Valovi promjene u Perzijskom zaljevu gase imperijalističke planove: Trump će opet Izraelu dati sve što poželi, ali plan američkog razdora na Bliskom istoku može zaustaviti sve intenzivnija suradnja Irana i Saudijske Arabije
Jedan od najvećih uspjeha kineske diplomacije bilo je prošlogodišnje pomirenje Irana i Saudijske Arabije. Došlo je poprilično iznenada otkrivši kako je to preferirani modus operandi kineske diplomacije. Mnogi nisu bili ni svjesni da Peking aktivno radi na pomirenju dva povijesna rivala s dvije strane Perzijskog zaljeva. Pomirenje, i ponovna uspostava diplomatskih odnosa, uvelike je pridonijelo i okončanju saudijskog destruktivnog rata u Jemenu.
Danas pak Saudijska Arabija, koju se do nedavno smatralo vrlo izravnim američkim lojalistom, zauzima neke stavove koji se nikako neće svidjeti Washingtonu. Nije tajna da je Bidenova administracija, unatoč izraelskoj agresiji na Gazu i Libanon, pokušavala do kraja Bidenovog mandata osigurati uspostavu diplomatskih odnosa između Saudijske Arabije i Izraela. Time bi ostvarili veliku stvar za Izrael, svog glavnog saveznika, ali u isto vrijeme i "uzvratili" Kini pokazujući kako je američka diplomacija podjednako moćna i utjecajna.
Biden teoretski još ima nešto vremena za ostvarenje tog cilja, no teško da će u tome uspjeti. Poprilično je bizarno očekivati da bi Saudijska Arabija priznala Izrael i uspostavila diplomatske odnose u vrijeme dok tisuće Palestinaca ginu na prostoru Pojasa Gaza, a rat se intenzivira i na prostoru Libanona. Za saudijske vlasti to bi bio potez koji im domaća javnost, bez obzira koliko čvrsta bila njihova autoritarna vlast, nikad ne bi oprostila.
Normalizacija odnosa između Rijada i Izraela je moguća, ali saudijske vlasti - putem neimenovanih izvora - konzistentno naglašavaju kako je to moguće samo ukoliko Izrael prizna neovisnost Palestine, odnosno njihovo priznanje Izraela bilo bi zapravo nagrada za izraelsko priznanje Palestine.
Šansa da se to dogodi je minimalna, pogotovo s aktualnom izraelskom administracijom koja ne samo da odbacuje bilo kakvu ideju neovisne Palestine već aktivno želi uništiti prostor na kojem bi ta Palestina eventualno jednog dana stasala uz puni međunarodni legitimitet. Pojas Gaze je uništen i dodatno se uništava svakog dana, a okupirana Zapadna obala postaje sve okupiranija.
Za očekivati je da će Trump pokušati tamo gdje je Biden bio neuspješan, ali saudijske vlasti teško da će se dati nagovoriti na ishod koji bi po njih bio neugodan, pogotovo sad kad mogu birati između nekoliko jačih partnera, odnosno ne ovise više striktno o SAD-u i njihovoj zaštiti. Jačanje odnosa s Iranom, ali u širem kontekstu i s Kinom i Rusijom, je ključno.
Saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, de facto vladar zemlje već godinama, nedavno je pozvao Izrael da poštuju suverenitet Irana i suzdrže se od napada na iranski teritorij, dok je pojačao svoju kritiku izraelskih napada u Gazi, opisujući ih kao genocid. Ove izjave je dao na summitu arapskih i muslimanskih čelnika u Rijadu, usmjerenom na promicanje osnivanja palestinske države.
Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada su se regionalni odnosi značajno promijenili, uključujući ponovno zbližavanje Saudijske Arabije i Irana, što je, kako smo i spomenuli, dogovoreno uz posredovanje Kine u ožujku 2023. Obnovljeni odnosi označavaju važan pomak u diplomatskom krajoliku Bliskog istoka, jer saudijski i iranski dužnosnici sada održavaju visoke kontakte s ciljem obuzdavanja sukoba u Gazi, unatoč činjenici da su skupine povezane s Iranom, kao i sam Iran, izvele napade na Izrael. Početkom ovog tjedna, balistička raketa iz Jemena ciljala je središnji dio Izraela, naglašavajući rastuće napetosti.
Summit je također istaknuo moguće izazove za novu američku administraciju pod vodstvom Donalda Trumpa. Bivši predsjednik Trump ranije je izražavao namjeru proširiti Abrahamov sporazum, koji je omogućio normalizaciju odnosa Izraela s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Sudanom i Marokom. Međutim, stručnjaci poput H.A. Hellyera iz instituta Royal United Services Institute upozoravaju da bi novi regionalni kontekst i suradnja Saudijske Arabije i Irana mogli zakomplicirati bilo kakve nove mirovne pregovore.
Na summitu, iranski potpredsjednik Mohammad Reza Aref izjavio je kako međunarodna zajednica očekuje od nove Trumpove administracije da zaustavi izraelske ratove protiv Hamasa i Hezbollaha. Također je dodao da su američka Vlada i administracija koje stoje iza djelovanja "cionističkog režima" pod stalnim promatranjem svijeta, koji očekuje da nova Vlada odmah zaustavi rat protiv nedužnog naroda u Gazi i Libanonu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.