Velika priča: Imane Khelif isključivo iz znanstvene perspektive - o spolu, sportu, kromosomskom plesu, CAIS osobama i što ostaje od percepcije kad isključimo politiku i ideologiju
Vjerojatno su svi do sad već čuli za Imane Khelif. Izgleda kao da su aktualne Olimpijske igre u Parizu kontroverzne od samog početka, počevši s uvodnom ceremonijom koja se mnogima nije svidjela, ali zadnjih dana najviše se govori upravo o Imane Khelif, boksačici iz Alžira koja je u manje od minute porazila talijansku rivalku Angelu Carini. Taj brzi i siloviti poraz Carini eskalirao je već ionako jako intenzivnu raspravu o rodu, spolu, te tko smije sudjelovati u ženskoj sportskoj kategoriji. Naime, neki tvrde kako Khelif, koja je favoritkinja za zlatnu medalju ove godine, uopće nije žena već muškarac. Nakon tih informacija (o kojima ćemo se baviti dalje u tekstu) mnogi su poručili kako je borba Khelif vs Carini zapravo bila "legalizacija fizičkog nasilja nad ženom", misleći pritom da je Khelif, navodno muškarac, pretukao Carini, ženu.
Spomenuta uvodna ceremonija, koja je bila puna LGBT i transseksualne ikonografije, poslužila je pritom kao pojačivač ove žustre rasprave. Zapravo to i jest fokus svih ovih kontroverzi, rasprava koja je puno šira od Imane Khelif i koja se tiče općeg sukoba između tradicionalnog pogleda na rod i spol te, recimo to tako, "novog". No, rasprava je zakočena već u samom početku jer nije skoro nimalo znanstvena. Ovo je ideološka i politička rasprava, a kao takva nikad neće biti riješena i vodit će vjerojatno samo u nove sukobe.
U ovom tekstu se nećemo baviti ideologijom i politikom, jer time je medijski prostor ionako zatrpan. Puno je zanimljivija pak ona znanstvena perspektiva jer cijela "afera" daje nam dobru priliku da nešto naučimo o cijeloj priči.
Krenimo redom, s onim što znamo o samoj Imane Khelif, a to, kao što ćemo uskoro i vidjeti, nije baš previše, odnosno nedovoljno da bismo donijeli neki konkretan zaključak, ali ćemo se putem baviti nekim dubljim stvarima, primarno kromosomima.
Ono što znamo je to da je Imane Khelif rođena 2. svibnja 1999. u Alžiru. Odrasla je u manjem mjestu Biban Mesbah, nadomak alžirske pustinje, te dolazi iz siromašne obitelji. Njezin otac je rekao: "Imane je djevojčica koja je od svoje šeste godine jako voljela sport". Počela je s nogometom, a kasnije se prebacila na boks. Odlazila je na treninge u obližnji grad Tiaret, a da bi mogla priuštiti si autobusnu kartu skupljala je staro željezo.
Zvuči kao lijepa sportska bajka o nekome tko je iz ničega uspeo se do vrha, ali u ovom slučaju priča je kompleksnija. Odmah se nameće pitanje - tko se uspeo do vrha? Njen otac kaže da je kao "djevojčica" voljela sport, znači li to da je Khelif ipak žensko? Njezine fotografije iz djetinstva svakako sugeiraju da jest. Što je pak onda s onim pričama da je riječ o muškarcu koji je promijenio spol, postao žena, te se sad bavi boksanjem u ženskoj kategoriji? Te priče su preplavile internet nakon meča s Carini, ali nema nikakvog dokaza za to, bar ne u trenutku pisanja ovog teksta.
To bi značilo da je Imane rođena kao djevojčica? Da. Prema informacijama njoj je pri rođenju dodijeljen ženski spol. Jasno, svi otprilike znamo kako se pri rođenju djeteta definira spol - dovoljno je pogledati što dijete "ima među nogama". I to je zapravo to. Spol djeteta može se znati čak i ranije. Žena može napraviti ultrazvuk sredinom trudnoće, negdje između 18 i 22 tjedna, i prema slici može se definirati spol, opet gledajući kakve spolne organe ima dijete u razvoju.
Dakle, da rekapituliramo ovo što je jednostavno, prije nego krenemo na kompleksnije - spol djeteta pri rođenju određuje se prema tome ima li penis ili vaginu. I to je to. No, zapravo i nije, bar ne sasvim. Naime, dijete može u potpunosti, na prvi pogled (i brojne druge), izgledati kao da pripada jednom spolu, bilo muškom ili ženskom, ali mi gledamo samo vanjska obilježja i nismo upoznati s time što se događa unutar tog novog bića jer tamo situacija može biti... kompliciranija.
Pojasnit ćemo sve. Ali prvo moramo se malo vratiti na elementarnu biologiju. Svi smo učili o kromosomima i genima, ali pretpostavit ćemo da ste već puno toga zaboravili od školskih dana, osim ako ne radite u medicinskoj djelatnosti.
Idemo sad na same osnove.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.