Velika analiza: Putin još nije svjestan da je upao u zamku iako već dugo zna o "beskonačnoj moći", duže nego želi priznati
Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je održao govor pred ruskim Federalnim vijećem, odnosno parlamentom (gornjim i donjim domom - senatom i dumom). Očekivalo se da će govor potrajati, no čini se da je Putin ove godine išao na obaranje vlastitog rekorda iz 2018. jer govor je još jednom potrajao skoro pa 2 sata.
Imajući u vidu da njegov govor dolazi u trenutku dok se približava godišnjica rata u Ukrajini, cijeli svijet je s pozornošću pratio što će ruski predsjednik reći glede rata. Hoće li mu prognozirati trajanje? Opisati potencijalni kraj? Reći nešto od posebnog značaja što bi se odmah osjetilo? Zapravo ništa takvog nije se moglo čuti tijekom skoro dva sata govora pred ruskim političkim, vjerskim i drugim predstavnicima.
Putin je ponovio dosta toga što je već rekao u onoj kobnoj noći prije otprilike godinu dana... Da Rusija u Ukrajini brani svoju "povijesnu zemlju" te da radi na osiguravanju Rusije i ruskog naroda od prijetnje koja dolazi iz redova "neo-nacističkog režima" koji vlada Ukrajina, prema njegovim riječima, još od 2014. godine.
Povrh toga, rat i dalje naziva "specijalnom vojnom operacijom". Ovo su njegova stajališta koja iznosi na samom početku govora. Očito je da je ovo odabrao kao nešto upečatljivo, nešto što se mora odmah naglasiti, iako zapravo bitni segmenti njegovog govora dolaze tek dosta kasnije (oni koji se tiču ruske ekonomije i suspenzije nuklearnog sporazuma sa SAD-om). Ali potrebno je prvo adresirati sam početak.
U želji da svoje neprijatelje prikaže ljutim neprijateljima mogao je birati cijelu "vreću sinonima", kao što i rade oni koji oslovljavaju njega, no on se i dalje drži "neo-nacističke" klasifikacije. Čak i da jest ovo "govor za domaću javnost", nema veze, ništa zapravo ne postiže tim upornim tvrdnjama koje jednostavno nemaju pokrića. Ljudska povijest, zadnjih stotinjak godina naročito, puna je okrutnosti i konflikata, ali jako dobro se zna što je nacizam, za što se zalaže i koje su mu karakteristike. To nije kao kad sa Zapada Rusiju nazivaju "autoritarnim režimom", jer to jest rastezljiv pojam koji se u tom rastezanju može primijeniti i na one koji ga koriste - čak i SAD koji uporno svijetu želi podvaliti dvostranačku demokraciju kao stvarnu demokraciju.
Niti je ukrajinska vlast "neo-nacistička" niti je rat u Ukrajini "specijalna vojna operacija". To je sad opet orwelijanski žargon kakvog smo imali prilike čuti jučer od Bidena u Kijevu kad ukrajinsko stradavanje pokušava nazivati potrebnim za opstanak "vrednota".
U svom govoru Putin zatim podsjeća na ono što podsjeća već godinama - da je Rusija htjela imati konstruktivan dijalog sa Zapadom i da se to, kako i znamo, sve izjalovilo. Pritom podsjeća da je NATO stigao do ruskih granica. Dobro da nije još jednom spomenuo kako su Amerikanci ispreskakali zadnjeg sovjetskog lidera Mihajla Gorbačova jer bi onda to već izgledalo kao da čita s nekog od prethodnih godišnjih govora povodom obraćanja parlamentu.
I sve je to zapravo i točno, no koje je rješenje? Rat u Ukrajini? Putin kaže kako je Rusija "učinila sve, ali baš sve" da situaciju riješi na miran način i kroz pregovore. Je li zaista? Jer kako god se stvari okrenu, Rusija je napala Ukrajinu, a ne obrnuto. Kako Putin to argumentira? Još smo u samom uvodu govora gdje on poručuje: "Jedan posve drugačiji scenarij se pripremao nama iza leđa".
Kakav scenarij? On tvrdi kako je Zapad sve vrijeme lagao te da uopće nisu htjeli mir u Donbasu već su potajno pripremali Ukrajinu za rat. "I želim naglasiti da je i prije početka specijalne vojne operacije Kijev pregovarao sa Zapadom o isporuci sustava protuzračne obrane, borbenih zrakoplova i druge teške opreme Ukrajini. Sjećamo se i pokušaja kijevskog režima da nabavi nuklearno oružje, jer smo o tome javno govorili.
Sjedinjene Države i NATO brzo su razmjestili svoje vojne baze i tajne biološke laboratorije u blizinu granica naše zemlje, manevrima ovladali prostorom budućih vojnih operacija, pripremili njima podložni kijevski režim, Ukrajinu koju su porobili, za veliki rat.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.