U vremenu Drugog svjetskog rata, a posebice u prvim poslijeratnim godinama kada se Hladni rat između Washingtona i Moskve zahuktavao, mnogo je teoretičara, intelektualaca i geostratega dobilo priliku da izravno utječe na američku vanjsku politiku, ali i na vojno djelovanje Amerike unutar okvira NATO saveza.
Tijekom Hladnog rata Alexander P. de Seversky bio je jedan od najpoznatijih zračnih stratega u Americi. Bio je zračni as, ratni heroj, konstruktor zrakoplova, ali i pisac strateg. Njegova strast bila je zračna sila, a njegova misija bila je "prodati" američkom narodu važnost njezine upotrebe. I u tome je u potpunosti uspio. Seversky je rođen u Ruskom Carstvu u Tbilisiju u Gruziji 1894. Njegov otac je bio zračni as, a on je s 14 godina stupio u carsku rusku pomorsku akademiju. U Prvom svjetskom ratu je prvo služio u pomorskoj floti, a zatim se prebacio u zračne snage. Premda je ozbiljno nastradao u svom prvom letu, letio je u 57 misija i oborio 6 njemačkih zrakoplova.
Nakon boljševičke revolucije, u ožujku 1918. izabran je da ide u ruski pomorski ataše u SAD. Seversky je odlučio radije ostati u Americi nego se vratiti u komunističku Rusiju. Iste godine Seversky je počeo raditi za ministarstvo rata SAD-a gdje je prvo počeo karijeru kao konzultantski inženjer i testni pilot, a kasnije je postao asistent i izumio je više od 300 patenata za zrakoplovstvo. Osnovao je zračnu korporaciju i postao je veliki zagovornik upotrebe zračne sile odnosno ratovanja u zraku. 1940. predsjednik Roosevelt ga je nagradio prestižnim trofejem Harmon kao talentiranog aeronautičkog inženjera. Međutim, nije se pokazao kao dobar biznismen pa se posvetio pisanju i zračnoj strategiji.
Seversky je vidio svoju dužnost da educira američku javnost o modernom zračnom ratovanju pa je tijekom sljedećih desetljeća napisao dvije knjige, seriju članaka i dao stotine radijskih intervjua. Nekoliko kampanja u Drugom svjetskom ratu ostavilo je na njega vrlo snažan dojam. Prvi je bio brza pobjeda Njemačke nad Poljskom 1939. što je uvjerilo Severskog da zračne snage imaju dominaciju nad postrojbama na tlu, a lekcija je pojačana njemačkim trijumfom naredne godine u Francuskoj. Većinu svijeta je šokirao brz poraz Francuske, ali Seversky nije bio iznenađen jer je linija Maginot ukopala Francuze koji nisu gledali prema nebu, odnosno nisu razvili kvalitetne zračne snage. Kampanje u Norveškoj i na Kreti pokazale su superiornost zračnih snaga nad pomorskim. U oba slučaju Luftwaffe je pobijedila britansku Kraljevsku mornaricu. Npr. kod Krete Luftwaffe je potopila tri britanske krstarice i šest razarača dok je oštetila i druge britanske brodove.
Te i ostale bitke ostavile su na Severskog ozbiljan trag i razvio je svoje razmišljanje o zračnoj strategiji pa je tako 1942. objavio svoju prvu knjigu "Pobjeda kroz zračnu silu". Svrha knjige bila je dvostrana: alarmirati Ameriku o izazovima modernog totalnog rata i ponuditi strategiju baziranu na zračnoj moći za vođenje novog oblika rata. Djelo je ponudilo čitateljima kratku i selektivnu povijest ratovanja. Seversky je konstatirao da je zračna sila ključ za pobjedu i da su tradicionalni oblici ratovanja putem kopna i mora zasjenjeni zračnim ratovanjem. Ustvrdio je da rat stvara revoluciju u ratovanju i da Amerika mora na revolucionaran način pronaći prikladan odgovor.
Tvrdio je da su američki zrakoplovi lovci inferiorni onima od strane konkurenata. Nisu imali brzinu, raspon, kapacitet visine ili naoružanje kao neprijateljski lovci. Seversky je s prezirom odbio navode američkih medija i vlade da su američki zrakoplovi najbolji na svijetu. Nije tvrdio da zračna sila isključivo samostalno može dobiti rat već je zagovarao stav da je zračno ratovanje postalo dominantan i presudan element modernog ratovanja. Vitalna uloga kopnenih i pomorskih snaga bila je zadržati neprijatelja na mjestu dok ga je zračna sila podvrgavala prema podložnosti. Uz to, kopnena vojska i mornarica morale su osigurati baze iz kojih bi zrakoplovi mogli izvoditi napade protiv neprijateljske pozadine. Seversky je odbio koncept masovnog bombardiranja civilnih meta jer se pokazalo da su civili otporniji no što se mislilo i zbog toga je dao prednost bombardiranju industrijskih meta.
Knjiga je izazvala miješane reakcije. Vojnici i mornari su je naravno odbili a neki zrakoplovci su bili zabrinuti. Ipak, reakcija javnosti bila je entuzijastična. Izabrana je u Klub knjige mjeseca i bilo je zajamčeno da će ju pročitati milijuni ljudi. Više od 5 milijuna Amerikanaca knjigu je pročitalo, a Gallup je procijenio da su stavovi Severskog bili poznati čak 20 milijuna Amerikanaca što je ogromna brojka za predtelevizijska vremena. Podatak o uspješnosti knjige jest da je Walt Disney predložio da se na temelju nje napravi film kako bi i milijuni koji nisu vidjeli knjigu primili poruku. Film se počeo prikazivati u srpnju 1943. Iako film nije ostvario komercijalni uspjeh imao je značajan učinak. Winston Churchill je pogledao film i inzistirao da ga pogleda skupa s Rooseveltom na savezničkoj konferenciji u Quebecu u kolovozu 1943. Nakon rata Seversky je intervjuirao japanskog cara Hirohita koji je otkrio da je gledao film i bio duboko zabrinut zbog sudbine svoje zemlje kojoj je prijetila američka zračna moć.
Kad su se nakon rata odnosi SAD-a i SSSR-a naglo pogoršali, Seversky je postao utjecajan hladnoratovski ratnik zato što je bio duboko sumnjičav prema namjerama Kremlja. Zahvaljujući njegovom utjecaju 1946. je osnovano američko Strateško zračno zapovjedništvo zaduženo za kontrolu strateških nuklearnih napadnih snaga i bombaderi Convair B-36 i Boeing B-47 Stratojet. Seversky je predlagao da se Amerika suprotstavi Sovjetima tako da nametne korištenje aeronautičke tehnologije. Zračna moć u kombinaciji s nuklearnim oružjem trebala je po njemu osigurati "Pax democraticu". Kada je u lipnju 1950. Sjeverna Koreja napala Južnu, Seversky je bio snažno protiv američke intervencije jer je smatrao da to ide Sovjetima na korist jer bi Amerika trošila resurse u jednom perifernom ratu. Druga knjiga Severskog "Zračna sila: Ključ za preživljavanje", objavljena 1950., zaključila je da se sukob u Koreji neće završiti još godinama. Seversky je tvrdio da je Klub knjige mjeseca htio uvrstiti njegovu knjigu u svoj popis, ali nije to učinio zbog njegovog negativnog mišljenja o Korejskom ratu. Seversky nije htio promijeniti stav i radi toga knjiga nije tamo uvrštena i zbog toga se prodala u 30 000 primjeraka umjesto u 600 000.
Tijekom Eisenhowerovih godina doktrina "Masovne odmazde" postala je službena američka strategija koju je Seversky prihvatio. Odbio je prijedlog o ograničenim ratovima konstatiravši da oni neizbježno vode prema neriješenom ishodu. Tvrdio je da je Korejski rat odstupanje s te linije i da on mora ostati izuzetak. Seversky je nastavio pisati do sredine 1960-ih, ali su njegovi objavljeni radovi postali repetitivni i tehnološki sve više zastarjeli. Preminuo je 1974. Ostao je upamćen kao netko tko je najučinkovitije i najplodnije promicao upotrebu zračne sile tijekom Drugog svjetskog rata i tijekom prvog dijela Hladnog rata. Govorio je jezikom prosječnih Amerikanaca koji su ga mogli razumjeti stoga je imao izuzetno velik utjecaj i na narod i na političare na vlasti.
Treba istaknuti kako njegove široko popularne ideje o uporabi zračnih snaga nisu bile originalne ali su bile lijepo predstavljene i modificirane, uljepšane tehničkim rječnikom i naposljetku prodane američkoj javnosti. Popularnost Severskog bila je ogromna jednako kao i broj njegovih publikacija. Rijetko je prošao mjesec a da neki njegov članak nije objavljen u popularnim časopisima kao što su Reader’s Digest, The Atlantic Monthly, Ladies Home Journal i Look. Svi ti časopisi su imali široko i raznoliko čitateljstvo što je pojačalo važnost Severskog. Deseci milijuna Amerikanaca su ga poznavali, a on je u tome uživao jer je imao pristup javnosti i mogućnost da utječe na američku hladnoratovsku strategiju i strategiju NATO saveza u Europi. Seversky je bio jedinstven jer je ukazao na važnost ratovanja u zraku. Njegovi izrazi "pobjeda kroz zračnu silu" i "mir kroz zračnu silu" postali su poznati cijeloj generaciji američkog naroda.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.