filma Ralje, koja je postala sinonim za neposrednu opasnost.
Fritz Lang ostavio je velik utjecaj na modernu kriminalističku i trilersku fikciju, kada je u svojem psihološkom trileru "M" (1931.) upotrijebio inovativne audiovizualne tehnike koje pojačavaju osjećaj neizvjesnosti. Te se tehnike koriste i danas.
Trileri uključuju situacije s velikim rizicima, poput zločina, zavjere, potjere ili scenarija na život ili smrt, što publiku cijelo vrijeme drži angažiranom. Završeci trilera su zapravo po jednoj stvari tipični. Narativ dobiva neočekivani obrat ili otkriva šokantno otkriće! Ovi iznenađujući zaključci mogu ostaviti dubok utisak na gledatelja i pridonijeti popularnosti žanra.
Neki popularni podžanrovi uključuju psihološke trilere, kriminalističke trilere, akcijske trilere, nadnaravne trilere, romantične i erotske trilere (Sharon Stone kao zaštitni znak), političke, vojne, pa i medicinske trilere... Eksperimentiranje s kombinacijama žanrova zapravo je konstanta.
Trileri privlače publiku različitih dobnih i demografskih skupina, pa imaju povijest postizanja velikih uspjeha na kino-blagajnama. Filmovi poput "The Silence of the Lambs", "Seven" i "Mission: Impossible" ne samo da su dobili pohvale kritičara, već su postigli i impresivan komercijalni uspjeh.
Krenimo s listom trilera:
1. Događaj (1969.)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.